Partner serwisu
10 lipca 2014

Warszawa to szczęśliwe miasto – wynika z badań Lafarge-IPSOS

Kategoria: Aktualności

Aż 91 procent warszawiaków jest zadowolonych z życia w aglomeracji warszawskiej, zgodnie z wynikami badania opinii publicznej przeprowadzonego w Warszawie i ośmiu miastach na świecie. To tyle samo co w Barcelonie i więcej niż w Paryżu (80 procent) czy Chicago (84 procent). Badania zostały przeprowadzone w ramach projektu „Szczęśliwe Miasta” na zlecenie Grupy Lafarge.

Warszawa to szczęśliwe miasto – wynika z badań Lafarge-IPSOS

Cel badań

„Szczęśliwe Miasta” to projekt badawczy, poprzez który Lafarge, lider rozwiązań dla budownictwa, pragnie porównać poziom satysfakcji z życia w danych metropoliach, ale także przyjrzeć się opiniom mieszkańców na temat miejsc ich zamieszkania. Badania opinii zostały przeprowadzone na grupie 5445 respondentów w okresie od sierpnia 2013 do czerwca 2014 roku w Warszawie, Barcelonie, Madrycie, Paryżu, Chicago, Rio de Janeiro, Bombaju, Algierze i Chongqing.

Warszawa się rozwija

Aż 84 procent mieszkańców stolicy deklaruje przywiązanie do niej, a 81 procent z nich czuje się tutaj dobrze i traktuje mieszkanie w Warszawie jako życie z wyboru. Warszawiacy najbardziej cenią w swoim mieście możliwości zawodowe, znalezienia zatrudnienia i rozwoju kariery (51 procent). Poza nimi jedynie mieszkańcy Bombaju widzą w swoim mieście tak duży potencjał zawodowy (60 procent).

- Warszawiaków z mieszkańcami pozostałych aglomeracji łączy bardzo wiele, jak wskazują wyniki przeprowadzonych przez nas badań. Są oni świadomi zalet, jakie niesie ze sobą życie w dynamicznym i nowoczesnym mieście. Dlatego planują w nim rozwój nie tylko swojej kariery lecz również życia prywatnego - powiedziała Magdalena Kicińska, dyrektor komunikacji i relacji zewnętrznych, członek zarządu, Grupa Lafarge.

Kwestia architektury

Okazuje się, że mieszkańcy wszystkich objętych badaniem miast zwracają dużą uwagę na architekturę. Ich zdaniem obecność nowych budynków, o oryginalnej, niespotykanej architekturze wpływa na piękno miasta. Twierdzi tak aż 71 procent ogółu badanych, w tym w Warszawie aż 78 procent. Najwięcej w chińskim Chongqing – 86 procent. Co trzeci warszawiak ceni nie tylko piękno stolicy, ale także jej dziedzictwo historyczne.

- Warszawa ma w Polsce wizerunek miasta nieprzyjaznego, a jednak ponad 90% badanych jest zadowolonych z życia w stolicy. To zaskakujący i bardzo optymistyczny wynik, lekko powyżej światowej średniej. Pytanie tylko na ile jakość życia w Warszawie wynika ze świadomej polityki miasta, a na ile z premii jaką oferuje swoim obywatelom stolica szybko rozwijającego się kraju, największy ośrodek kulturalny i akademicki, siedziba wielkich korporacji. Znamienne, że wśród największych zalet pierwsze miejsce zajęły „możliwości zawodowe, znalezienia zatrudnienia, możliwości kariery” - wymieniło je aż 51% badanych, podczas gdy średnia dla innych metropolii to zaledwie 33%. Estetykę miasta czy łatwość poruszania się warszawiacy ocenili znacznie poniżej średniej – powiedział Grzegorz Piątek, krytyk architektury, prezes Fundacji Centrum Architektury.

Miasto idealne

Jakie będą miasta za 15 lat, zdaniem badanych? Przede wszystkim liczące więcej mieszkańców - odpowiedziało tak 83 procent wszystkich respondentów oraz zajmujące większą powierzchnię - 82 procent, w tym aż 97 procent warszawiaków. Idealne miasto to takie, które jest przede wszystkim bezpieczne. Twierdzi tak co drugi badany, także co drugi warszawiak. Jest ono również bogate pod względem kulturowym - twierdzi tak 42 procent osób,
w tym 37 procent warszawiaków – i przytulne – 37 procent ogółu badanych i 31 procent warszawiaków.

- Mieszkańcy Warszawy w zdecydowanej większości myślą o swoim mieście bardzo dobrze. Dziewięciu na dziesięciu warszawiaków twierdzi, że jest to miasto, które się rozwija i ma w sobie bardzo duży potencjał, czym wyraźnie wyróżniamy się na tle świata i mieszkańców pozostałych badanych metropolii. Na pytanie jak będzie wyglądać Warszawa za 15 lat badani odpowiedzieli, że przede wszystkim będzie zajmowała większą powierzchnię niż dzisiaj, miała więcej mieszkańców i będzie piękniejsza. Dane z badań dotyczące Warszawy z perspektywy pozostałych badanych miast są niezwykle optymistyczne i są potwierdzeniem tego, że nasza stolica rozwija się w bardzo dobrym kierunku – powiedział dr Tomasz Sobierajski, socjolog miasta, Uniwersytet Warszawski.

Przeprowadzone badania wskazują, że warszawiaków z mieszkańcami innych badanych miast łączy podobne podejście. Warszawa nie tylko wizualnie staje się coraz bardziej podobna do miast Europy Zachodniej, czy innych światowych metropolii, ale także w mentalności jej mieszkańców. Dzięki projektowi „Szczęśliwe Miasta” Lafarge, które od 180 lat produkuje materiały budowlane ma szansę poznać nie tylko opinie ale także potrzeby osób żyjących w obecnych aglomeracjach.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.lafarge.pl

Źródło: Lafarge

Fot. Lafarge

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ