Partner serwisu
07 października 2019

Zmarł Aleksander Kabziński, prezes Polskiego Związku Producentów Kruszyw

Kategoria: Aktualności

4 października w wieku 74 lat, po długiej i ciężkiej chorobie, zmarł Aleksander Kabziński, wieloletni prezes Polskiego Związku Producentów Kruszyw. Msza święta żałobna odbędzie się w piątek 11.10.2019 o godz.12.00 w kościele sw. Franciszka z Asyżu, ul. Warszawska 33 w Kielcach,po czym nastąpi wyprowadzenie na cmentarz komunalny w Cedzynie. Podczas ceremonii mile widziane będą mundury górnicze. Cmentarz Komunalny nr 3 Kielce - Cedzyna, ul. Cmentarna 5E, 25-253 Kielce.

Zmarł Aleksander Kabziński, prezes Polskiego Związku Producentów Kruszyw

Zapamiętamy Pana Prezesa jako Przyjaciela naszej redakcji, na którego zawsze można było liczyć. Od lat należał do Rady Programowej magazynu "Surowce i Maszyny Budowlane", gdzie wielokrotnie publikował swoje artykuły, a także felietony, w których - jak sam mawiał - opisywał rzeczywistość ze "swojej grzędy".

Polskiemu Związkowi Producentów Kruszyw przewodził od 27 lat.

Zapamiętamy Go jako wspaniałego człowieka, pewnego siebie i bezkompromisowego w działaniach na rzecz producentów kruszyw. Budował ważną pozycję branży kruszyw w życiu gospodarczym Polski. Działał w celu, a nie przeciw.

Będzie nam Pana bardzo brakowało, Panie Prezesie...

Redakcja

O Aleksandrze Kabzińskim

Urodził się już po wojnie w 1945 roku w Rozprzy. Dzieciństwo, naukę w szkole podstawowej i średniej, mimo że były to lata trudne, miał pogodne, dzięki ciężkiej pracy ojca, któremu to wszystko zawdzięczał. Początek lat 60. to poszukiwania, a potem już działania przygotowawcze do powstania Zagłębia Bełchatowskiego. Miało to w jakimś stopniu wpływ na jego wybór kierunku studiów. Podjął je na Wydziale Górniczym Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie w roku 1963. W miarę studiowania poprawiały się jego wyniki nauczania. Studia ukończył z wynikiem bardzo dobrym, ze specjalizacją eksploatacja odkrywkowa złóż niewęglowych w roku 1969. Przed obroną podjął pracę w górnictwie odkrywkowym. Do roku 1980 przeszedł szczeble od sztygara do kierownika Ruchu Zakładu Górniczego, wydobywającego piaskowiec kwarcytowy. W roku 1980 wyjechał na roczny kontrakt do Afryki. Wrócił po dziesięciu latach z rzetelnym bagażem doświadczeń, wynikających z wykonywanych robót i pełnionych obowiązków. Po powrocie wrócił do kierowania przedsiębiorstwem górniczym z piaskowcem kwarcytowym. Podejmował również obowiązki najemnika kierującego firmą prywatną, posiadającą światowe technologie klasyfikacji, przesiewania, odwadniania. W roku 1993 był wśród producentów kruszyw powołujących obecny Polski Związek Producentów Kruszyw. Kierował nim od 27 lat. W tym czasie aktywnie uczestniczył we wszystkich wydarzeniach z obszaru wydobycia kopalin i produkcji kruszyw, a dotyczących: prawa, ochrony złóż, jakości produkcji, transportu, bezpieczeństwa w pracy, techniki i technologii. Działał w celu, a nie przeciw. Podejmował działania, które budują ważną pozycję branży kruszyw w życiu gospodarczym Polski. 

Zawsze interesował się i uczestniczył w życiu automobilistów. Zbierał obrazy, których miał satysfakcjonujący zbiór. Wśród malarzy był wielbicielem Jana Vermeera, którego obraz "widok Delft" uważał za najlepszy obraz, jaki namalowano. Był fanem Wojciecha Młynarskiego, którego teksty zazwyczaj kończyły jego felietony publikowane na ostatnich stronach "Surowców i Maszyn Budowlanych".

Grzegorz
2019-10-11
Znałem Pana Aleksander osobiście.
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ