Partner serwisu
Gorący temat
08 kwietnia 2021

Lafarge uruchomi farmę fotowoltaiczną o mocy 30 MW

Kategoria: Aktualności

Lafarge zwiększy udział energii z odnawialnych źródeł dzięki farmie fotowoltaicznej Qair Polska w Wierzbicy.

Lafarge uruchomi farmę fotowoltaiczną o mocy 30 MW

Lafarge w Polsce, zwiększy wolumen wykorzystywanej energii z odnawialnych źródeł energii, dzięki uruchomieniu farmy fotowoltaicznej na terenie byłej cementowni w Wierzbicy w woj. mazowieckim.

Na powierzchni 48 ha w Wierzbicy powstanie instalacja o mocy 30 MW. Wygeneruje ona energię o wielkości do 10% zapotrzebowania energii firmy dla produkcji cementu.

Powstanie farmy to krok w realizacji jednego z celów zrównoważonego rozwoju Lafarge w Polsce. Do 2025 roku 100% energii firmy ma pochodzić ze źródeł odnawialnych w tym 50% poprzez bezpośredni udział w inwestycjach tj. farmy fotowoltaiczne oraz wiatrowe czy produkcja energii z odzysku ciepła.

Za realizację inwestycji odpowiedzialna będzie firma Qair Polska, która na mocy podpisanej z Lafarge umowy wydzierżawi teren 48 ha na 30 lat. Natomiast Lafarge będzie odbierał całość energii produkowanej z farmy. Jednocześnie strony uzgodniły, iż gwarancje pochodzenia tej zielonej energii będą przekazane przez Qair Polska spółce Lafarge. W zależności od przebiegu formalno-prawnych procedur, uruchomienie farmy nastąpi w ciągu 2-4 lat.

Grupa LafargeHolcim jako pierwszy globalny producent materiałów budowlanych i pierwsza firma w sektorze cementowym podjęła ambitne wyzwanie redukcji emisji CO2 podpisując deklarację Net-Zero Pledge. Do 2030 roku cała grupa zredukuje emisję o 20% w porównaniu z rokiem 2018. W Polsce ambicją Lafarge jest osiągnięcie 55% poziomu redukcji, w porównaniu do 1990 roku. Aby to osiągnąć realizujemy ambitne cele w zakresie dekarbonizacji i zrównoważonego rozwoju. Prowadzimy modernizację Cementowni Małogoszcz, gdzie obniżymy emisję CO2 o 20% i zużycie energii o ⅓. Budowa farmy fotowoltaicznej w Wierzbicy to kolejny krok do realizacji naszej ambicji w obszarze zmniejszenia emisji przy wykorzystaniu energii ze źródeł odnawialnych - mówi Xavier Guesnu, prezes zarządu Lafarge w Polsce.

Powstanie tej instalacji na tym terenie jest też przykładem udanego zagospodarowania terenów poprzemysłowych w Wierzbicy, dzięki czemu będą one mogły być wykorzystane do wspierania produkcji czystej, odnawialnej energii.

źródło: informacja prasowa
fot. informacja prasowa
pirania
2021-04-09
Nie napisaliście ile nas odbiorców końcowych będzie kosztowała w CfD ta niby "tania" energia. To maszynka do nabijania kabzy Lafarge. A naiwny Kurtyka jeszcze to chwali. Nie mamy informacji jaki pozim referencyjnej ceny, jaki minimalny poziom generacji. Dlaczego będą dostawali stike price, a nie offer price.
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ