Partner serwisu

Licz i oszczędzaj cz.1 Projektowanie schematów technologicznych przeróbki skał

Kategoria: Kruszywa

Jerzy Malewski, Politechnika Wrocławska   

Przedsiębiorcy i technologowie produkcji kruszyw budowlanych stają często przed problemem budowy nowych lub modernizacji już eksploatowanych systemów produkcyjnych. Pierwszym krokiem w kierunku realizacji takich projektów jest oszacowanie efektywności przedsięwzięcia na etapie tzw. studium wykonalności. Jak zatem wykonać własne analizy i obliczenia, aby właściwie sformułować problem i oszacować koszt jego realizacji?

Licz i oszczędzaj cz.1 Projektowanie schematów technologicznych przeróbki skał

Przedsiębiorcy i technologowie zadanie takie często próbują rozwiązywać w oparciu o swoje doświadczenie produkcyjne albo zwracają się do producentów maszyn, polegając na ich znajomości rzeczy. W tym drugim przypadku atrakcyjność takiej drogi postępowania bywa często pozorna, bo ta wygoda lub niewiedza inwestora okupiona będzie wysokim rachunkiem końcowym, wynikającym z nieprzygotowania inwestora do negocjacji zakresu i warunków usługi inwestycyjnej. Dlatego warto wykonywać własne analizy i obliczenia, aby umieć właściwie formułować problem i oszacować koszt jego rozwiązania przed rozpoczęciem negocjacji z dostawcą maszyn.
Artykuł jest pierwszą częścią opracowania przedstawiającego krok po kroku sposób układania i obliczania operacji technologicznych, omawiając jednocześnie pewne aspekty technologiczne i ekonomiczne zastosowania oferowanych na rynku maszyn. Pokazuje również sposób wykorzystania tej wiedzy do obliczeń jakościowo-ilościowych na przykładzie 4-stadialnego systemu przeróbczego. Dostarcza w ten sposób dla praktyki metodologii i pewnego narzędzia analitycznego do samodzielnych analiz i studiów efektywności projektowanych lub eksploatowanych systemów produkcji kruszyw.

Fot. BMP'

Cały materiał znajdą Państwo w magazynie "Surowce i Maszyny Budowlane" 6/2013

zamów prenumeratę w wersji elektronicznej lub drukowanej

 Jak zamówić prenumeratę czasopisma drukowaną/elektroniczną


 

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ