Partner serwisu
29 stycznia 2020

Unieważnienie podwyżki ceny energii w zakładzie przemysłowym – sukces Kancelarii Brysiewicz i Wspólnicy

Kategoria: Aktualności

Kancelaria Brysiewicz i Wspólnicy doprowadziła do unieważnienia podwyżki ceny energii w zakładzie klienta – operatora zakładu przemysłowego. Sąd zakwestionował obecną na rynku energii od wielu lat praktykę zmieniania ceny prądu jednostronnie przez sprzedawcę. Wyrok ten jest niezwykle ważny dla branży, ponieważ daje przedsiębiorcom możliwość przeciwstawienia się podwyżkom niezależnie od rozwiązań ustawy „prądowej”.

Unieważnienie podwyżki ceny energii w zakładzie przemysłowym – sukces Kancelarii Brysiewicz i Wspólnicy

Dostawca energii operatora dużego zakładu przemysłowego, reprezentowanego przez Kancelarię Brysiewicz i Wspólnicy podwyższył cenę energii o blisko 70%. Klient zwrócił się do kancelarii o pomoc, gdyż tego rodzaju podwyżka oznaczała dla niego kwartalnie ponad pół miliona złotych dodatkowych kosztów.

W pierwszej kolejności kancelaria doprowadziła do uzyskania zabezpieczenia roszczeń klienta poprzez utrzymanie ceny na dotychczasowym poziomie na czas trwania sporu. Z kolei po trwającym blisko rok postępowaniu, sąd przychylił się do twierdzeń kancelarii o bezprawności podwyższenia ceny. Sąd wskazał, że o ile ustalanie ceny w sposób kosztorysowy jest prawnie dopuszczalne, to musi się to odbywać na podstawie jasno określonych i weryfikowalnych kryteriów. W tym przypadku, sprzedawca dokonał korekty ceny powołując się jedynie na bliżej nieokreślone „zmiany rynkowe”, co zostało przez sąd uznane za niewystarczające.

– Wyrok ten ma kardynalne znaczenie dla przemysłu, ponieważ daje operatorom możliwość przeciwstawienia się podwyżkom niezależnie od rozwiązań ustawy „prądowej”. Kolejny raz z sukcesem doradzamy klientom, którzy napotykają na trudności w zapewnieniu swoim zakładom dostaw energii w rozsądnej cenie. To pokazuje jakość naszej praktyki prawa energetycznego – komentuje Jan Sakławski, radca prawny i partner Kancelarii Brysiewicz i Wspólnicy, prowadzący tę sprawę.

Zainteresowani wyrokiem powinni być przede wszystkim operatorzy zakładów przemysłowych, którzy nie będą musieli obawiać się bezprawnych podwyżek cen w 2020 roku, gdy sprzedawcy energii zaczną aktualizować stawki po roku obowiązywania zamrożenia cen.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ