Partner serwisu
20 stycznia 2020

Postawili na energię

Kategoria: Artykuły z czasopisma

W dzisiejszym świecie wszystko zmierza do maksymalnej optymalizacji  i zmniejszania kosztów. Jednym z elementów, bez których nie obędzie się 95% firm, jest energia elektryczna. aspekty polityczno-gospodarcze, podwyżka cen emisji cO2 i ciągły wzrost popytu na energię spowodował w zeszłym roku skokowe zwiększenie cen energii elektrycznej – nawet o 70% w stosunku do 2017 r. kopalnie dolomitu s.a. przedstawiają sposoby optymalizacji zużycia energii elektrycznej.

Postawili na energię

Optymalizacja zużycia energii elektrycznej ma podwójne znaczenie. Po pierwsze – koszty. Niewątpliwie zmniejszenie ilości zużytej energii przekłada się na wysokość rachunków. Po drugie – względy ekologiczne, od których chciałbym zacząć. Polska energetyka opiera się na węglu, natomiast sprawność elektrowni węglowych, które obecnie pracują w Polsce, to 30-45%. Do tego dochodzą straty przesyłowe, które dochodzą nawet do 10-12%. Co to oznacza? Każda kWh zużyta przez odbiorcę końcowego to konieczność wyprodukowania 3 kWh w elektrowni. Przyjmując 750 g/kWh C02 (węgiel kamienny) widzimy, że każda skonsumowana przez nas kWh to ponad 2 kg CO2 dostarczonego do atmosfery. Zatem również ze względów ekologicznych warto pochylać się nad oszczędzaniem energii elektrycznej, a co za tym idzie – oszczędzaniem nieodnawialnych zasobów naturalnych.


Jak zoptymalizować zużycie energii elektrycznej i zmniejszyć koszty?

Istnieje kilka frontów działań, które dają bardzo wymierne rezultaty.


Odpowiedni dobór urządzeń

Należy budować zakłady przeróbcze i inne instalacje, odpowiednio dobierając silniki napędowe do zakładanej wydajności, z niewielką rezerwą. Przy przewymiarowaniu silników elektrycznych, przede wszystkim na dużych maszynach typu kruszarki udarowe, odśrodkowe, powstają dodatkowe wysokie koszty już na etapie zakupu silników oraz – jeśli maszyna jest przewymiarowana – koszty energii zwłaszcza przy rozruchu.

Cały artykuł dostępny w magazynie Surowce i Maszyny Budowlane 4/2019.

fot. zasoby autora
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ