Partner serwisu
20 stycznia 2021

NORDKALK: Dołącz do naszej podróży w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym

Kategoria: Aktualności

Gospodarka o obiegu zamkniętym (ang. circular economy) opiera się na efektywnym wykorzystaniu zasobów i jest jednym z kluczowych obszarów nowej strategii Nordkalk. Gospodarka o obiegu zamkniętym dąży do 100% wydajności materiałowej i maksymalnego wykorzystania własnych strumieni produkcji. Naszym celem jest znalezienie nowych rozwiązań o wysokiej wydajności wytworzonych w zamkniętej pętli procesów, w których odpady z jednych procesów są wykorzystywane jako surowce dla innych, co maksymalnie zmniejsza ilość odpadów produkcyjnych.

NORDKALK: Dołącz do naszej podróży w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym

Rozległa wiedza Nordkalk o wapieniu, długa tradycja badań oraz nieustany rozwój są przydatne przy opracowywaniu nowych technologii umożliwiających obieg zamknięty.

„Pracujemy nad rozwiązaniami o obiegu zamkniętym już od dłuższego czasu, ale teraz naszym celem jest przyspieszenie tego procesu i znalezienie nowych strumieni materiałów o obiegu zamkniętym oraz opracowanie nowych rozwiązań, tak aby zaspokoić potrzeby naszych klientów” - mówi Annica Lindfors, Dyrektor ds. Circular Solutions w Nordkalk.

Obecnie, produktem ubocznym przy produkcji wapna jest tzw. pył z pieca wapiennego (LKD) oraz różne strumienie uboczne z przemysłu celulozowo-papierniczego, metalowego i górniczego, które są najczęściej wykorzystywane w rolnictwie, uzdatnianiu wody przemysłowej i stabilizacji gleby.

Mniej wydobywanego kamienia i mniej wytwarzanych odpadów, to mniej emitowanego CO2.

Circular economy daje duże możliwości w zastąpieniu pierwotnego wapienia surowcami o obiegu zamkniętym. Ze względu na jego właściwości chemiczne nie jest możliwe przywracanie wapienia jako takiego, tj. jako pierwotnego surowca, jednak boczne strumienie wapnia lub produkty uboczne z różnych procesów przemysłowych są w wielu przypadkach użyteczne jako nowe źródła krążących surowców. Wykorzystując te strumienie poboczne, Nordkalk może wspierać swoich klientów w przejściu na gospodarkę o obiegu zamkniętym.

„Wykorzystując surowce wtórne, możemy wspólnie zmniejszyć zużycie zasobów naturalnych oraz wspierać realizację celów środowiskowych i klimatycznych. A także generować zyskowny biznes dla wszystkich, którzy są w naszym łańcuchu” - tłumaczy Annica Lindfors.

Rozwiązania o wartości dodanej

W nadchodzących latach Nordkalk zdecydował się skoncentrować swoje działania badawczo-rozwojowe na opracowywaniu nowych opartych na wapniu rozwiązaniach o obiegu zamkniętym.

„Jesteśmy bardzo zainteresowani znalezieniem najlepszego możliwego zastosowania dla wszystkich produktów ubocznych na bazie wapnia lub strumieni ubocznych. Możliwości są nieograniczone, więc zachęcamy do kontaktu każdego, kto jest zainteresowany współpracą” - zachęca Annica Lindfors.

 

 

źródło: www.nordkalk.pl
fot. www.nordkalk.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ