Partner serwisu
01 lipca 2021

Co na wyrobisku słychać, czyli nowości na rynku maszyn i urządzeń

Kategoria: XIII Konferencja Nowoczesne Kopalnie Żwiru i Piasku, Sulisław

Podczas XIII konferencji Nowoczesne Kopalnie Żwiru i Piasku panel pierwszy dotyczył nowości na rynku maszyn i urządzeń.

Co na wyrobisku słychać, czyli nowości na rynku maszyn i urządzeń

Panel I pn. "Co na wyrobisku słychać, czyli nowości na rynku maszyn i urządzeń", prowadziła Agata Stempkowska, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie.

Pierwsza prelekcja, pt. "Ekologiczne i ekonomiczne korzyści inwestycji na żwirowni na podstawie doświadczeń żwirowni Sępólno" została wygłoszona przez Michała Wisowskiego, Lafarge Kruszywa i Beton Sp. z o.o. Wewnątrz kopalni Lafarge w Sępólnie otworzono długi na 2,5 km taśmociąg, którego budowa była podyktowana nie tylko względami ekonomicznymi, ale również społecznymi i ekologicznymi. Oprócz samych konstrukcji przenośników inwestycja obejmowała również budowę infrastruktury energetycznej, wycinkę lasu, prace ziemne oraz posadowienie trzech przepustów, nad którymi poprowadzono leśne drogi przeciwpożarowe oraz przejścia dla zwierzyny. - Nowy układ połączył zakład przeróbczy z zakładem górniczym, na którym prowadzona jest eksploatacja. Głównym zadaniem przenośnika jest zmniejszenie ruchu samochodów ciężarowych z półproduktem, które dotąd poruszały się po drodze powiatowej między wyrobiskiem a zakładem przeróbczym. Zamiana transportu kołowego na przenośnikowy przekłada się na znaczące zmniejszenie kosztów oraz na spokój mieszkańców, którzy dotąd skarżyli się na hałas - relacjonował Michał Wisowski.

Hard from Edge to Edge – innowacyjna metoda poprawy żywotności części roboczych maszyn i urządzeń to prezentacja Tomasza Fedoryszyna z firmy Miilux Poland Sp. z o.o. - Dlaczego Miilux? Ponieważ zapewniamy wyraźne wydlużenie eksploatacji komponenetów, a także twardość materiałów na całej powierzchni - od krawędzi do krawędzi - mówił Tomasz Fedoryszyn. Zaś o zestawach odwadniających i klasyfikatorach płaskodennych, stosowanych przy uszlachetnianiu piasku, mówił Leszek Kozik, z firmy WEIR MINERALS POLAND Sp. z o.o. - Specjalizujemy się w dostarczaniu rozwiązań przetwórczych dla naszych klientów w sektorach przemysłu górniczego i mineralnego, przeróbki piasku i żwiru, energetyki węglowej i przemysłu chemicznego ogólnego - opisywał działalność firmy Leszek Kozlik.

O tym, jak wydłużyć czas pracy elementów ze stali trudnościeralnej nowej generacji mówił Marcin Dworecki z Abraservice Polska. Firma, która od kilku lat należy do SSAB Group, jest europejskim liderem w zakresie produkcji elementów ze stali trudnościeralnych. – Na co dzień zajmujemy się tylko tymi stalami. Wytwarzamy gotowe komponenty. Mamy stale premium na każde rozwiązanie – podkreślał M. Dworecki.

Prelegent omówił stale premium: HARDOX, ABRAMAX CR, DUROXITE, przybliżając zalety, jak i produkty z nich powstające, wśród których są m.in. elementy płuczek mieczowych czy młotki kruszarek.

 

Panel ten zakoczył Tomasz Gawenda z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, prezentacją pn. oczyszczanie kruszyw z frakcji lekkiej w separatorze. Omówił on pracę innowacyjnego układu technologicznego służącego do produkcji i uszlachetniania kruszyw mineralnych. W ramach badań przetestowano proces uszlachetniania kruszywa rozdzielonego na frakcje z ziarnami foremnymi i nieforemnymi w specjalnie skonstruowanym i zabudowanym w laboratorium separatorze frakcji lekkiej – SEL wytworzonym przez HTS Gliwice w ramach projektu Formator Plus.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ