Partner serwisu
21 stycznia 2020

Europejski przemysł cementowy na drodze do neutralności klimatycznej cementu i betonu do roku 2050 w całym łańcuchu dostaw

Kategoria: Aktualności

CEMBUREAU, Europejskie Stowarzyszenie Przemysłu Cementowego potwierdza, że przemysł ten deklaruje swój istotny wkład w realizację założeń Zielonego Ładu poprzez realizację celu neutralności klimatycznej sektora cementu i betonu w całym łańcuchu dostaw, do roku 2050. Aby to osiągnąć, CEMBUREAU przeprowadzi przegląd celów „Mapy drogowej dla gospodarki niskoemisyjnej w roku 2050” tak, aby pozwoliły one na rzeczywisty wkład przemysłu w realizację założeń Europejskiego Zielonego ładu, ogłoszonego w grudniu 2019.

Europejski przemysł cementowy na drodze do neutralności klimatycznej cementu i betonu do roku  2050 w całym łańcuchu dostaw

Po szczegółowej analizie, sektor opublikuje zaktualizowaną mapę drogową i określi rolę cementu i betonu w gospodarce o obiegu zamkniętym i drodze dojścia do neutralności. CEMBUREAU deklaruje, że zaktualizowana mapa drogowa będzie gotowa wiosną 2020 roku.

Raoul de Parisot, Przewodniczący CEMBUREAU: “Jako przemysł, jesteśmy zdeterminowani, żeby grać istotną we wspieraniu Unii Europejskiej w realizacji celów redukcyjnych. Dzięki betonowi, nasz przemysł wytwarza zrównoważony materiał budowlany, który odgrywa i będzie odgrywał kluczową rolę w transformacji do neutralnej emisyjnie społeczności. Korzyści z betonu, jako zrównoważonego produktu, wytwarzanego lokalnie, takie jak; trwałość, masa termiczna, możliwość recyklingu, i
zdolność do pochłaniania CO2 decydują o tym , że jest to kluczowy materiał budowlany w budynkach i infrastrukturze, który pozwoli na realizację wyzwań wynikających ze zmian klimatu.”


Koen Coppenholle, Dyrektor Wykonawczy CEMBUREAU Chief Executive: “Nasz nowa Mapa Drogowa będzie miała na celu realizację założeń Europejskiego Zielonego Ładu, czyli osiągnięcia neutralności emisyjnej. Możemy te cele osiągnąć poprzez działania w
całym łańcuchu dostaw wykorzystującym cement i beton. Jest dla nas oczywiste, żekluczową rolę będą odgrywały innowacyjność, wykorzystanie odpadów, wychwytywanie i wykorzystanie CO2, dostęp do energii odnawialnej i zrównoważone budownictwo.”
Przemysł cementowy w Europie już teraz wiele dokonał, poprzez znaczące poprawienie efektywności energetycznej oraz redukcję emisji CO2. Dalsze innowacje mają doprowadzić do tego, że konkurencyjny przemysł cementowy będzie odgrywał istotną rolę w gospodarce Unii Europejskiej. W najbliższych miesiącach zaangażujemy się w konstruktywny dialog z decydentami, przedsiębiorcami w całym łańcuchu dostaw sektora budowlanego, w celu określenia właściwych kierunków dojścia do celów określonych w Zielonym Ładzie.

Przemysł cementowy w Europie
Przemysł cementowy w Europie zatrudnia bezpośrednio 35 tys. pracowników. Sektor cementowym w połączeniu z sektorem betonowym, w całym łańcuchu dostaw generuje około 56 mld€ przychodu rocznie i tworzy około 384 tys. stanowisk pracy.
Dzięki ciągłym nakładom inwestycyjnym w modernizację technologii emisje CO2 zostały zredukowane o 15% od roku 1990, a w Polsce o 30%. Dzięki dostępnym rozwiązaniom oraz tzw. przełomowym technologiom, jesteśmy na drodze do redukcji emisji o 80% do roku 2050 w samym przemyśle cementowym. W najbliższych miesiącach zostanie opublikowana szczegółowa mapa drogowa dla osiągnięcia tych celów.
Cement jest wykorzystywany głównie do produkcji betonu. Beton jest mieszaniną cementu (10% -15%), wody (15%-20%) oraz kruszyw (65%-75%). Beton jest kluczowym materiałem dla osiągnięcia neutralności emisyjnej w sektorze budowlanym w Europie. Stosowany w fundamentach turbin wiatrowych, elektrowni wodnych i pływowych, budynkach energooszczędnych, infrastrukturze transportowej i
konstrukcjach niezbędnych do adaptacji do zmian klimatu zapewnia elastyczność zastosowań i trwałość.
Więcej informacji na stronie: https://lowcarboneconomy.cembureau.eu/
 
O CEMBUREAU
Europejskie Stowarzyszenie Przemysłu Cementowego, z siedzibą w Brukseli reprezentuje krajowe zrzeszenia przemysłu cementowego. Pełnoprawnymi członkami CEMBUREAU są krajowe stowarzyszenia z Unii Europejskiej (poza Maltą i Słowacją) oraz Norwegia, Szwajcaria i Turcja. Chorwacja i Serbia są członkami stowarzyszonymi. CEMBUREAU ma podpisane umowy o współpracy z Vassiliko Cement na Cyprze i Stowarzyszeniem na Ukrainie. Więcej informacji na stronie cembureau.eu.

źródło: informacja prasowa
fot. 123rf.com fot. ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ