Partner serwisu
23 lutego 2018

Zakład produkcyjny i kopalnia w Miedziance - wycieczka podczas Sympozjum KRUSZYWA CEMENT WAPNO (DUŻO ZDJĘĆ)

Kategoria: XXV Sympozjum Naukowo-Techniczne KRUSZYWA CEMENT WAPNO 2018

5 października 2018 r, podczas jubileuszowej 25. edycji konferencji KRUSZYWA CEMENT WAPNO można było na żywo zobaczyć największą w Polsce kopalnię i zakład produkcyjny Nordkalku. Miedzianka znajduje się koło Kielc. Nazwa pochodzi od najwyższej góry w okolicy - Miedzianki. Baza surowcowa Zakładu Miedzianka to liczące sobie 400 milionów lat złoże wapieni dewońskich charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami chemicznymi (wysoka zawartość CaCo3 ), jak i fizycznymi (wyjątkowa wytrzymałość).

Po zwiedzeniu kopalni i zakładu produkcyjnego uczestnicy wybrali się do Muzealnej Izby Górnictwa Kruszcowego w Miedziance,  która poświęcona jest głównie historii eksploatacji miedzi i wapieni w sąsiadującym z Izbą rezerwacie przyrody Góra Miedzianka. Ekspozycje podzielone są na wystawy stałe i czasowe. Wyeksponowane są skały, minerały i skamieniałości z góry Miedzianki, okolic Chęcin oraz z różnych zakątków Polski i świata. Dodatkowo można zapoznać się z narzędziami górniczymi, za pomocą których pozyskiwano urobek. Wystawę stałą uświetniają mundury górnicze, sztandar górników z Polichna, czy też ekspozycja pamiątkowych kufli barbórkowych.

Szczególne podziękowania składamy Honorowemu Gospodarzowi Sympzojum KRUSZYWA CEMENT WAPNO 2018,  firmie Nordkalk Sp. z o.o. za pomoc i zaangażowanie, wsparcie, pełen profesjonalizm oraz udostępnienie zakładu i kopalni w Miedziance.

fot. Nordkalk
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ