Stanowisko Rady Przedsiębiorczości w sprawie wsparcia obszaru budownictwa mieszkaniowego
Pierwsze miesiące pandemii koronawirusa zmieniły sytuację w wielu obszarach polskie gospodarki. Zmieniły także podejście instytucji finansowych do klientów ubiegających się o kredyty mieszkaniowe. Przepisy ostrożnościowe, które mają zastosowanie do banków
oznaczają dla wielu tysięcy polskich rodzin konieczność odłożenia w czasie momentu zaspokojenia najważniejszej społecznie potrzeby, jaką jest własne mieszkanie. Znacząco zmniejszyła się liczba transakcji na rynku mieszkaniowym i spadła liczba udzielanych kredytów hipotecznych. Na ten spadek popytu zareagowali deweloperzy spadkiem liczby rozpoczynanych realizacji mieszkań. Trudno dziś przewidzieć jak długo potrwa pandemia, ale jedno jest pewne: koniecznym jest zarówno interwencyjne działanie na dziś, ale jeszcze istotniejszym jest wykorzystanie programu rozwoju budownictwa mieszkaniowego jako sposobu na wychodzenie z kryzysu.

Business Centre Club, wraz z innymi organizacjami zrzeszonymi w Radzie Przedsiębiorczości RP wypracował stanowisko w sprawie wsparcia obszaru budownictwa mieszkaniowego.
· W ocenie członków Rady, trudną dziś sytuację gospodarczą, spowodowaną epidemią COVID-19, może przezwyciężyć systemowe wsparcie długoterminowych rozwiązań w obszarze budownictwa mieszkaniowego.
· Istnieje wysokie ryzyko, że widoczny już spadek aktywności deweloperskiej i osłabienie w obszarze kredytowania hipotecznego wynikające z gospodarczych skutków pandemii i konieczności prowadzenia ostrożnej polityki kredytowej, mogą ograniczyć ten potencjał.
· W ocenie Rady Przedsiębiorczości tylko długoterminowe i systemowe rozwiązania pozwolą na poprawę sytuacji mieszkaniowej polskich rodzin oraz na wykorzystanie programu rozwoju budownictwa mieszkaniowego, zarówno jako sposobu na wychodzenie z kryzysu, jak również jako jednego z filarów trwałego rozwoju gospodarczego naszego kraju. Szczególnie teraz Polska – wzorem innych krajów – powinna wykorzystać budownictwo mieszkaniowe jako jedno z najbardziej efektywnych kół zamachowych gospodarki. Obszar ten przysparza ponad 8,4% polskiego PKB.
Program mieszkaniowy, obok zapewnienia nowych mieszkań, powinien być zbiorem spójnych rozwiązań gwarantujących:
1) Budowanie skłonności gospodarstw domowych do długoterminowego oszczędzania na cele mieszkaniowe, emerytalne i zdrowotne poprzez stworzenie efektywnego systemu długoterminowego oszczędzania w formule kas oszczędnościowo-budowlanych.
2) Sposoby inicjowania środków na refinansowanie kredytów hipotecznych poprzez doskonalenie efektywności działania banków hipotecznych i stworzenie płynnego rynku obrotu listami zastawnymi.
3) Wspieranie dążeń do własności mieszkaniowej poprzez wprowadzenie ulgi budowlanej w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) dotyczącej nabycia mieszkania na rynku pierwotnym lub samodzielnego wybudowania domu jednorodzinnego na własnej działce.
4) Usprawnienie obrotu gruntami rolnymi i gruntami pod zabudowę położonymi w granicach miast.
5) Współfinansowanie i wspieranie lokalnych oddolnych inicjatyw mieszkaniowych zarówno spółdzielczych jak i samorządowych (kooperatywy, TBS i SM).
6) Spełnianie wyzwań cywilizacyjnych poprzez zapewnienie dostępnej oferty mieszkaniowej dla osób starszych, osób niepełnosprawnych oraz rodzin wielodzietnych.
7) Promowanie oraz inspirowanie rozwoju nowych technologii w budownictwie oraz eksploatacji mieszkań (prefabrykaty, energooszczędność, kwestia smogu i ekologicznych rozwiązań, mieszkań spełniających potrzeby określonych grup społecznych).
8) Uporządkowanie procesu planowania przestrzennego.
Komentarze