Partner serwisu
23 maja 2019

Innowacyjne metody przeróbki kruszyw – pierwszy panel techniczny

Kategoria: XI Konferencja Nowoczesne Kopalnie Żwiru i Piasku

Innowacyjne technologie przeróbki i uszlachetniania kruszyw – tak brzmiał tytuł pierwszego panelu technicznego, który odbył się w ramach konferencji dotyczącej nowoczesnych kopalń żwiru i piasku.

Innowacyjne metody przeróbki kruszyw – pierwszy panel techniczny

Panel poprowadziła dr inż. Alona Nad, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie.

Jakub Granops, wystąpił z referatem pt.: „LiuGong Dressta Machinery, Maszyny budowlane Made in Poland i rozwiązania ze Stalowej Woli.” Prelegent przybliżył zakres i skalę działalności firmy, działającej na globalnym rynku. Firma zatrudnia ponad 9 500 osób na całym świecie, z czego ponad 1000 w Polsce. Posiada ponad 60 lat doświadczenia, 19 linii produktowych, 10 ośrodków badawczych, ponad 200 dealerów maszyn w 130 krajach, 9 regionalnych centrów dystrybucyjnych części, 3 fabryki poza Chinami. Będąca jej częścią jest firma Dressta, produkująca specjalistyczne spycharki, w 4 liniach produktowych i 19 modelach. Jak podkreślił prelegent, obecnie wielu konkurentów wyprowadza produkcję poza Europę, np. do Chin, tymczasem chińska firma LiuGong inwestuje w Europie m.in. po to, by być blisko europejskiego rynku, poznać jego specyfikę i lepiej odpowiadać na potrzeby tutejszego klienta. Jak podkreślał J. Granops, maszyny są projektowane, produkowane i testowane w Polsce. Przybliżył ich wyposażenie, wskazał atuty, możliwe zastosowania i rozwiązania dla klientów. Opisał strategię inwestycji i produkcji firmy na polskim rynku. To właśnie w naszym kraju mieści się siedziba na Europę, firma posiada swój ośrodek badawczo-rozwojowy.

dr hab. inż. Tomasz Gawenda, Akademia Górniczo-Hutnicza im. St. Staszica, zaprezentował referat pt.: „Innowacyjne technologie produkcji kruszyw foremnych.” W swoim wystąpieniu przybliżył czynniki wpływające na jakość kruszyw. Są to właściwości fizyczno-mechaniczne surowca, dobór maszyn (kruszarki, przesiewacze, wzbogacalniki), rodzaj i sposób prowadzenia procesu technologicznego. Omówił projekt pt. „Opracowanie i budowa zestawu prototypowych urządzeń technologicznych do budowy innowacyjnego układu technologicznego do uszlachetniania kruszyw mineralnych wraz z przeprowadzeniem ich testów w warunkach zbliżonych do rzeczywistych”, realizowany przez Hydro-Tech sp. z o.o., AGH Kraków oraz ICiMB Kraków. Projekt współfinansowany jest przez UE. Jego celem jest opracowanie oraz testy walidujące zestawu prototypowych urządzeń do budowy układu technologicznego do uszlachetniania kruszyw mineralnych składających się z innowacyjnych instalacji przeróbczych rozdrabniająco-wzbogacająco-klasyfikujących. Drugim z omawianych przez prelegentów patentów był wibracyjny przesiewacz wielopokładowy, trzecim – układ urządzeń do produkcji kruszyw oraz sposób produkcji kruszyw.

Miłosz Sudoł, Victaulic Europa bvba Victualic, wystąpił z referatem pt.: „Nowoczesne technologie montażu rurociągów stalowych i polietylenowych”. Przybliżył działalność firmy i oferowane przez nią produkty. Przedsiębiorstwo, działające na globalną skalę, dostarcza innowacyjne rozwiązania w zakresie łączenia rur rowkowych. Jak wskazywał prelegent, stosowana przez przedsiębiorstwo technologia Victaulic nie wymaga stosowania rur systemowych. Opisał technologię, sposoby i możliwości jej użytkowania oraz wykorzystania.

Damian Matusik, HERMETIC-PUMPS POLSKA Sp. z o.o., „Automatyzacja produkcji refulera ssącego.” Zaprezentował maszyny firm, oferowanych na polskim rynku: przybliżył specyfikację techniczną pogłebiarek. Opisał sposób działania refulerów ssących. Głowica tworzy zagłębienie w ziemi, a materiał przemieszcza się w kierunku otworu ssącego. Scharakteryzował system sterujący iDREDGE i jego atuty. System analizuje wszystkie dostępne informacje, np.: wartość podciśnienia, wartość ciśnienia na tłoczeniu, prędkość przepływu medium, obroty pompy, gęstość transportowanego medium, mapę złoża, dane z czujników sonarnych.

Panel odbył się 23 maja, w ramach trwającej w dniach 22-24 maja, w Rzeszowie XI Konferencji Naukowo-Technicznej Kopalnie Żwiru i Piasku.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ