Partner serwisu
24 maja 2023

A1 od Torunia do Włocławka będzie szersza

Kategoria: Aktualności

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na opracowanie materiałów do uzyskania decyzji środowiskowej dla poszerzenia autostrady A1 na ok. 35 km odcinku od węzła Toruń Południe do węzła Włocławek Północ o dodatkowe pasy ruchu.

A1 od Torunia do Włocławka będzie szersza

Układ komunikacyjny kraju, w tym sieć autostrad, był planowany wiele lat temu. Nie przewidziano wtedy, że na niektórych odcinkach wzrost ruchu będzie na tyle duży, że konieczna będzie rozbudowa tych tras. Tak jest na niektórych odcinkach autostrady A4, A2 między Łodzią i Warszawą oraz na odcinku A1 Toruń - Włocławek – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.


W ramach inwestycji poszerzone zostaną obie jezdnie o trzeci pas ruchu po wewnętrznej stronie, z wykorzystaniem środkowego pasa dzielącego. Projekt obejmuje dostosowanie parametrów technicznych autostrady A1 do prognozowanego wzrostu natężenia ruchu, w szczególności spowodowanego przejęciem ruchu z drogi S10 Szczecin – Warszawa. Ma to związek z planowana budową S10 na odcinku od węzła Włocławek Północ do Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej (A50/S50) i budową S10 na odcinku Bydgoszcz – Toruń. Prognozowane natężenie ruchu na odcinku autostrady A1 na odcinku od węzła Toruń Południe do węzła Włocławek Północ zbliża się do wartości odpowiednich dla przekroju 2x3. Spodziewany jest dalszy stopniowy wzrost natężenia ruchu na tym odcinku.

Celem opracowania, na którego wykonanie 23 maja 2023 r. zawarto umowę, jest określenie zakresu rzeczowego i finansowego przedsięwzięcia, polegające na ustaleniu rozwiązań geometrycznych drogi, konstrukcji kolejnego pasa, odwodnienia, istniejących elementów BRD, granic terenowych zadania inwestycyjnego oraz zbiorczych kosztów dla kluczowych elementów przedsięwzięcia, uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz określenie wstępnego zakresu projektowego.

 

źródło: www.gov.pl
fot. www.gov.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ