Partner serwisu
01 grudnia 2022

Konkurs przyrodniczy ,,Quarry Life Award"

Kategoria: Aktualności

Quarry Life Award to wyjątkowy naukowo-edukacyjny konkurs przyrodniczy. Jego celem jest podnoszenie świadomości ekologicznej dotyczącej kopalni, dzielenie się najlepszymi doświadczeniami w tym zakresie oraz uzmysłowienie, że również na obszarach wydobycia można doskonale dbać o zachowanie bioróżnorodności.

Konkurs przyrodniczy ,,Quarry Life Award"

Nasza organizacja to nie tylko produkcja, myślenie o ilościach czy cenach, ale również o tym w jaki sposób my wpływamy na otoczenie. Jako społeczeństwo, jako biznes nie możemy się nie angażować w ochronę przyrody, w troskę o przyszłe pokolenia, nasze dzieci. Chcemy przede wszystkim dla nich zachować środowisko w jak najlepszej kondycji – Andrzej Reclik, prezes Grupy Górażdże.

Zwycięzcy tegorocznej edycji

Przemysław Bartos i Daniel Sobolewski ze stowarzyszenia Drzewa dla Sosnowca we współpracy z OTOP oraz Aleks Sykała z Uniwersytetu Łódzkiego wraz ze stowarzyszeniem Eko-Unia z Wrocławia to zwycięzcy tegorocznej edycji konkursu przyrodniczego organizowanego przez Grupę Górażdże.

Przemysław Bartos i Daniel Sobolewski to liderzy projektu „Ochrona awifauny i płazów poprzez poprawę warunków siedliskowych na terenach kopalni KSM Ruda”, który zwyciężył w kategorii „Projekty społeczne”.

Nasz projekt miał dwa główne cele: zwiększenie bioróżnorodności na terenie kopalni KSM Ruda oraz zwiększenie wiedzy o przyrodzie, wiedzy ekologicznej wśród lokalnej społeczności – opisuje Przemysław Bartos – Ludzie, mając wiedzę mają też narzędzia, żeby o tą przyrodę dbać.

Rośliny i zwierzęta na terenie kopalni

W trakcie trwających ponad pół roku prac zespół dokonał kompleksowej inwentaryzacji roślin, ptaków, gadów i płazów na terenie kopalni, zaś dane na ten temat zostały przekazane do ogólnopolskich baz. Ekolodzy zadbali także o poprawę bioróżnorodności, m.in. założyli łąkę kwietnej z domem dla owadów, zamontowali budki lęgowe dla ptaków, nasadzili ponad 900 drzew i krzewów, stworzyli zbiorniki wodne. Prowadzili także szeroko zakrojoną działalność edukacyjną, organizując warsztaty, wycieczki, prelekcje i opracowując specjalne materiały szkoleniowe dla szkół i przedszkoli. W prace nasadzeniowe i porządkujące teren zaangażowali okolicznych mieszkańców.

W tej kategorii wyróżnienie otrzymał także projekt ścieżki dydaktycznej na terenie Kopalni Surowców Mineralnych Malerzowice realizowany przez członków Studenckiego Koła Naukowego Biologów Uniwersytetu Opolskiego.

Aleks Sykała z członkami stowarzyszenia Eko-Unia zwyciężyli natomiast w kategorii „projekty naukowe”, realizując projekt pt. „Rozpoznanie i minimalizacja wpływu czynników zagrażających awifaunie zbiornika Rakowice”.

Dwa lata temu z naszym stowarzyszeniem skontaktowała się osoba, która opowiadała, że przy zrzutach wody z niedalekiej zapory, zatapiane są na terenie kopalni ptaki wodne. Zastanawialiśmy się, co z tym zrobić, jak rozwiązać ten problem – mówi Anna Adamczyk ze stowarzyszenia Eko-Unia – Po kontakcie z Górażdżami dowiedzieliśmy się także o możliwości wzięcia udziału w konkursie.

Celem prac zespołu było odpowiednie oczyszczenie i przygotowanie wyspy znajdującej się na zbiorniku, by stworzyć warunki mające pomóc przywrócić kolonię lęgową mew.

Naukowcy dokonali m.in. rozpoznania składu gatunkowego awifauny zbiornika oraz głównych zagrożeń antropogenicznych dla ptaków lęgowych, zamontowali tablice z zakazem wstępu na wyspę, by ograniczyć ingerencję człowieka w środowisko, zbudowali lęgowe platformy pływające, które mają za zadanie ułatwić stworzenie miejsca pod lęg i zapobiec zatopieniu jaj i piskląt. Na platformach zainstalowano 5 zadaszeń stanowiących schronienie dla piskląt przed drapieżnikami i niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Aby promować ideę upcyklingu, część materiałów użytych do budowy pochodziła z odpadów.

W tej kategorii wyróżnienia otrzymały także projekty:

  • Znaczenie czynnej ochrony herpetofauny w zachowaniu bioróżnorodności KSM Nowogród Bobrzański  (liderzy: Michał Szkudlarek + naukowcy z Katedry Zoologii Uniwersytetu Zielonogórskiego,  pracownicy Centrum Nauki Keplera-Centrum Przyrodniczego w Zielonej Górze, członkowie Koła Naukowego Biologów UZ)
  • Zielona i błękitna infrastruktura terenów poeksploatacyjnych w KSM Malerzowice (liderzy: Damian Chmura (Katedra Ochrony i Inżynierii Środowiska ATH w Bielsku-Białej) + Tadeusz Molenda  (Wydział Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego)

Każdy ze zwycięskich projektów został nagrodzony kwotą w wysokości 5000 euro na dalsze działania promujące bioróżnorodność i zrównoważony rozwój.

***

Konkurs przebiega jednocześnie na poziomach krajowych i na poziomie międzynarodowym (jest realizowany w 90 kopalniach na terenie 19 krajów).

W jury tegorocznej edycji konkursu zasiadali: prof. Arkadiusz Nowak, dyrektor ogrodu botanicznego Polskiej Akademii Nauk w Powsinie (przewodniczący jury); dr Grzegorz Hebda z Uniwersytetu Opolskiego;  Jacek Połącarz, członek zarządu Górażdże Cement SA; Krzysztof Filusz, dyrektor zarządzający spółki Górażdże Kruszywa oraz Jarosław Wiszniewski, kierownik Działu ds. Ochrony Środowiska w Grupie Górażdże.

Kryteria są bardzo jasno ustalone – tłumaczy prof. Arkadiusz Nowak, dyrektor ogrodu botanicznego Polskiej Akademii Nauk w Powsinie, przewodniczący jury – Po pierwsze: merytoryczny wkład. Czyli rzeczywiście dbałość o ochronę bioróżnorodności i to musi być ta właściwa bioróżnorodność: nasza, polska, ustępująca i rzadka. Po drugie bierzemy pod uwagę wartość prospołeczną. Trzecia rzecz to przydatność dla firmy. Te projekty muszą być realizowalne i mieć sens z punktu widzenia działalności zakładu.

źródło: www.gorazdze.pl
fot. www.gorazdze.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ