Barbórka w Państwowym Instytucie Geologicznym - PIB
Tradycji stało się zadość i jak co roku obchodziliśmy w Państwowym Instytucie Geologicznym – PIB nasze geologiczne święto. Barbórkę celebrowaliśmy przepisowo, bo 4 grudnia, w gmachu Muzeum Geologicznego PIG-PIB, w licznym gronie obecnych i byłych pracowników oraz zaproszonych gości honorowych.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 13.00 od odśpiewania przez chór hymnu "Górniczy stan". Następnie dyrektor Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB dr inż. Mateusz Damrat powitał zgromadzonych uczestników. Byli wśród nich: Minister Michał Woś, dr Piotr Dziadzio - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu, Anna Moskwa - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Joanna Kopczyńska - Zastępca Prezesa Wód Polskich ds. Zarządzania Środowiskiem Wodnym, dr Łukasz Młynarkiewicz - pełniący obowiązki Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki, Beata Nowosielska - Dyrektor Generalny Państwowej Agencji Atomistyki, Marek Surmacz - pełniący obowiązki Zastępcy Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, Andrzej Długołęcki - Dyrektor Generalnego Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Antoni Giłka - Dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Warszawie, Marek Ryszka - Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, Andrzej Długołęcki - Dyrektor Generalny Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Piotr Woźniak - Prezes Zarządu PGNiG SA, Jacek Gryga - Zastępca Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad. Swoją obecnością zaszczycili nas również przedstawiciele Ministerstwa Klimatu, w tym kierownictwo Departamentu Geologii i Koncesji Geologicznych, Departamentu Nadzoru Geologicznego i Departamentu Polityki Surowcowej i Analiz oraz przedstawiciele wyższych uczelni, instytutów badawczych, przedsiębiorstw geologicznych i stowarzyszeń branżowych. Wiele osób przybyło na spotkanie w mundurach górniczych, z przykuwającymi wzrok orderami państwowymi i złotymi kneflami (guzikami).
Goście dopisali, atmosfera była podniosła
Zgodnie z wieloletnią tradycją dyrektor PIG-PIB złożył meldunek barbórkowy, w którym przedstawił działalność Instytutu w roku jubileuszowym, wymieniając najważniejsze realizowane zadania, osiągnięcia oraz nagrody. Podstawą prac Państwowego Instytutu Geologicznego było wykonywanie zadań służby geologicznej (76 zadań) i hydrogeologicznej (43 zadania), działalność badawczo-rozwojowa, współpraca krajowa i międzynarodowa, a także edukacja i upowszechnianie wiedzy (łącznie 430 projektów). Otrzymaliśmy wiele prestiżowych nagród i wyróżnień: Godło Teraz Polska" w kategorii "Przedsięwzięcia Innowacyjne" za realizowany wspólnie z PGNiG S.A. projekt „Przedeksploatacyjne odmetanowanie pokładów węgla poprzez stymulację produktywności metanu w kierunkowych otworach wiertniczych”, międzynarodową nagrodę SAG (Special Achievement in GIS Award) za wybitne osiągnięcia w pracy z technologią GIS, trzykrotne wyróżnienie w konkursie Ministerstwa Środowiska "Geologia 2019", nagrodę "Symbol Synergii Nauki i Biznesu 2019" za całokształt działalności, Polską Nagrodę Inteligentnego Rozwoju w kategorii: Zasługi dla rozwoju nauki" i Odznakę Honorową "Zasłużony dla Mazowsza".
Po meldunku głos zabrał minister Michał Woś, który życzył kierownictwu Instytutu i wszystkim pracownikom realizacji planów – tak zawodowych, jak i osobistych oraz sukcesów na każdym gruncie. Piotr Dziadzio, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu w swoim krótkim przemówieniu wyraził wdzięczność Instytutowi za niezwykle ważną i potrzebną służbę.
Kolejnym punktem części oficjalnej było wręczenie odznaczeń państwowych, resortowych, dyplomów nadania stopni górniczych oraz stopni naukowych, a także nagród specjalnych Dyrektora PIG-PIB dla wyróżniających się pracowników. W tym roku lista uhonorowanych osób była bardzo długa – liczyła blisko 50 osób, z czego połowa odbierała wyróżnienia osobiście.
W uznaniu zasług dla Państwowego Instytutu Geologicznego - PIB Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik nadał Instytutowi Odznakę Honorową „Zasłużony dla Mazowsza”. Wyróżnienie z rąk Katarzyny Bornowskiej, Radnej Województwa Mazowieckiego odebrał dyrektor PIG-PIB dr inż. Mateusz Damrat.
Po części oficjalnej odbyło się uroczyste odsłonięcie kopii dwóch amfor, które stały przed II wojną światową w sali głównej Muzeum Geologicznego i niestety uległy zniszczeniu w wyniku działań wojennych. Z inicjatywy prof. Stanisława Wołkowicza wśród pracowników Instytutu przeprowadzona została dobrowolna zbiórka datków, z której środki zostały przeznaczone na wykonanie dwóch amfor, wypełnionych następnie ropą naftową i solanką z dwóch polskich złóż. Podczas uroczystości odsłonięcia obecny był prezes PGNiG SA Paweł Woźniak, który otrzymał też oryginalny prezent od PIG-PIB – trzecią, bliźniaczą amforę, która stanie w siedzibie koncernu.
Barbórka była świętem, podczas którego oddaliśmy hołd ciężkiej pracy górników i geologów, ale także radosnym radosnym, w którym bawiliśmy się na Karmie Piwnej do późnych godzin wieczornych w rewelacyjnej atmosferze. W opinii wielu uczestników, było to bardzo udane wydarzenie.
Komentarze