Partner serwisu
22 czerwca 2020

Wykonawca budowy S1 od Dankowic do Bielska-Białej wybrany

Kategoria: Aktualności

Coraz bliżej do podpisania umowy na budowę następnego, ponad 12-kilometrowego odcinka S1 Kosztowy - Bielsko-Biała. Rozstrzygnięcie dla ostatniego zadania na tej inwestycji, biegnącego od Mysłowic do Oświęcimia już wkrótce.

Wykonawca budowy S1 od Dankowic do Bielska-Białej wybrany

Wcześniej, 18 maja br., rozstrzygnęliśmy postępowanie przetargowe na zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych dla IV odcinka - obwodnicy Oświęcimia w ciągu DK44 (więcej o tym znajdziesz tu), a 14 maja br. podpisaliśmy umowę na budowę odcinka tej drogi, od węzła Oświęcim (z węzłem) do Dankowic. 

 

Przypomnijmy, że 10 i 14 października 2019 r. ogłosiliśmy przetargi na zaprojektowanie i budowę ekspresowej trasy S1 między Mysłowicami a Bielskiem-Białą. 14 lutego br. otworzyliśmy oferty na pierwszy z nich, odcinek od węzła Kosztowy II (z węzłem) do węzła Oświęcim (bez węzła). 21 lutego br. otworzyliśmy oferty na odcinek II - węzeł Oświęcim (z węzłem) - Dankowice. 13 marca br. otworzyliśmy oferty na III odcinek Dankowice - węzeł Suchy Potok (z węzłem).  

 

Wybór oferty

Jako najkorzystniejszą, z dziewięciu złożonych, wybrano ofertę konsorcjum firm Mirbud i Kobylarnia o wartości 586 710 000 zł. GDDKiA zamierzała przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia 733 985 671 zł.​ Oprócz ceny zastosowano dwa dodatkowe kryteria oceny ofert: skrócenie czasu realizacji oraz przedłużenie okresu gwarancji jakości. Prace projektowe i roboty wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie zostaną ukończone w terminie nie dłuższym niż 33 miesięcy od daty zawarcia umowy. Do czasu realizacji robót nie wlicza się okresów zimowych, które trwają pomiędzy 15 grudnia a 15 marca. Czas projektowana nie jest objęty wyłączeniami.

 

Wszystkie odcinki S1 między Mysłowicami a Bielskiem-Białą realizowane będą w formule „Projektuj i buduj”. 

 

Obowiązki wykonawcy 

​Wykonawcy zbudują m.in. dwujezdniową drogę ekspresową po dwa pasy ruchu z rezerwą pod trzeci pas (w pasie dzielącym), dwa węzły drogowe, a także inne drogi towarzyszące drodze ekspresowej oraz drogi obsługujące tereny przyległe. Droga ekspresowa zostanie wyposażona w Miejsca Obsługi Podróżnych, Obwód Utrzymania Drogi, urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, ochrony środowiska oraz systemy odwodnienia i oświetlenia trasy. 

 

W zakres tego odcinka wchodzą:

- droga ekspresowa o długości ok. 12 km,  

- dwa węzły drogowe: Stara Wieś i Suchy Potok,

- para Miejsc Obsługi Podróżnych o funkcji wypoczynkowo-usługowej: Dankowice Zachód (klasa II) oraz Dankowice Wschód (klasa III),

- Obwód Utrzymania Drogi.

 

Droga ekspresowa S1 połączy Pyrzowice (A1) z granicą ze Słowacją w Zwardoniu oraz ze słowacką autostradą D3.

Realizacja budowy drogi ekspresowej S1 od węzła Kosztowy II w Mysłowicach do węzła Suchy Potok w Bielsku-Białej połączy istniejące odcinki S1 z Bielska-Białej w kierunku Zwardonia (oraz trasę S52 z Bielska-Białej do Cieszyna) z drogą S1 od Mysłowic w stronę Dąbrowy Górniczej i dalej - lotniska Katowice w Pyrzowicach oraz przylotniskowego węzła autostrady A1. Stanie się ona nie tylko ekspresowym połączeniem od granicy państwa w Zwardoniu do lotniska w Pyrzowicach i autostrady A1, ale także ważnym połączeniem międzynarodowym. S1 znajduje się bowiem w VI korytarzu Transeuropejskiej Sieci Transportowej, łączącej kraje basenu Morza Bałtyckiego z krajami Europy Południowej i przebiegającej w osi priorytetowej TEN-T nr 25, czyli „osi drogowej Gdańsk-Brno/Bratysława-Wiedeń”. Przedłużeniem drogi ekspresowej S1 na południe od granic Polski jest słowacka autostrada D3 relacji Żylina - Skalite.

 

Aby dokończyć całą arterię, potrzebne jest zakończenie budowy drugiej jezdni wysuniętego najdalej na północ odcinka S1 Lotnisko - Podwarpie o długości ok. 9,5 km, przebudowa do standardu drogi ekspresowej istniejącej drogi krajowej nr 1 od Podwarpia do Dąbrowy Górniczej (16 grudnia 2019 r. ogłosiliśmy przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie drogi ekspresowej S1 Podwarpie - Dąbrowa Górnicza o długości 6,950 km po istniejącym śladzie drogi krajowej nr 1) oraz budowa nowej obwodnicy Węgierskiej Górki o długości 8,5 km (umowę podpisaliśmy 10 października 2019 r.).

 

Kalendarium

30 czerwca 2016 r. - Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach

15 marca 2017 r. - uzgodnienie przez ministra właściwego ds. transportu Programu inwestycji

14 października 2019 r. - ogłoszenie przetargu

13 marca 2020 r. - otwarcie ofert

19 czerwca 2020 r. – wybór najkorzystniejszej oferty

lipiec 2020 r. - planowane zawarcie umowy

2021 - 2023 - planowany okres budowy

 

O tej inwestycji dowiesz się wcześniej z naszych wcześniejszych komunikatów:

Dziewięciu wykonawców chętnych do budowy S1 od Dankowic do Bielska-Białej

Intensywne działania na śląskiej S1. Podpisujemy umowę i ogłaszamy przetargi na kolejne odcinki

Ogłaszamy kolejny przetarg na budowę S1 od Mysłowic do Bielska-Białej

Rozwiewamy wątpliwości na S1 Kosztowy - Bielsko-Biała

Ogłaszamy przetarg na kolejny odcinek S1 w województwie śląskim

2019 rok minął pod znakiem budowy autostrady A1 i drogi ekspresowej S1

źródło: www.gddkia.gov.pl
fot. www.gddkia.gov.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ