Partner serwisu
Gorący temat
09 stycznia 2020

Raporty o złożach do połowy marca

Kategoria: Aktualności

Przedsiębiorcom eksploatującym złoża kopalin przypominamy o obowiązku corocznego sporządzenia informacji o zmianach zasobów złóż kopalin.

Raporty o złożach do połowy marca

OBOWIĄZUJE TERMIN USTAWOWY - DO 15 MARCA 2020 r.
 

W celu ułatwienia sporządzania ewidencji PIG-PIB publikuje na stronie internetowej „Surowce mineralne” (surowce.pgi.gov.pl) pakiet ważnych informacji dla użytkowników złóż oraz wzory formularzy >> do wypełnienia. Na stronie tej znajdują się między innymi pliki do pobrania w formacie pdf – formularze Z-1, Z-2, Z-3 i Z-4 wraz z objaśnieniami.
 

Ponadto można tam znaleźć obowiązujące przepisy prawne >> z zakresu geologii i górnictwa, w szczególności dotyczące ewidencji zasobów złóż kopalin:

ustawę Prawo geologiczne i górnicze,

rozporządzenie dotyczące zasad sporządzania operatu ewidencyjnego,

wzory informacji o zmianach zasobów złoża kopaliny.
 

Zamieściliśmy również instrukcję >>, jak sprawdzić aktualny stan zasobów złoża w Systemie Gospodarki i Ochrony Bogactw Mineralnych MIDAS.
 

Jednocześnie przypominamy, że od wejścia w życie z dniem 1 stycznia 2012 r. ustawy Prawo geologiczne i górnicze powstał obowiązek przesyłania wyżej wymienionych formularzy także do właściwego organu koncesyjnego.
 

Obowiązek prowadzenia ewidencji zasobów złóż kopalin wynika z art. 101 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze (Dz.U. 2019 poz. 868 z późn. zm.) oraz z Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 15 listopada 2011 r. w sprawie operatu ewidencyjnego oraz wzorów informacji o zmianach zasobów złoża kopaliny (Dz.U. 2011 poz. 1568 z późn. zm.).
 

Zebrane od użytkowników złóż dane zostaną wykorzystane do sporządzenia „Bilansu zasobów złóż kopalin w Polsce”. Opracowanie to wydawane jest co roku przez państwową służbę geologiczną, a finansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
 

źródło: Marcin Szuflicki, www.pgi.gov.pl/
fot. 123rf.com fot. ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ