Partner serwisu
06 września 2019

Raport sejsmologiczny państwowej służby geologicznej

Kategoria: Aktualności

46 zdarzeń sejsmicznych zarejestrowała w lipcu 2019 r. sieć PSG_Sejs_Net, obejmująca  terytorium Polski oraz strefę przygraniczną. Najaktywniejszym sejsmicznie regionem było Górnośląskie Zagłębie Węglowe, w którym zidentyfikowano 24 zjawiska sejsmiczne. Z uwagi na ich lokalizację można je zaliczyć do zdarzeń indukowanych, będących skutkiem podziemnej eksploatacji górniczej. Większość  zjawisk sejsmicznych miało magnitudę poniżej progu odczuwalności (M<2,5). Odnotowano jedno zdarzenie o magnitudzie M>4,5.

Raport sejsmologiczny państwowej służby geologicznej

Lipiec 2019 r. na obszarze Polski cechował się nieco niższą lub równą aktywnością sejsmiczną w stosunku do stycznia, marca, kwietnia i maja oraz wyższą w porównaniu do lutego i czerwca br.
 

W lipcu 2019 r. zarejestrowano na obszarze kontynentu europejskiego i obszarach przyległych 887 zdarzeń sejsmicznych o magnitudzie od 1.5 do 5.3 (baza danych Europejskiego Śródziemnomorskiego Centrum Sejsmologicznego - EMSC). Najwięcej zjawisk sejsmicznych w lipcu miało miejsce w Turcji. Obszar Europy pod względem liczebności i siły zarejestrowanych zjawisk charakteryzował się w lipcu najniższą niższą aktywnością sejsmiczną w 2019 r.
 

Obszar świata pod względem liczebności zarejestrowanych zjawisk charakteryzował się w lipcu bardzo wysoką aktywnością sejsmiczną. W oparciu o analizy zapisu sejsmometrów z ponad 70 sieci służb i instytucji monitoringu sejsmologicznego na świecie, w bazie danych Europejskiego Śródziemnomorskiego Centrum Sejsmologicznego (EMSC) zarejestrowane zostały 8043 zdarzenia sejsmiczne o magnitudzie od 1.5 do 7.3. Ponad 56% wstrząsów osiągnęło magnitudę powyżej progu odczuwalności (M>2.5). W przypadku 13 zdarzeń - magnitudę wstrząsu oceniono w przedziale od 6.0 wzwyż. Najbardziej aktywnymi sejsmicznie (pod względem liczebności zarejestrowanych zjawisk sejsmicznych były dwa regiony: Centralna Kalifornia (1854 zjawiska sejsmiczne) oraz Południowa Kalifornia (1848 zdarzeń).
 

Państwowa służba geologiczna od 2013 r. monitoruje zjawiska geodynamiczne Polski. Prace prowadzone są w ramach projektu pn. "Monitoring geodynamiczny Polski". Realizacja projektu wynika z art. 162, ust. 1, pkt. 10 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze na temat wykonywania zadań w zakresie geologii przez państwową służbę geologiczną dotyczących rozpoznawania i monitorowania zagrożeń geologicznych.
 

Więcej informacji: Monitoring geodynamiczny >>

źródło: www.pgi.gov.pl
fot. www.pgi.gov.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ