Partner serwisu
04 stycznia 2021

Obwodnica Bydgoszczy oddana do ruchu

Kategoria: Aktualności

Od 31 grudnia 2020 r. kierowcy mogą już korzystać z zachodniej obwodnicy Bydgoszczy w ciągu drogi ekspresowej S5. Do ruchu udostępnionych zostało 13,5 km dwujezdniowej drogi ekspresowej między węzłami Bydgoszcz Opławiec i Bydgoszcz Błonie. Dzięki temu obwodnica Bydgoszczy, która omija miasto od zachodu, północy i południa, wydłużyła się do 36 km i zyskała pełną funkcjonalność. Umożliwi to przejęcie ruchu tranzytowego, szczególnie w relacji Poznań - Gdańsk.

Obwodnica Bydgoszczy oddana do ruchu

- Budowa obwodnicy Bydgoszczy w ciągu S5 oraz realizacja tej trasy na całym przebiegu od autostrady A2 do A1 pozwoli na stworzenie nowoczesnego i funkcjonalnego ciągu komunikacyjnego. Nowa doga ekspresowa to dla województwa kujawsko-pomorskiego to jeszcze większa szansa na rozwój i tworzenie nowych miejsc pracy, a dla mieszkańców regionu bezpieczeństwo i wygoda podczas codziennych podróży - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

 

Oddany do użytku odcinek S5 jest dwujezdniową drogą ekspresową o dwóch pasach ruchu w każdą stronę, z rezerwą na trzeci pas. Na trasie powstały liczne obiekty inżynierskie, w tym trzy przejścia dla zwierząt oraz dwa węzły drogowe: Bydgoszcz Zachód oraz Bydgoszcz Miedzyń. W ramach zadania przebudowana została istniejąca sieć drogowa, wybudowane chodniki, ścieżki rowerowe i oświetlenie. Wykonane zostały urządzenia ochrony środowiska, w tym ekrany akustyczne. Prace wykończeniowe na obwodnicy potrwają do wiosny 2021 r.

Wartość kontraktu na realizację odcinka obwodnicy Bydgoszczy pomiędzy węzłami Bydgoszcz Opławiec i Bydgoszcz Błonie to ponad 328 mln zł. Łączna wartość budowy drogi ekspresowej S5 na czterech odcinkach z Nowych Marz do węzła Bydgoszcz Błonie to ponad 2 mld zł. Dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego to nieco ponad 1 mld zł.

Budowa S5 w województwie kujawsko-pomorskim

W 2020 roku do ruchu oddane zostały prawie 33 km drogi ekspresowej S5 w województwie kujawsko-pomorskim. Obecnie trwa budowa pozostałych trzech odcinków tej trasy. Ukończenie odcinka Bydgoszcz Błonie - Szubin Północ, o długości blisko 10 km, jest planowane w IV kwartale 2021 r., a odcinków Nowe Marzy - Świecie Południe oraz Świecie Południe - Bydgoszcz Północ, o łącznej długości ponad 45 km, w III kwartale 2022 r.

źródło: Ministerstwo Infrastruktury
fot. Ministerstwo Infrastruktury
Tagi: S5, budowa S5
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ