Partner serwisu
Tylko u nas
31 sierpnia 2020

Tradus: nowe podejście do sektora pojazdów używanych

Kategoria: Aktualności

–  Używane maszyny wydają się być bardzo dobrą opcją dla osób, które chcą kupić efektywny sprzęt po znacznie niższych kosztach w porównaniu z ich ceną rynkową. Koparki, koparko-ładowarki lub inne urządzenia budowlane są maszynami, bez których nie będzie możliwa działalność w branży budowalnej  –  mówi Nadja Sörgel, General Manager w firmie Tradus.

Tradus: nowe podejście do sektora pojazdów używanych

Na jakiej zasadzie działa platforma Tradus?

Tradus jest internetową platformą handlową dla używanych pojazdów i maszyn ciężkich z kupującymi i sprzedającymi z blisko 50 krajów. Naszą misją jest połączenie nabywców – przedsiębiorców poszukujących jak najlepszych produktów, ze sprzedawcami – podmiotami oferującymi taki sprzęt. Na stronie użytkownicy mogą znaleźć ogłoszenia pojazdów przeznaczonych głównie do transportu, rolnictwa, budownictwa i przeładunku towarów.

Odpowiadając na potrzeby rynku przyjęliśmy zupełnie nowe i świeże podejście do skomplikowanego wcześniej sektora pojazdów używanych, który przepełniony był oszustwami, barierami językowymi i kłopotliwym dystansem.

Zawsze podkreślamy, że platforma oferuje 100% przejrzystość cen pojazdów użytkowych. W celu realizacji tych działań stworzyliśmy algorytm Tradus Market Value (TMV). Jest to pierwszy w branży system oceny wartości rynkowej tego typu dla używanych maszyn ciężkich. Analizując wiele parametrów, również tych, które nie zawsze mogą być brane pod uwagę przez początkujących nabywców, algorytm oblicza przybliżoną cenę rynkową używanego pojazdu w oparciu o dużą bazę gromadzonych przez nas informacji. Są to np. przebieg, kraj pochodzenia, rok produkcji, zakres godzin pracy, moc silnika itp. Dzięki temu użytkownicy mogą łatwo sprawdzić na przejrzystej skali cen, czy dana wartość jest „niska”, „poniżej średniej”, „średnia”, „powyżej średniej” czy „wysoka”.  

Za pomocą kilku kliknięć nabywcy mogą wybrać dla siebie odpowiednie pojazdy użytkowe w najlepszej cenie z bogatej, globalnej oferty. Co więcej, stale rozwijamy inne pomocne funkcjonalności, takie jak praktyczne filtry wyszukiwania lub intuicyjna nawigacja, która upraszcza cały proces. Interaktywna mapa pokazuje, gdzie znajduje się dany pojazd i ułatwia ustalenie lokalizacji sprzedawcy – czy jest tuż za rogiem, czy może za granicą. Kupujący muszą zarejestrować się na naszej stronie internetowej przed zgłoszeniem zainteresowania, co oznacza, że sprzedający otrzymują oferty tylko od poważnych kandydatów.

Dlaczego warto inwestować w maszyny używane? Jakie korzyści to przynosi?

Używane maszyny wydają się być bardzo dobrą opcją dla osób, które chcą kupić efektywny sprzęt po znacznie niższych kosztach w porównaniu z ich ceną rynkową. Koparki, koparko-ładowarki lub inne urządzenia budowlane są maszynami, bez których nie będzie możliwa działalność w branży budowalnej. Taka inwestycja może być opłacalna, pod warunkiem uwzględnienia kilku ważnych kwestii.

Rolą firm działających w tym sektorze powinno być wsłuchiwanie się w potrzeby środowiska. Tym bardziej, że w czasach kryzysu gospodarczego zakup używanej maszyny staje się rozsądną inwestycją i alternatywą dla tych nowych.

Wybierając maszynę, z pewnością warto mieć na uwadze konkretne priorytety jej użytkowania, jakość marki (której się ufa), bezpieczeństwo pojazdu, rok produkcji, przebieg, masę, moc, a także oferowaną cenę. Ta forma handlu ciężkimi maszynami jest naprawdę prosta i intuicyjna. Dodatkowo jest ona wsparta wieloma funkcjami, które pomagają uczynić proces handlowy szybkim i bezpiecznym.

Polacy kupują przez Internet bez większego wahania i wyposażają swoje parki maszynowe w dobrej jakości sprzęt używany. Z roku na rok na portalach branżowych pojawia się coraz więcej ogłoszeń, a wraz z nimi rośnie także liczba eksportowanych i importowanych maszyn.

Jakie maszyny budowlane, które oferujecie cieszą się największą popularnością?

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę dróg, linii kolejowych oraz stale zmieniające się zapotrzebowanie na usługi budowlane. Wszystko to przekłada się bezpośrednio na szybki rozwój rynku sprzętu ciężkiego. Jeśli chodzi o maszyny, to większość naszych polskich nabywców odwiedza nas w poszukiwaniu koparek i ładowarek. Jeśli chodzi o te drugie, największym zainteresowaniem cieszą się marki Caterpillar, Volvo, Bobcat. Najpopularniejsze marki koparek to z kolei Caterpillar, JCB i Komatsu. Zaledwie w pierwszych 5 miesiącach roku osiągnęliśmy prawie taką samą liczbę wizyt, jak w 2019 roku – konkretnie w kategorii budownictwo odnotowaliśmy milion odwiedzających, a przez resztę roku spodziewamy się jeszcze większego wzrostu.

Czy maszyny objęte są jakąś gwarancją?

Wszystko zależy od sprzedawców na platformie i od tego, czy oferują dodatkową gwarancję – po za tą zapewnianą przez producenta lub prawo. By dodatkowo zadbać o pewność i bezpieczeństwo użytkowników, wszystkie profile sprzedawców na platformie Tradus są ręcznie sprawdzane i weryfikowane przez nasz zespół, zanim chętni będą mogli opublikować jakiekolwiek oferty na naszej platformie. Dzięki temu kupujący mogą spokojnie przeglądać ogłoszenia wiedząc, że docierają do sprawdzonej bazy sprzedawców w całej Europie i poza nią. Kupujący zawsze otrzymują cały pakiet informacyjny i mogą zdecydować się na zakup maszyny w oparciu o wiarygodne wskaźniki. Co więcej obie strony mają możliwość bezpośredniej rozmowy – platforma posiada funkcję automatycznego tłumaczenia. Dodatkową dawkę zaufania zapewnia wcześniej wspomniany algorytm TMV, który pozwala na ocenę, czy podana cena maszyny jest adekwatna do przedstawionych specyfikacji.

Czego obecnie oczekują klienci?

Polski rynek usług cyfrowych (np. e-handlu czy technologii płatniczych) cechuje wyjątkowa otwartość na innowacyjne rozwiązania i technologie, dzięki którym pojawiają się nowe standardy jakie firmy muszą wdrażać, by spełnić rosnące oczekiwania klientów. Stąd też biznes przyzwyczajony jest do pewnego poziomu obsługi klienta, co jest dla nas dodatkowym wyznacznikiem budowania strategii. Im dalej idziemy pod rękę z technologią, tym więcej mamy do zaoferowania. Rozumiemy to i dlatego stale aktualizujemy platformę i nasze algorytmy o nowe funkcjonalności, aby lepiej pomagać naszym klientom i partnerom.

W dzisiejszych czasach kupujący maszyny są bardzo wymagający, ale także lojalni, jeśli są zadowoleni z usługi. Oczekują oni między innymi, że firmy zapewnią spójne, a jednocześnie bezpieczne doświadczenie, wdrożą technologie oszczędzające czas i spersonalizują swoje procesy. Jesteśmy głęboko skoncentrowani na budowaniu zaufania i niezawodności np. poprzez automatyzację (zintegrowany tłumacz i optymalne dopasowanie profili kupujący-sprzedawca), dobrze skonstruowane ogłoszenia oraz przejrzyste dane (np. analiza popytu w czasie rzeczywistym i wskaźnik cen). Rozumiemy, że aby utrzymać się na szczycie naszej gry, musimy uważnie słuchać i nigdy nie przestawać się rozwijać. Dzięki stałemu postępowi wdrażanej technologii i algorytmów jesteśmy w stanie sprawić, że dokonywane transakcje są bardziej wiarygodne, jasne i efektywne. Przejrzystość operacji i wszystkich procesów jest wpisana w nasze DNA.

Jak branża maszyn używanych radzi sobie w czasie pandemii?

Oczywiście w pierwszych tygodniach marcowego lock-down’u handel uległ spowolnieniu, jednak wiemy, że sektor budownictwa przetrwał najgorszy okres utrzymując całkiem stabilną pozycję. Ponieważ ciężki sprzęt jest istotnym czynnikiem rozwoju polskiej gospodarki, spodziewamy się pozytywnego zwrotu.

COVID-19 pokazał nam, jak ważna dla firm jest digitalizacja procesów. Ludzie coraz częściej dokonują transakcji za pośrednictwem sieci, ponieważ stało się to łatwiejsze i szybsze w wielu przypadkach. Zwiększa to konieczność inwestowania w technologie długoterminowe. Spodziewamy się, że największy wpływ epidemii będzie miał silne i trwałe przejście z handlu off-line na handel on-line –  i naszym obowiązkiem, jako jednego z wiodących portali, jest uczynienie handlu w sieci tak niezawodnym i godnym zaufania, jak to tylko możliwe, dla wysokiej jakości transakcji pomiędzy kupującymi i sprzedającymi.

Czy sytuacja koronawirusa wymusiła wdrożenie nowych zasad, nowych technologii w Państwa firmie?

Zawsze byliśmy blisko naszych partnerów i klientów, więc wdrażaliśmy nowe postępowania, kiedy były potrzebne, a to się nie zmieniło. Największe zmiany zostały prawdopodobnie zauważone wewnętrznie, ponieważ my również musieliśmy naprawdę szybko poznać "nową rzeczywistość", która zmieniła naszą codzienną kulturę pracy. Ponieważ działamy na wielu rynkach europejskich, zrównoważyliśmy naszą międzynarodową współpracę zespołową, dzięki czemu wiemy, jak sytuacja wygląda na każdym z nich.

O firmie Tradus

Tradus to globalna platforma oferująca kupno i sprzedaż używanych pojazdów oraz maszyn ciężkich. Uruchomiona w 2017 roku, dąży do osiągnięcia celu, jakim jest transformacja międzynarodowego handlu używanymi maszynami oraz zwiększenie przejrzystości doświadczeń handlowych przy wykorzystaniu inteligentnych danych i technologii. Platforma handlowa łączy w sobie nabywców i sprzedawców z ponad 50 krajów. Zainteresowani docierają w ten sposób do szerokiej i rzetelnej bazy kupujących w całej Europie i poza nią. Kupujący zyskują dostęp do kompleksowego, szerokiego wachlarza międzynarodowych ofert z łatwą nawigacją i analizą oferowanych cen w oparciu o dane.

Tradus jest jedną z wiodących platform typu marketplace umożliwiającą handel używanymi maszynami w sektorze transportu, rolnictwa i budownictwa. Przedstawia całkowicie nowe, świeże i spójne podejście do uprzednio skomplikowanego rynku handlu sprzętem używanym. Firma jest częścią portfolio firmy OLX Group, wiodącej platformy marketplace na rynkach wschodzących. Łączy ona 19 platform handlowych i ponad 350 milionów nabywców. Firma działa na ponad 50 rynkach na pięciu kontynentach i jest numerem jeden na niektórych z największych wschodzących na świecie rynków, takich jak Rosja, Indie i Brazylia.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ