Partner serwisu
14 lutego 2020

Piotr Danielski opowie o efektywności energetycznej na konferencji w Czeladzi

Kategoria: XVIII Konferencja Efektywne Zarządzanie Energią w Przemyśle, 27-28 lutego 2020, Czeladź

Efektywność energetyczna jako główny nurt przemian energetycznych w Europie to temat prezentacji, którą wygłosi dr Piotr Danielski podczas XVII Konferencji Efektywne Zarządzanie Energią w Przemyśle.

Piotr Danielski opowie o efektywności energetycznej na konferencji w Czeladzi

Efektywność energetyczna jako główny nurt przemian energetycznych w Europie

Piotr Danielski, Wiceprezes Zarządu DB Energy SA

Europejska gospodarka stoi dziś przed dużymi wyzwaniami związanymi z ograniczeniem energochłonności i emisyjności. Rosnące globalnie koszty energii w przemyśle zachęcają firmy do szukania oszczędności i budowania swojej przewagi konkurencyjnej w oparciu o poprawę efektywności energetycznej. Ponad 80% firm z europejskiego sektora przemysłowego oczekuje w pespektywie najbliższych trzech lat wzrostu inwestycji w poprawę efektywności energetycznej. Zachętą do realizacji takich projektów są potencjalne oszczędności kosztów i wzrost zysków. Barierą dla inwestycji w efektywność energetyczną są ograniczone środki finansowe oraz wyzwania związane z oceną korzyści biznesowych wynikających z projektów energooszczędnych.

Efektywność energetyczna jest najtańszym źródłem energii, ponieważ nie ma energii tańszej niż ta, której nie zużywamy. Podstawowym wskaźnikiem dla określania poziomu efektywności energetycznej, jest ilość energii w odniesieniu do wypracowanego produktu krajowego brutto. Wskaźnik ten uwzględnia marżę sprzedażową produktów (która jest częścią PKB), a ta różni się w zależności od krajów. Polski przemysł uzyskuje średnio niższe marże niż np. przemysł niemiecki, przy zbliżonym poziomie energii potrzebnej do wyprodukowania takich samych produktów, dlatego przy zastosowaniu takiej analizy efektywności energetycznej, Polska zajmuje niechlubną pozycję w końcówce państw UE. Przy zastosowaniu innych wskaźników, pozycja Polski w rankingach efektywności energetycznej rośnie. Na przykład: w Niemczech w przetwórstwie mleka, koszty energii w produkcie, przy zasilaniu gazem i stosunkowo wysokiej cenie energii, stanowią ok. 9-10%, w Polsce przy niższych kosztach energii udział kosztu energii w produkcie wynosi ok. 13-14%. Jednocześnie w Niemczech sprzedaje się to samo mleko o ok. 25-30% drożej niż w Polsce. Polska gospodarka ma więc już dziś duży potencjał budowania przewagi konkurencyjnej. A przy wdrażaniu kolejnych inwestycji w efektywności energetycznej, pojawiają się jeszcze większe szanse dla polskiego przemysłu na rynkach unijnych.

Prezentacja zostanie wygłoszona podczas Sesji Wprowadzającej: Polski przemysł w czasie wielkich wyzwań 12:15-13.45, 27.02.2020 r.

Piotr Danielski, Wiceprezes Zarządu DB Energy SA. Doktor nauk technicznych. Absolwent studiów doktoranckich w Zakładzie Elektroenergetyki Przemysłowej na Wydziale Elektrycznym Politechniki Wrocławskiej. Specjalista w branży energetyki odnawialnej oraz energochłonności przemysłowych odbiorców energii. Ekspert Krajowej Izby Gospodarczej w zakresie efektywności energetycznej, Przewodniczący Zespołu Efektywności Energetycznej przy Izbie Energetyki Przemysłowej i Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu.

DB ENERGY SA jest liderem w branży usług efektywności energetycznej dla przemysłu w Polsce z dwucyfrowym udziałem w rynku Białych Certyfikatów. Firma realizuje projekty poprawy efektywności energetycznej w Europie w dużych i średnich zakładach przemysłowych, od identyfikacji przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej, przez ich projektowanie i realizację, uwzględniając finansowanie w modelach ESCO (Energy Saving Company – finansowanie długoterminowe) lub EPC (Energy Performance Contract – finansowanie na czas realizacji), a także zarządzania efektywnością energetyczną u klienta, w tym bieżącym monitoringiem instalacji przemysłowych i ich predykcyjnym utrzymaniem.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ