Partner serwisu
11 maja 2022

Na czym polega hydroizolacja w budownictwie?

Kategoria: Aktualności

Prawidłowo wykonana hydroizolacja ma kluczowe znaczenie dla skutecznej ochrony budynku przed zawilgoceniem. Wykonanie izolacji przeciwwilgociowej uwarunkowane jest indywidualnymi cechami danego obiektu architektonicznego. Na czym polega hydroizolacja i jakie są najczęściej stosowane technologie hydroizolacyjne? Zapraszamy do lektury!

Na czym polega hydroizolacja w budownictwie?

Rola hydroizolacji w budownictwie

Odpowiednia hydroizolacja pozwala uchronić się przed późniejszymi problemami, takimi jak zawilgocenie i przecieki. Skutkiem nadmiaru wilgoci może być pleśń oraz grzyby, które są zagrożeniem dla zdrowia. Co gorsza, gromadząca się pod elementami konstrukcyjnymi woda może doprowadzić nawet do uszkodzenia budynku. 

W każdym gruncie znajduje się określona ilość wody, której poziom zależy między innymi od przepuszczalności gleby. Zadaniem hydroizolacji budowlanej jest zabezpieczenie fundamentów przed jej przenikaniem, dzięki czemu budynek pozostanie suchy. Inwestycja w dobrą izolację przeciwwilgociową stanowi podstawowy krok w drodze do trwałości i solidności fundamentów.

Co ważne, hydroizolacje budowlane można wykonać zarówno w trakcie budowy, jak i w ukończonych już budynkach. Taka konieczność pojawić się może np. w przypadku starych domów, w których izolacja przeciwwilgociowej nie spełnia swojej roli w prawidłowy sposób. Warto wiedzieć, że wykonanie solidnej hydroizolacji na etapie budowy jest zdecydowanie tańszym rozwiązaniem, niż późniejsze uszczelnianie fundamentów.

 

Rodzaje hydroizolacji budowlanych

W zależności od danych uwarunkowań, takich jak grunt na którym realizowana jest budowa, hydroizolacje wykonywane są w różnych technologiach. Według podstawowego podziału, hydroizolacje budowlane dzielą się na lekkie, średnie oraz ciężkie. Wybór podyktowany jest przede wszystkim rodzajem gruntu oraz jego poziomem wilgoci.

Hydroizolacja lekka – jest stosowana w przypadku budynków posadowionych na gruncie, w którym poziom wód gruntowych nie sięga poziomu fundamentów. Są to np. piaski oraz żwiry, które dobrze przepuszczają wodę. Lekka izolacja przeciwwilgociowa w takim przypadku jest wystarczającym rozwiązaniem. Wykonuje się ją np. z papy (izolacje pionowe), folii PCW, folii polietylenowych lub specjalnych mas hydroizolacyjnych (izolacje poziome).

Hydroizolacja średnia – sprawdza się w przypadku gruntów o niskiej przepuszczalności oraz tam, gdzie poziom wód gruntowych ulega dużym zmianom, ale nie powoduje znacznego nacisku na fundamenty. Średnia izolacja przeciwwilgociowa pozioma powstaje z papy podkładowej, a pionowa z papy lub tłoczonej folii. Tego typu hydroizolacja powinna być dodatkowo uzupełniona o drenaż opaskowy. 

Hydroizolacja ciężka – jest to rzadziej stosowany rodzaj izolacji, który jest zalecany w przypadku wysokiego poziomu wód gruntowych oraz trudnych, nieprzepuszczalnych gruntów (np. gliniastych). Z uwagi na silny nacisk na fundamenty, konieczne jest zaplanowanie solidnej hydroizolacji np. z wodoszczelnego betonu. 

 

Budowlane masy uszczelniające do hydroizolacji

Aby hydroizolacja świetnie spełniała swoje zadanie i zapewniała najlepsze parametry izolacyjne, należy użyć do niej sprawdzonych materiałów o wysokiej odporności na wilgoć oraz wodę. Przy wykonywaniu hydroizolacji niezwykle ważną rolę grają budowlane masy uszczelniające, które trwale łączą ze sobą elementy izolacji z betony, papy oraz metalu. Szczelne połączenie gwarantuje maksymalną skuteczność wykonanych izolacji przeciwwilgociowych. 

Gdzie można zamówić sprawdzoną chemię budowlaną do hydroizolacji? Szalunkowy.pl posiada w swojej ofercie wysokiej jakości budowlane masy uszczelniające, powłoki hydroizolacyjne oraz inne produkty służące do wykonania solidnej i trwałej hydroizolacji budowlanej. To doskonale wyposażony sklep z artykułami budowlanymi online, który kieruje swoją ofertę do deweloperów, wykonawców, jak również do osób fizycznych. Jeśli planujesz budowę domu bądź też zajmujesz się budownictwem profesjonalnie, internetowy sklep Szalunkowy dostarczy Ci pełną gamę niezbędnych do pracy narzędzi oraz artykułów w niewygórowanych cenach. Sprawdź hydroizolacje Szalunkowy.pl!

źródło: artykuł zewnętrzny
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ