Partner serwisu
23 lipca 2020

Konferencja Nowoczesne Kopalnie Żwiru i Piasku 2020

Kategoria: XII Konferencja Nowoczesne Kopalnie Żwiru i Piasku, 22-23 lipca 2020, Słok koło Bełchatowa

23 lipca o godz. 9.30 w hotelu Wodnik w Słoku koło Bełchatowa rozpoczęła się merytoryczna część XII konferencji Nowoczesne Kopalnie Żwiru i Piasku. Jedyne takie wydarzenie poświęcone wyłącznie górnictwu surowców skalnych żwirowo-piaskowych, a równocześnie pierwsza konferencja w branży organizowana po luzowaniu obostrzeń epidemicznych.

Wydarzenie rozpoczął Przemysław Płonka, redaktor naczelny BMP.

- Konferencja miała pierwotnie odbyć się w maju, ale z powodu koronawirusa musieliśmy przełożyć to wydarzenie. Spotykamy się w nowych okolicznościach, po wielu miesiącach zamknięcia, kiedy widywaliśmy się online i na grupie Facebookowej "Surowce w sieci". Wielu z państwa wówczas pytało, kiedy spotkamy się na żywo. Udało się. Będzie to edycja wyjątkowa i z racji obostrzeń, ale i atrakcyjnego programu, pełnego nowości – m.in. dwóch wycieczek, panelu prawnego z udziałem ekspertów czy Akademii BMP na temat intrygującego treningu mentalnego – mówił podczas otwarcia Przemysław Płonka.

 

Następnie głos zabrał Wiesław Gomułka, specjalista ds. wsparcia technicznego z Górażdże Kruszywa. Spółka ta pełni rolę Honorowego Gospodarza wydarzenia (goście zwidzali należącą do niej kopalnię żwiru w Pawłowie).

- Chciałbym wszystkich serdecznie przywitać. Sami państwo wiedzą, ile te konferencje wnoszą w nasze życie. A forma wycieczek pozwala poznawać na żywo nowe rozwiązania, co wczoraj było widać podczas zwiedzania zakładu w Pawłowie - mówił Wiesław Gomułka.

Gości powitała także Marzena Rabiasz, dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Kielcach.

- Witam na ziemi łódzkiej, życzę owocnych obrad i oczywiście zdrowia. Ta konferencja będzie wyjątkowa i wyjątkowo zapamiętana. Ludzie potrzebują kontaktu, co pokazał nam ostatni czas.

Ziemia łódzka, na której się znajdujemy, jest bogata w 800 zakładów górnictwa odkrywkowego, gdzie flagowym  jest oczywiście zwiedzana wczoraj KWB Bełchatów. Na tym obszarze jest udokumentowanych ponad 700 mln ton żwirów i piasków.

Chciałabym tu przypomnieć zeszłoroczne obchody 100 lecia AGH, gdzie pan prof. dr hab. inż.  Marek Cała przytoczył ciekawą prognozę, która dotyczy wykorzystania surowców mineralnych. Człowiek w ciągu swojego życia wykorzysta średnio 1500 ton różnych surowców mineralnych. Na pierwszym miejscu są piaski i żwiry, potem węgiel, cement, sól, aluminium, miedź, ropa i inne surowce. Przemysł górnictwa skalnego na pewno będzie się więc rozwijać, ponieważ takie są potrzeby ludzkie - mówiła Marzena Rabiasz.

Podczas otwarcia zebrani uczcili minutą ciszy zmarłego niedawno Jana Batora, wieloletniego prezesa spółki Kruszgeo (firma wielokrotnie pełniła rolę Honorowego Gospodarza konferencji, również w ubiegłym roku).

***

XII Konferencja Nowoczesne Kopalnie Żwiru i Paiasku odbywa się w dniach 22-23 lipca 2020 w Bełchatowie. W wydarzeniu, organizowanym wg obowiązujących wytycznych sanitarnych, bierze udział około 100 uczestników. Organizatorem wydarzenia jest firma BMP, wydawca m.in. magazynu Surowce i Maszyny Budowlane oraz portalu www.kieruneksurowce.pl

 

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ