Partner serwisu
28 lutego 2020

Panel II: Media pod kontrolą

Kategoria: XVIII Konferencja Efektywne Zarządzanie Energią w Przemyśle, 27-28 lutego 2020, Czeladź

Moderatorem rozpoczynającego drugi dzień konferencji panelu był Jan Sakławski z kancelarii prawnej Brysiewicz i Wspólnicy.

Panel II: Media pod kontrolą

Obronić się przed podwyżkami cen

Jan Sakławski w pierwszej prezentacji zatytułowanej "Prawne instrumenty przeciwdziałania podwyżkom cen energii w przemyśle po tzw. ustawiecenowej" zwrócił uwagę na aspekty prawne na które przedsiębiorcy powinni zwrócić specjalną uwagę m.in. na specyfikę umowy sprzedaży energii i elementów istotnych w takiej umowie, gdyż jak stwierdził

Prawo energetyczne determinuje elementy umowy sprzedaży energii ale determinuje je w sposób bardzo ogólny.

W prezentacji pokazano przykłady nieprawidłowych (z punktu widzenia prawnego) podwyżek cen energii dla odbiorców,nwynikających m.in. z nieprawidłowo sformułowanych umów, które kończyły się sporami sądowymi.

Możemy oszczędzać energię poprzez działania inwestycyjne związane z efektywnością energetyczną, budową własnych źródeł wytwórczych czy wykorzystywać umowy PPA ale zdarzają się sytuacje kiedy to mleko się rozlało i energia elektryczna kupowana na rynku zaczyna drożeć. Warto wtedy przeanalizować czy podwyżki mogły być w tej sytuacji wdrożone i być może się okaże że te pieniądze można odzyskać - podsumował Jan Sakławski.

Spojrzeć na nowo na GOZ i efektywność

Z prezentacją pt. "Audyt energetyczny przedsiębiorstwa jako narzędzie do wdrożenia gospodarki obiegu zamkniętego". Pokazane zostały wnioski z audytów energetycznych przedsiębiorstw, oraz wskazano na potencjalne obszary, w których jest możliwość poprawy efektywności energetycznej zakładu ze wskazaniem na tzw. urządzenia pomocnicze i potencjał w poprawie ich efektywności. Podczas prezentacji nawiązano również do wskazanej w tytule Gospodarki Obiegu Zamkniętego i problemów z interpretacją tego wyrażenia, a także jej związek z efektywnością energetyczną przedsiębiorstw. Poruszono w tym temacie również kwestię gospodarki surowcowej i potrzeby zmiany patrzenia na gospodarkę

Z trzecią prezentacją wystąpił Wojciech Gałczyński z firmy C&T Elmech Sp. z o.o. Prezentacja również traktowała o audytach energetycznych w przedsiębiorstwach. Prelegent wskazał konkretne rozwiązania dla poprawy efektywności energetycznej w zakładach.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ