Partner serwisu
30 grudnia 2019

Umowa na realizację I etapu obwodnicy Poręby i Zawiercia podpisana

Kategoria: Aktualności

23 grudnia 2019 r. popisana została umowa na projekt i budowę I etapu obwodnicy Poręby i Zawiercia. Dwujezdniową obwodnicę w ciągu DK78 zrealizuje konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów Kobylarnia oraz Mirbud. Koszt zadania realizowanego w systemie projektuj i buduj to 415 mln zł. Obwodnica o długości 16,7 km połączy się z istniejącą obwodnicą Siewierza. Ukończenie prac jest planowane w II kwartale 2023 r.

Umowa na realizację I etapu obwodnicy Poręby i Zawiercia podpisana

- Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisuje dzisiaj umowę, dzięki której wybudowana zostanie długo oczekiwana przez mieszkańców obwodnica. Na sieci dróg krajowych powstanie kolejny odcinek nowoczesnej, komfortowej i bezpiecznej trasy – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.  

Wykonawca będzie miał 34 miesiące na realizację inwestycji. Przygotuje wszystkie opracowania projektowe, uzgodnienia, zezwolenia, decyzje niezbędne dla wykonania kontraktu, wykona roboty budowlane oraz uzyska decyzje o pozwoleniu na użytkowanie.

Inwestycja obejmuje budowę dwóch węzłów drogowych: Kuźnica i Kromołów. W ramach zadania powstanie 12 obiektów inżynierskich: 7 wiaduktów, 4 mosty, przejście dla zwierząt oraz 30 przepustów ekologicznych. Ponadto zostaną zaprojektowane i wykonane ciągi pieszo-rowerowe oraz chodniki, urządzenia ochrony środowiska, w tym zabezpieczenia akustyczne. Przebudowane zostaną drogi poprzeczne, powstaną przejazdy oraz wjazdy awaryjne.

DK78 stanowi istotne połączenie drogowe z Międzynarodowym Portem Lotniczym Katowice w Pyrzowicach. Budowa obwodnicy pozwoli na wyprowadzenie ruchu tranzytowego z miejscowości położonych wzdłuż tej trasy oraz znacząco wpłynie na poprawę warunków życia mieszkańców. Realizacja inwestycji wpłynie ponadto na poprawę stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego i uspokojenie ruchu.

Oddanie do ruchu obwodnicy spowoduje znaczące skrócenie przejazdu DK78 oraz pozwoli kierowcom na ominięcie 58 skrzyżowań zlokalizowanych na trasie w obecnym przebiegu. 

Budowa II odcinka obwodnicy od węzła Kromołów do węzła Żerkowice w Zawierciu o długości ok. 7,7 km będzie realizowana w formule buduj. Na wykonanie kompleksowej dokumentacji złożonych zostało 11 ofert. Wybór najkorzystniejszej oferty nastąpi na początku przyszłego roku.

źródło: gov.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ