Partner serwisu
06 czerwca 2022

Wizyta Prezesa CEMEX Fernando Gonzaleza w Cementowni Rudniki potwierdzeniem zaangażowania realizacji strategii dekarbonizacji „Future in Action”.

Kategoria: Aktualności

Prezes CEMEX Fernando Gonzalez odwiedził w tym tygodniu Cementownię Rudniki, która stanowi przykład jednego z ostatnio zmodernizowanych zakładów. Jednym z celów przeprowadzonej modernizacji był wzrost poziomu substytucji paliw kopalnych paliwami alternatywnymi z 55% do 75%. Wspomniany cel został zrealizowany, a nawet przekroczony. Obecnie paliwa alternatywne stanowią już ponad 90% wszystkich paliw stosowanych w procesie produkcyjnym, co plasuje Cementownię Rudniki na drugim miejscu w Grupie CEMEX na świecie.

Wizyta Prezesa CEMEX Fernando Gonzaleza w Cementowni Rudniki potwierdzeniem zaangażowania realizacji strategii dekarbonizacji „Future in Action”.

Inwestycje zrealizowane przez CEMEX miały na celu unowocześnienie cementowni, tak by zapewniała klientom produkty jeszcze wyższej jakości niż dotychczas, a także by proces produkcyjny w jak najmniejszym stopniu oddziaływał na środowisko.

Ostatnie lata stoją pod znakiem intensywnego rozwoju Cementowni Rudniki, jednego z trzech zakładów cementowych CEMEX Polska, gdzie uruchomiony został w ostatnich latach nowy piec i linia technologiczna z wieżą wymiennika. Modernizacja pozwoliła na znaczące obniżenie kosztów produkcji i skutkowała spadkiem jednostkowego zużycia ciepła o 21% i obniżeniem emisji dwutlenku węgla o 17% na tonę. Nowa nitka stworzyła szerokie pole do dalszych innowacji i usprawnień związanych z ograniczaniem wpływu produkcji na środowisko, a także do dalszej redukcji kosztów.

– CEMEX konsekwentnie modernizuje swoje zakłady. Dzięki wprowadzanym usprawnieniom, CEMEX może oferować swoim klientom produkty jeszcze wyższej jakości niż dotychczas, jednocześnie ograniczając wpływ prowadzonej działalności na środowisko  – mówi Tadeusz Radzięciak, Członek Zarządu ds. Produkcji i Technologii Cementu w  CEMEX Polska.

Pierwszy rozruch pieca odbył się  w 2019 roku a oficjalna inauguracja z udziałem Prezesa CEMEX Fernando Gonzaleza odbyła się w dniu 1 czerwca 2022 roku.

Poprzez zastosowanie licznych dodatków alternatywnych Zakład prezentuje też bardzo dobre osiągnięcia w  zakresie redukcji  udziału klinkieru w cemencie (66%) ,  a zdekarbonizowane  surowce odpadowe stanowią już ponad  12 % wsadu materiałowego na klinkier. Reasumując udział surowców alternatywnych przekracza ogólnie 45 % masy cementu.

W 2021 roku CEMEX zaoferował swoim klientom pierwsze w Polsce produkty Vertua®, które pozwalają na znaczne zmniejszenie śladu węglowego nowych budynków i infrastruktury. Początkowo oferta obejmowała betony, domieszki i cementy luzem, a następnie w maju 2022 roku oferta Vertua® została poszerzona o dwa cementy workowane.

CEMEX w Polsce uzyskał w 2021 roku certyfikaty Deklaracji Środowiskowej typu III (EPD) dla cementów produkowanych w zakładach cementowych w Rudnikach, Chełmie, w Przemiałowni w Gdyni oraz dla betonu Vertua® produkowanego w Polsce.

Dokumenty przygotowane przez Instytut Techniki Budowlanej stanowią potwierdzenie ulepszonych właściwości wyrobów w obszarze ich wpływu na środowisko. To pierwsze takie certyfikaty uzyskane przez CEMEX na świecie, które wpisują się w realizację celów klimatycznych firmy oraz strategię „Future in Action”. Produkty dysponujące deklaracją są wykorzystywane m.in. do budowy obiektów, dla których uzyskuje się certyfikaty takie jak LEED, BREEAM czy DGNB.

Cementownia w Rudnikach zarejestrowana jest w europejskim systemie ekozarządzania i audytu EMAS, co jest potwierdzeniem spełniania najwyższych standardów środowiskowych.

Inwestycje w Cementowni Rudniki wpisują się w działania CEMEX, zmierzające do złagodzenia zmian klimatu. W 2020 roku firma ogłosiła strategię Climate Action, ustanawiając własny, globalny cel redukcji emisji dwutlenku węgla – o 35% do 2030 roku (w porównaniu z poziomem emisji z 1990 roku). Wspomniany cel został już osiągnięty w Europie. Do 2030 roku CEMEX zamierza zredukować emisję w swoich europejskich zakładach aż o 55%, nawiązując w ten sposób do nowej strategii Unii Europejskiej w zakresie redukcji emisji CO2.

CEMEX ogłosił ponadto, że w 2050 roku chce dostarczać swoim klientom na całym świecie wyłącznie beton o zerowym śladzie węglowym.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ