Partner serwisu
21 października 2019

Dworzec w Otwocku zyska nowe oblicze

Kategoria: Aktualności

11 października 2019 r. wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel uczestniczył w podpisaniu przez Polskie Koleje Państwowe SA oraz PKP Polskie Linie Kolejowe SA listu intencyjnego z Urzędem Miasta Otwock o współpracy w celu przebudowy dworca kolejowego w Otwocku wraz z placem przydworcowym oraz modernizacją linii kolejowej nr 7 w granicach tego miasta.

Dworzec w Otwocku zyska nowe oblicze

- Realizujemy  inwestycje, które realnie zwiększają dostęp mieszkańców do kolei, a tym samym zapewniają dobre podróże w aglomeracjach i między regionami. Naszym celem jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu oraz kolej bezpieczna, komfortowa i punktualna. Modernizacja stacji i przystanków w całej Polsce zapewni komfortową obsługę wszystkich pasażerów. Rezultaty Programu Inwestycji Dworcowych oraz Krajowego Programu Kolejowego odczuwa coraz więcej obywateli. Teraz czas na mieszkańców Otwocka – powiedział wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

Przebudowa dworca kolejowego w Otwocku zostanie zrealizowana w ramach projektu „Modernizacja wybranych dworców przy linii kolejowej nr 7 na odcinku Warszawa - Dorohusk wraz z dworcem na st. Kraśnik położonym przy linii 68”. Projekt jest współfinansowany ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Zakończenie inwestycji planowane jest w grudniu 2021 r.

- Program Inwestycji Dworcowych to szeroko zakrojony projekt, w oparciu o który budujemy nowoczesne obiekty dworcowe oraz przywracamy dawną świetność budynkom zabytkowym, takim jak ten na stacji PKP Otwock. Cieszymy się, że przebudowana zostanie infrastruktura wokół dworca, a pomieszczenia w jego wnętrzu zostaną udostępnione władzom Miasta Otwock i zagospodarowane, zarówno dla potrzeb  podróżnych, jak i mieszkańców miasta – stwierdził prezes zarządu PKP SA Krzysztof Mamiński.  

Stacja kolejowa w Otwocku będzie zintegrowanym węzłem komunikacyjnym przyjaznym wszystkim pasażerom. Po modernizacji podróżni wygodniej wsiądą do pociągów. Osoby o ograniczonych możliwościach poruszania się, opiekunowie z dziećmi, pasażerowie z dużym bagażem otrzymają przejście podziemne z windami na perony. Tunel pod torami połączy też dwie strony Otwocka zapewniając lepszą komunikację w mieście. Lepszy dojazd do Warszawy przyniesie planowana budowa trzeciego i czwartego toru z Otwocka do stolicy. Mieszkańcy łatwiej i szybciej będą podróżować koleją po aglomeracji warszawskiej.

W ramach inwestycji PKP SA wyodrębni i udostępni pomieszczenia w budynku zabytkowego dworca kolejowego z przeznaczeniem na bibliotekę i mediatekę miejską oraz punkt informacyjny Urzędu Miasta. Miasto Otwock zobowiąże się do długoterminowego najmu tych pomieszczeń, odpowiedniego ich wyposażenia.

W ramach przebudowy dworca kolejowego w Otwocku, PKP SA rozszerzy zakres projektowanego zagospodarowania terenu i obejmie nim cały plac dworcowy. Dzięki temu powstaną  m.in.: miejsca postojowe dla samochodów (w tym dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się), ciąg pieszo-rowerowy, miejsca postojowe dla rowerów, a także część przeznaczoną wyłącznie dla pieszych.

Na stacji w Otwocku od marca 2019 r. pasażerowie korzystają z wygodnych peronów nr 2 i nr 3, wyposażonych w nowe ławki, szerokie wiaty, informację pasażerską, oświetlenie i nagłośnienie. Na perony można się dostać nowym przejściem podziemnym wyposażonymi w pochylnię. Dla osób niewidomych i niedowidzących powstały ścieżki dotykowe. W tunelu, który skomunikuje dwie części miasta, powstaną 2 windy zapewniające dojście osobom o ograniczonej możliwości poruszania się. Postępują prace przy budowie trzeciego peronu, który będzie dostosowany  do obsługi pociągów dalekobieżnych i aglomeracyjnych (tak jak peron nr 2).

Połowa stacji w Otwocku zyskała już nowy układ torowy. Kontynuowane są prace w drugiej części stacji. Łącznie na stacji zmodernizowanych zostanie 9 km torów, 11 km sieci trakcyjnej, wymienionych zostanie 30 rozjazdów. Zamontowane zostanie nowoczesny system sterowania ruchem kolejowym, który umożliwi jazdę z prędkością 160 km/h. 

Równolegle przebudowywany jest odcinek linii kolejowej Otwock – Pilawa. Prace rozpoczęły się w maju 2019 r. Roboty obejmują wykonanie nowego, drugiego toru, sieci trakcyjnej, peronów  na przystankach osobowych, obiektów inżynieryjnych oraz urządzeń sterowania ruchem. Prace na tym odcinku zakończą się w przyszłym roku.

Dzięki inwestycji powstanie spójny i efektywny system transportowy, ze szczególnym uwzględnieniem transportu kolejowego. Inwestycja jest realizowana w oparciu o strategiczne programy: Plan Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023, Krajowy Program Kolejowy 2014-2023, Plan zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla Województwa Mazowieckiego oraz Strategię Rozwoju Społeczno-Gospodarczego Miasta Otwocka.

źródło: www.gov.pl
fot. www.gov.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ