Jak budować, to tylko z profesjonalistami
Branża budowlana w Polsce ma się świetnie – według danych opublikowanych przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, do urzędów wpływa coraz więcej wniosków o pozwolenie na budowę. Najwięcej z nich dotyczy domów jednorodzinnych. Liczba Polaków, którzy chcą mieszkać na własnych warunkach, cały czas rośnie. Budowa domu to wielkie wyzwanie, ogrom decyzji, które trzeba podjąć podczas całego jej procesu, bywa przytłaczający. Jak sobie z tym poradzić? Przede wszystkim zatrudniając profesjonalną ekipę budowlaną. Dzięki Zintegrowanemu Systemowi Kwalifikacji będziemy mieć pewność, że na każdym etapie budowy wspierają nas specjaliści w swoim fachu. Poniżej wskazujemy kilka newralgicznych punktów powstawania domu, na które warto zwrócić szczególną uwagę.

Po pierwsze – konstrukcja
W Polsce większą popularnością cieszą się konstrukcje drewniane, według danych Centrum AMRON liczba domów budowanych w tej technologii wciąż rośnie. Sprzyja temu między innymi rządowy program Mieszkanie Plus, który przewiduje realizowanie inwestycji właśnie w oparciu o konstrukcje drewniane. Ministerstwo Środowiska przewiduje, że w latach 2018–2023 zostanie wybudowanych nawet 43,5 tys. domów i mieszkań w tej technologii.
Jednym z kluczowych elementów drewnianej konstrukcji budynku jest więźba dachowa. Odpowiednio skonstruowany i wykonany szkielet więźby przenosi obciążenia pokrycia dachowego na ściany nośne budynku oraz chroni przed działaniem sił zewnętrznych, takich jak wiatr i śnieg. Przekazywanie siły między elementami konstrukcji odbywa się poprzez tzw. złącza ciesielskie, które muszą być wykonane z dużą precyzją, aby nie osłabiały przekrojów poszczególnych elementów. Osoba wykonująca więźbę powinna mieć dużą wiedzę na temat jej montażu – porządnie wykonana konstrukcja dachu to konieczność.
Coraz popularniejsza staje się w Polsce również technologia oparta na konstrukcji z zimnogiętej, galwanizowanej stali – powszechna między innymi w Kanadzie czy Japonii. Stalowa konstrukcja domu ma wiele plusów – jej elementy pokrywane są powłoką cynkową, co gwarantuje dużą odporność na działanie czynników atmosferycznych, ponadto producenci działający w tej branży udzielają na swoje produkty wieloletnich gwarancji. Konstrukcja stalowa w dużej mierze opiera się na prefabrykatach – profile wykonywane są na wymiar z dokładnością do 1 mm, co ułatwia później szybki i precyzyjny montaż. Dużą zaletą stalowych szkieletów jest ich znakomity stosunek masy do wytrzymałości – czynnik ten umożliwia projektowanie budynków o większej ilości otwartych przestrzeni. Warto również zaznaczyć, że same połączenia elementów konstrukcji stalowej są zdecydowanie mocniejsze niż tej wykonanej z drewna – szkielety zimnogięte stosuje się na obszarach sejsmicznych oraz na terenach narażonych na huragany. Konstrukcje stalowe są odporne na pęknięcia, odkształcanie się i korozję, ich żywotność oceniana jest na ponad 200 lat.
Po drugie – izolacja
Dobrze wykonana izolacja przeciwwilgociowa i przeciwwodna chroni budynek przed wilgocią, która ma bardzo niekorzystny wpływ na trwałość fundamentów i ścian. Od zewnątrz na ściany budynku oddziałują deszcz, śnieg oraz mgła, na fundamenty z kolei wody gruntowe. Zazwyczaj woda, z którą nasz budynek ma do czynienia, nie jest obojętna chemicznie, nierzadko rozpuszczone są w niej substancje, które mogą powodować korozję – chemiczną, ale także biologiczną (a więc rozwój grzybów i pleśni). Wilgoć wpływa nie tylko na degradację budynku, jej skutki mogą się również negatywnie odbić na naszym zdrowiu – powodować alergie i choroby układu oddechowego. Nie ma innej możliwości – izolację trzeba wykonać dobrze za pierwszym razem, jej wymiana lub naprawa wiąże się z dużymi kosztami. Upewnijmy się zatem zawczasu, że osoby, którym zlecamy to zadanie, na pewno posiadają odpowiednią wiedzę i umiejętności.
Po trzecie – podłogi bez skazy
Jednym z najistotniejszych etapów prac wykończeniowych jest kładzenie podłóg, szczególnie jeśli decydujemy się na posadzki drewniane, a te cieszą się w Polsce dużą popularnością. Według danych Europejskiej Federacji Przemysłu Parkietowego Polska jest europejskim liderem produkcji drewnianych podłóg. Tego typu posadzki mają wiele zalet – oprócz walorów estetycznych, akustycznych, ciepłej temperatury samego tworzywa oraz jego dobrych właściwości termoizolacyjnych warto wspomnieć, że drewno jest surowcem naturalnym, a więc nie powoduje alergii, co zdarza się w przypadku podłóg wykonanych z syntetycznych tworzyw. Dobrze położone deski lub parkiet mogą być ozdobą naszego wnętrza przez dziesiątki lat – niezwykle istotne jest jednak, by odpowiednio je czyścić i regularnie poddawać renowacjom.
Według raportu Budownictwo przyszłości. Pod lupą przygotowanego przez EFL, zapotrzebowanie na pracowników związanych z sektorem budowlanym rośnie. Ich niedostatek na rynku pracy jest jednym z czynników najsilniej hamujących rozwój tej branży w Polsce. Kompleksowa oferta Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji jest odpowiedzią na potrzeby polskiego i europejskiego rynku pracy, wpisuje się również w ogólne tendencje krajowej gospodarki. Wprowadzenie jasnego systemu certyfikowania umiejętności gwarantuje jakość wykonywanych usług, co w przypadku budowy domu jest niezwykle ważne.
Polecamy Państwa uwadze następujące kwalifikacje:
„Wykonywanie i montowanie więźb dachowych”
„Montowanie stalowych konstrukcji ścian i dachów
„Wykonywanie izolacji przeciwwilgociowych i przeciwwodnych”
„Montowanie drewnianych posadzek i okładzin ściennych”
Więcej informacji znajdą Państwo na stronie https://www.kwalifikacje.gov.pl/.
Komentarze