Partner serwisu
20 stycznia 2021

Tylko 1/3 przedsięwzięć wdrażanych w przemyśle w roku pandemii zakończyła się sukcesem. Najnowszy raport. Informacja prasowa

Kategoria: Aktualności

Jak branża przemysłowa radziła sobie z wdrażaniem zmian w roku pandemii? Najnowszy raport o zarządzaniu zmianą.

Tylko 1/3 przedsięwzięć wdrażanych w przemyśle w roku pandemii zakończyła się sukcesem. Najnowszy raport. Informacja prasowa

Paradoksalnie pandemia wywarła pozytywny wpływ na zarządzanie. Firmy podjęły się wielu zmian, które były odkładane lub wcale nie planowane. Nastąpiła wyjątkowa mobilizacja menedżerów i pracowników, ale tylko 30% podjętych zmian zakończyło się pełnym sukcesem.

Właśnie opublikowano raport z VI Ogólnopolskiego Badania Zarządzania Zmianą. Autorzy zebrali odpowiedzi od 250 przedstawicieli firm i instytucji z różnych branż i różnej wielkości, z czego ponad 40% stanowiły duże firmy. To największy tego typu raport w Polsce. Pokazuje jaki jest obraz zarządzania w polskich przedsiębiorstwach oraz jak można zwiększyć efektywność wdrożenia zmian.

Zdolność przedsiębiorstwa do skutecznego wdrażania zmian w okresie naznaczonym przez pandemię okazała się jedną z kluczowych kompetencji zapewniających sukces przedsiębiorstwu (zdolność przetrwania, ale i wykorzystanie szans) – mówi prof. Krzysztof Safin, Dyrektor Centrum Biznesu Rodzinnego w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu.

Przejście na pracę zdalną było głównym celem zmian w polskich firmach

Co nie dziwi, przejście na pracę zdalną (home office) było celem zmian najczęściej wymienianym przez respondentów (40% zmian – 100 przypadków) ale wymuszone przejście na pracę zdalną nie wpłynęło na obniżenie skuteczności wdrażanych zmian. Samo przejście na pracę zdalną uzyskało dość wysoką skuteczność realizacji celów zmiany (34% respondentów wskazało na pełny sukces).

Priorytetami było przejście na pracę zdalną, zmiany struktury organizacyjnej i redukowanie kosztów, a dopiero od 4-tej pozycji na tej liście pojawiały się popularne wcześniej zmiany kultury organizacyjnej, strategii i doskonalenia procesów (30% projektów) - wskazuje Roman Wendt, członek Rady Dyrektorów Stowarzyszenia Interim Managers.

Aż 45 spośród ogółu opisanych zmian dotyczyło transformacji cyfrowej, z tego tylko 31% przedsięwzięć zakończyło się pełnym sukcesem. Ponadto respondenci opisali 6 przypadków wdrażania rozwiązań Przemysłu 4.0. Co ciekawe, wdrażanie tych nowoczesnych rozwiązań zakończyło się pełnym sukcesem w połowie zmian (szkoda tylko, że opisano tak mało prób).

Menedżerowie brali na siebie odpowiedzialność, ale nie chcieli dzielić się władzą

W sytuacji pandemii, która mogła zagrozić firmom, menedżerowie brali na siebie odpowiedzialność za wdrażane zmiany. Prawie 30% zmian było kierowanych przez zarząd, ponad 20% - przez zespół projektowy złożony z menedżerów, a kolejne 17% przez zarządzającego przedsiębiorstwem – jednoosobowo.

Wprawdzie ponad 70% zmian było kierowanych przez zespół, ale tylko co piąta zmiana była kierowana przez zespół projektowy złożony menedżerów i pracowników.

Niestety, odwaga menedżerska, związana z braniem na siebie odpowiedzialności, nie przełożyła się na efektywność wdrażania zmian.

Kolejny rok pokazuje, że zespoły kierujące zmianą złożone z menedżerów i pracowników były najskuteczniejsze we wdrażaniu zmian – mówi dr Jarosław Rubin, Partner Szkoły Zarządzania Zmianą, konsultant zmian i ekspert Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości. Dodaje - Efektywność takich zespołów była co najmniej o 20 p.p. wyższa niż innych form kierowania zmianą. Pomimo to liczba zmian kierowanych przez zespoły włączających pracowników w kierowanie zmianą nie wzrasta (rok do roku).

W branży przemysłowej 24% wszystkich zmian realizowanych w tym sektorze było prowadzonych przez zespoły projektowe złożone z menedżerów i pracowników oraz tyle samo - przez zarząd. Bardziej skuteczne były zespoły mieszane, ponieważ aż 50% z kierowanych przez nie, a zakończonych zmian zostało ocenionych jako pełen sukces, wobec tylko 17% kierowanych przez zarządy.

Co trzecia zmiana w przedsiębiorstwach przemysłowych zakończyła się pełnym sukcesem

Spośród wyróżnionych branż najlepiej radziła sobie z wdrażaniem zmian Bankowość i usługi finansowe (pełny sukces w 38% opisywanych zmian). Ponad kreską (ponad 30%) znalazły się też branże: FMCG (36%) i Produkcja przemysłowa (pełen sukces - 32 poziom zadowalający realizacji celów – 44% zmian omawianych przez respondentów).

Wprawdzie efektywność wdrażania zmian w branży przemysłowej była nieco wyższa od średniej dla ogółu zmian, ale czy można odczuwać zadowolenie, kiedy jedynie co trzecia zmian kończy się sukcesem?

Zgodnie z rezultatami Badania, wysoki poziom realizacji celów zmiany można osiągnąć wtedy, kiedy postawa menedżerów wyższego i średniego szczebla łączy się z zaangażowaniem pracowników.

Jaki był obraz zmian w branży?

W branży przemysłowej 61% wszystkich zmian miało ustalony termin, a w 72% przypadków budżet.

Najczęściej wdrażane w przemyśle zmiany to „Zmiana kultury organizacyjnej”, „Redukcja kosztów”,” Zmiana struktury organizacyjnej (w tym zmiany obsady stanowisk)”, „Fuzja lub przjęcie” oraz „Reinżyniering lub doskonalenie procesów”. 6 opisywanych przypadków zmiany dotyczyło Przemysłu 4.0.

Najczęściej wykorzystywane metodyki to klasyczne podejście projektowe(kaskadowe), a potem metodyki zwinne.

Biorąc pod uwagę przewagę klasycznego zarządzania projektowego nie dziwi fakt, że najczęściej wykorzystywaną w techniką był „wykres Gantt'a”. Kolejne miejsca zajęły bardziej zwinne: „codzienne poranne spotkania (stand-up meeting)” i „retrospektywy  (spotkania poświęcone wyciąganiu wniosków po realizowanych zadaniach)”.

W zakresie stosowanych narzędzi komunikacji w branży przemysłowej najczęściej wykorzystywano: „spotkanie informacyjne dla wszystkich pracowników organizacji”, „formalny plan komunikacji” oraz „spotkania informacyjne kierowników liniowych ze swoimi podwładnymi”.

Najczęstsze metody angażowania pracowników wykorzystywane w sektorze przemysłu to „uczestnictwo w spotkaniu inicjującym wdrożenie - kick off meeting”, „wyrażenie swojej opinii (przekazywania informacji zwrotnej dotyczącej wdrożenia)”, „otrzymanie wsparcia w postaci coachingu lub mentoringu” oraz „wypracowania wariantów działań w ramach projektu (opcji działań)”

Jak branża przemysłowa może podnieść efektywność wdrażania zmian w 2021 roku?

Ogólnie niska efektywność wdrażania zmian oznacza, że w dalszym ciągu firmy muszą szukać sposobów jak zwiększyć swoją efektywność wdrażanych zmian – przewiduje Marek Naumiuk, Partner w Szkole Zarządzania Zmianą, trener biznesu i konsultant procesów zmian.

Dotyczy to również branży przemysłowej, która ma przed sobą wyzwania związane z transformacją cyfrową i Przemysłem 4.0. Warto więc doskonalić kompetencje w zakresie wdrażania zmian oraz wspierać się profesjonalnymi ekspertami zewnętrznymi.

Czego potrzebują pracownicy w trakcie zmian? Wiesław Grabowski - Partner Szkoły Zarządzania Zmianą, trener, coach biznesu i konsultant procesów zmian w firmach – odpowiada: współtworzenie wizji oraz wypracowanie wariantów działań w ramach projektu to najskuteczniejsze formy angażowania pracowników. Dodatkowo z odpowiedzi respondentów wynika, że gdy pracownicy nie mieli wpływu na podejmowane decyzje to skuteczność wdrażania zmiany była na poziomie o 9 p.p. niższa niż w pozostałej grupie.

Z jakich jeszcze wskazówek można skorzystać znając rezultaty badania?

Zadbaj o kompetencje osób wdrażających zmiany.

Zatrudniaj ekspertów zewnętrznych – profesjonalistów wspierających zmiany.

Nie stawiaj wszystkiego na jedną kartę – poprzedzaj wdrożenie pilotem.

W tak zmiennym świecie, nie przywiązuj się do planu. Planuj iteracyjnie.

A więcej? Bądź praktykiem – sprawdzaj cudze recepty w działaniu, eksperymentuj, ucz się na błędach i sukcesach. A za rok sprawdzimy, jak zmieniła się efektywność wdrożeń w kolejnej edycji badania!

* Raport powstał na bazie VI Ogólnopolskiego Badania Zarządzania Zmianą, przeprowadzonego w listopadzie i grudniu 2020 r. przez Szkołę Zarządzania Zmianą. W badaniu wzięło udział 251 respondentów. Ponad 60% respondentów miało istotny wpływ na zmianę, kierując wdrożeniem opisywanej zmiany (samodzielnie lub w ramach zespołu projektowego), a niemal 15% respondentów stanowili pracownicy - odbiorcy zmiany. To największe tego rodzaju badanie przeprowadzone w Polsce.

Pełny raport z Badania można pobrać bezpłatnie ze strony: https://zmiana.edu.pl/portfolio-item/obzz-2021/

źródło: informacja prasowa
fot. informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ