Partner serwisu
26 sierpnia 2021

Komunikat państwowej służby geologicznej o zagrożeniu osuwiskowym – sierpień 2021

Kategoria: Aktualności

W związku z trwającymi w Polsce od wielu tygodni opadami deszczu nadal utrzymuje się stan zagrożenia osuwiskowego jaki ogłoszono 19 lipca 2021 roku. Można się spodziewać uaktywnienia istniejących i powstania nowych osuwisk w południowej i południowo-wschodniej części Polski.

Komunikat państwowej służby geologicznej o zagrożeniu osuwiskowym – sierpień 2021

Państwowa Służba Geologiczna – Centrum Geozagrożeń informuje, że stan zagrożenia osuwiskowego ogłoszony w lipcu  tego roku jest nadal utrzymany. Obecnie obszar zagrożony ruchami masowymi obejmuje województwa śląskie, małopolskie, podkarpackie, południową część województwa lubelskiego oraz województwo świętokrzyskie. Jak informowaliśmy w lipcu, nawalne deszcze powodują uruchomienia osadów mało skonsolidowanych, które w wyniku nagłego nawodnienia powodują powstawanie spływów błotnych i błotno-gruzowych. Zjawiska tego typu mogą mieć charakter gwałtowny przez co mogą stanowić realne zagrożenie dla ludzi. Zalewające jezdnie masy ziemi i gruzu stanowią ponadto poważne niebezpieczeństwo dla ruchu drogowego.

Ze względu na trwające już od wielu tygodni opady pojawiło się ponadto zagrożenie uruchomienia osuwisk dużych z głęboko położonymi powierzchniami poślizgu. Długotrwałe, niekoniecznie obfite opady sprzyjają uruchomieniu się starych, głębokich osuwisk. Są to zwykle przemieszczenia powolne i eksponują się głównie jako uszkodzenia budynków i infrastruktury lub jako ciągłe deformacje terenu. PIG-PIB otrzymało już pierwsze zgłoszenia uruchamianiu się tego typu osuwisk, choć takich ruchów możemy spodziewać się nawet kilka tygodni po ustaniu opadów.

PIG-PIB przypomina, że najbardziej zagrożone są obszary, które objęte były ruchami masowymi w przeszłości. W ramach Systemu Osłony Przeciwosuwiskowej (SOPO) prowadzona jest inwentaryzacja osuwisk w Polsce. Z lokalizacją dotychczas rozpoznanych osuwisk można zapoznać się za pośrednictwem internetowej aplikacji SOPO. W przypadku pojawienia się niepokojących przejawów ruchów masowych ziemi, powstania realnego zagrożenia dla życia i zdrowia mieszkańców oraz infrastruktury, władze samorządowe powinny niezwłocznie zgłosić ten fakt telefonicznie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej osuwiska.interwencje@pgi.gov.pl do Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

źródło: www.pgi.gov.pl
fot. www.pgi.gov.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ