Partner serwisu
01 lutego 2021

Dr hab. Stanisław Zbigniew Mikulski został profesorem nauk ścisłych i przyrodniczych

Kategoria: Aktualności

Pan Profesor otrzymał tytuł postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy z dnia 4 stycznia 2021 r. Uroczyste wręczenie nominacji odbędzie się w terminie późniejszym. 
 

Dr hab. Stanisław Zbigniew Mikulski został profesorem nauk ścisłych i przyrodniczych

Profesor Stanisław Z. Mikulski w 1985 roku ukończył studia na Wydziale Geologii Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie uzyskał tytuł magistra w zakresie geologii ze specjalnością geologia stratygraficzno-poszukiwawcza. Stopień doktora nauk o Ziemi w zakresie geologii nadała mu w 1997 r. Rada Naukowa Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie na podstawie rozprawy pt. „Mineralizacja scheelitowa i złotonośna w osłonach metamorficznych intruzji kłodzko-złotostockiej”, a stopień doktora habilitowanego w 2008 r., Rada Naukowa PIG-PIB na podstawie rozprawy habilitacyjnej pt. „The late Variscan gold mineralizations in the Kaczawa Mountains, Western Sudetes”.
 

Najważniejsze osiągnięcia naukowe prof. S.Z. Mikulskiego są związane z problematyką szeroko rozumianej geologii złóż rud metali występujących w różnych formacjach metalogenicznych w Polsce. Szczególnym osiągnięciem w dorobku naukowym Profesora są prace związane z występowaniem złota pierwotnego, w których stwierdził liczne paragenezy mineralne oraz nowe typy genetyczne mineralizacji złota dotychczas nieopisane z obszaru Polski. Istotne są także jego kompleksowe prace i charakterystyki geochemiczno-mineralogiczne mineralizacji REE, Mo-W-Cu, Zn-Pb, Ni oraz Sn w różnych typach złóż w Polsce.

W pracy naukowej Profesora, w ciągu ostatnich dwóch dekad, ważne były także badania geochronologiczne w zakresie wieku izotopowego siarczków (metodą Re-Os) oraz geochronologii (U-Pb) skał magmowych, które pozwoliły na kompleksowe odtworzenie sekwencji zdarzeń i genezy różnych pod względem obecności głównych metali (Au-As-Cu-Fe, Mo-Cu-W, Cu-Ag) złóż i mineralizacji siarczkowych w Polsce. Badania te umożliwiły opracowanie nowoczesnych modeli geotektonicznych oraz sukcesji formowania się złóż rud metali, m.in. dla orogenicznych, porfirowych i epitermalnych złóż złota, porfirowych złóż molibdenu i wolframu oraz złóż cechsztyńskiej formacji miedzionośnej w Polsce.

Ważne w dorobku naukowym Profesora są opracowania w zakresie oceny perspektyw surowcowych złóż rud metali (Zn-Pb, Au, Mo-W-Cu, Sn, Ni) i REE w Polsce, a także określenie zawartości w nich pierwiastków krytycznych oraz szczegółowa identyfikacja ich nośników mineralnych. Warto podkreślić, że istotna część prac ma znaczenie dla rozpoznania potencjału złożowego wybranych obszarów, a także sprzyja doskonaleniu metod poszukiwań złóż w obszarach zakrytych w Polsce.

Pan Profesor jest naukowcem cieszącym się uznaniem, co wyraża się m.in. jego uczestnictwem we wspólnych pracach badawczych z wiodącymi ośrodkami naukowymi w kraju i na świecie, członkostwem w prestiżowych organizacjach naukowych (SGA - Society for Geology Applied to Mineral Deposits, IAGOD - International Association on the Genesis of Ore Deposits, SEG - Society of Economic Geologists, EUG - European Association of Geochemistry, PTMin - Polskie Towarzystwo Mineralogiczne i PTG - Polskie Towarzystwo Geologiczne), obecnością w komitetach naukowych organizacji (PAN) oraz międzynarodowych i krajowych konferencji surowcowych, członkostwem w redakcjach czasopism naukowych, a także wygłoszeniem zapraszanych referatów na międzynarodowych konferencjach surowcowych.

Na dorobek Profesora składa się ponad 230 opublikowanych prac naukowych w tym 30 publikacji indywidualnych i ponad 200 współautorskich, a także ponad 100 niepublikowanych opracowań i ekspertyz z zakresu geologii surowcowej. Czasopisma naukowe, w których ukazały się artykuły oraz cytujące je prace obejmują prestiżowe zagraniczne czasopisma geologiczne. Profesor był redaktorem kilku naukowych publikacji monograficznych oraz recenzentem w przewodach habilitacyjnych (4) i doktorskich (7) oraz artykułów (>50) w renomowanych międzynarodowych czasopismach z IF.

Do osiągnięć Profesora w zakresie kształcenia i wychowania kadry naukowej należy zaliczyć promotorstwo 3 doktoratów. Jeden został zakończony przyznaniem stopnia doktora w dziedzinie nauk o Ziemi, a pozostałe są w trakcie realizacji. Był współpromotorem 9 prac magisterskich ze specjalności geologii złóż prowadzonych we współpracy naukowej PIG-PIB z Wydziałem Geologii Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadził szkolenia z zakresu mikroskopii kruszców, prospekcji surowcowej i geochemicznej m.in. dla pracowników Instytutu, studentów UW oraz pracowników z przedsiębiorstw geologicznych.

Pan Profesor prowadził także działalność w zakresie popularyzowania i propagowania tematyki złóż rud metali poprzez pisanie artykułów popularnonaukowych, broszur oraz wygłaszanie referatów skierowanych do szerokiego grona odbiorców w tym i poprzez udział w audycjach radiowych propagujących naukę w zakresie złóż złota i metali w Polsce i na świecie.
 

Od kilkunastu lat współpracuje z ośrodkami naukowymi w kraju i za granicą, m.in. z Uniwersytetem Stanowym Kolorado w Fort Collins (badania izotopowe Re-Os), z Narodowym Uniwersytetem Australijskim w Canberra (badania izotopowe U-Pb) oraz Uniwersytetem Warszawskim (badania: surowcowe, inkluzji fluidalnych i w mikroobszarze). W swej pracy zawodowej prowadził również badania surowcowe za granicą, m.in. w: Górach Ałtaju w Mongolii, Kazachstanie, Kirgistanie, Masywie Centralnym we Francji, Karpatach w Rumunii, USA, Andach w Argentynie, Chile oraz Rosji i Chinach.
 

Kierował ponad 20 dużymi projektami badawczymi w zakresie poszukiwań i badań złóż rud metali w Polsce finansowanymi z różnych źródeł (m.in. KBN, NCN, NFOŚiGW, krajowe i zagraniczne podmioty gospodarcze), a także był krajowym koordynatorem w dużych międzynarodowych projektach badawczych (m.in. UNESCO IGCP-273, IGCP -484, IGCP -514; GEOCOD-GeoFrance 3D, FRAME w ramach H2020) i programach naukowych (AIRIE Program z CSU oraz z RSES ANU). Profesor ma doświadczenie i umiejętności w kierowaniu zespołami badawczymi realizującymi projekty finansowane ze środków pozyskiwanych na drodze konkursów oraz w ramach ekspertyz dla sektora gospodarczego. Bardzo istotną cechą tych badań jest ich aspekt aplikacyjny oraz podejmowanie współpracy z różnymi podmiotami gospodarczymi z sektora górniczego.
 

Prof. S.Z. Mikulski był przez dwie kadencje (2008-2013r.) sekretarzem Polskiego Narodowego Komitetu IGCP w ramach UNESCO oraz krajowym przedstawicielem-korespondentem (2004-2012r.) w międzynarodowej organizacji geologów zajmujących się problematyką złota (GOLD LIAISON GROUP). W ramach europejskich służb geologicznych (EGS) jest od 2013r. ekspertem w Mineral Resources Expert Group (MREG). W 2017 r. został wybrany na członka Rady w międzynarodowej organizacji naukowej SGA (kadencja 2018-2021). Jest członkiem Komitetu Zrównoważonej Gospodarki Surowcami Mineralnym PAN (kadencje: 2016-2020 r., 2020-2024 r.).
 

Za działalność naukową otrzymał: w 2003 r. złotą odznaką SGA za aktywność naukową i organizacyjną, w 2006 r. i 2014 r. indywidualne nagrody specjalne Dyrektora PIG-PIB (za sukcesy naukowe w realizacji tematów oraz za najlepszą publikację w czasopismach z listy filadelfijskiej), a w 2015 r. nagrodę za wybitne osiągnięcia w pracy na rzecz Instytutu (nagroda zespołowa oraz nominacja do nagrody ministra za opracowanie pt. „Obszary i zasoby perspektywiczne wystąpień rud metali i surowców chemicznych w Polsce na mapach w skali 1:200 000 wraz z ich oceną surowcową oraz ograniczeniami środowiskowymi i zagospodarowania przestrzennego”).
 

Profesor pełnił funkcje kierownicze w PIG-PIB, był m.in. kierownikiem Zakładu Geologii Gospodarczej (2005-2006r.), Programu Surowce Mineralne (2012-2013r.) oraz sekretarzem naukowym PIG-PIB, (2013-2016r.). Był także przewodniczącym zespołu w PIG-PIB d.s. oceny parametrycznej jednostek naukowych MNiSW (2016-2017r.). Jest członkiem kapituły Honorowej Złotej Odznaki PIG (2008-2012r. i 2017 r.-dziś).

źródło: www.pgi.gov.pl
fot. www.pgi.gov.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ