Partner serwisu
28 maja 2019

Sukcesja w kopalni, czyli jak oddać władzę

Kategoria: XI Konferencja Nowoczesne Kopalnie Żwiru i Piasku

Sukcesja w firmach rodzinnych, jak ją zaplanować i przeprowadzić, z jakimi problemami się wiąże? O tym można było dowiedzieć się z wykładu specjalnego, przeprowadzonego w ramach Akademii BMP, podczas XI edycji konferencji Nowoczesne Kopalnie Żwiru i Piasku (22-24 maja, Rzeszów). Wykład przeprowadziła Katarzyna Romanowicz. .

Sukcesja w kopalni, czyli jak oddać władzę

Wykład poprowadziła Katarzyna Romanowicz, trener, coach ACTP . Przybliżyła słuchaczom zagadnienia dotyczące sukcesji i związanych z nią problemów, w tym wielu psychologicznych aspektów tego niełatwego procesu.

W Polsce 90 proc. firm rodzinnych należy nadal do pierwszego pokolenia. W 15 proc. przedsiębiorstw rodzinnych dokonano już transferu własności (uczestnictwo we własności). Aż 80 proc. firm rodzinnych w Polsce działa w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Tylko ok. 5 proc. dorosłych dzieci właścicieli firm chce przejąć biznes po rodzicach.

Sukcesja to przekazanie władzy, wiedzy i własności. Jest złożonym procesem, na który składa się wiele działań, wymagającym przygotowania przedsiębiorstwa. Elementy sukcesji muszą być rozłożone w czasie. W przypadku firm rodzinnych udana sukcesja to warunek ich przetrwania.

Katarzyna Romanowicz przedstawiła typowe trudności w przeprowadzeniu sukcesji. Są to m.in. różne typy postawy wobec sukcesji, różne interesy osobiste, różnice w wizji rozwoju firmy, konflikty rodzinne, nieuregulowana sytuacja majątkowa firmy i rodziny, brak strategii rozwoju, niski poziom organizacyjny przedsiębiorstwa.

Jak firmy mogą sobie z tym poradzić? Przede wszystkim niezbędna jest świadomość tego, że zmiany pokoleniowe nastąpią. Dlatego też sukcesję trzeba zaplanować na wiele lat do przodu. W przypadku firm rodzinnych często ich założyciele – nestorowie z góry zakładają, że przekażą firmę swoim dzieciom. Nie zawsze jest to możliwe, z różnych względów. Wynika to z wielu przyczyn, takich jak np.: różne wizje rozwoju zawodowego dzieci, brak kompetencji i zdolności do przejęcia władzy. Często problemem staje się postawa nestora, który nie potrafi odnaleźć się w nowej roli, ingerując w działania i decyzje sukcesora. Dlatego też, oprócz planów związanych z rozwojem firmy, nestorzy powinni też zaplanować swój rozwój osobisty po tym, jak przekażą władzę kolejnemu pokoleniu.

Prowadząca omówiła typowe modele sukcesji, ilustrując je przykładami, zarówno procesów udanych, jak i tych, które się nie powiodły.

Wykład odbył się w ramach XI Konferencji Naukowo-Technicznej Nowoczesne Kopalnie Żwiru i Piasku 2019 (22-24 maja, Rzeszów).

źródło: Aleksandra Dik, Adventure Media
fot. Magdalena Matusik, Adventure Media
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ