Partner serwisu

Renesans koparki

Kategoria: Maszyny i urządzenia

Czy możliwa jest przebudowa pływających koparek wielonaczyniowych typu „PK“ na nowoczesny system z łańcuchami traktorowymi?

Renesans koparki

   

    Do połowy lat 80. budowano w Polsce pływające koparki wielonaczyniowe typu „PK” z czerpakami, będącymi integralną częścią ogniw łańcuchów obiegających ramię wysięgnika. Jednak koszty eksploatacji takich koparek, z powodu nadmiernego zużycia materiałowego i energii, są bardzo wysokie. Dlatego też firma BEYER, wraz z polskimi klientami, stworzyła nośną koncepcję przebudowy, z zastosowaniem nowoczesnego i wydajnego systemu łańcucha traktorowego.

Koncepcja
    Główną ideą było zachowanie wytrzymałego korpusu pływającego wykonanego w technologii budownictwa okrętowego, co pozwoliło na minimalizację nakładów inwestycyjnych, w stosunku do kosztów zakupu nowej koparki. Po porównaniu geometrii „starej” i „nowej” konstrukcji, a także określeniu możliwości przebudowy, zdecydowano się na następującą koncepcję:
• Na wysięgniku zamontowane zostaną nowe krążniki nośne do prowadzenia łańcucha.
• Zmodernizowane zostanie zawieszenie wysięgnika na przedniej wieży.
• Zamontowany zostanie nowoczesny turas dolny.
• Zastosuje się, seryjnie produkowany, napędowy turas górny.
• Regulowany falownikiem napęd umożliwi zmianę prędkości łańcucha.

Rezultat
    Po udanej przebudowie i uruchomieniu można było stwierdzić, że oprócz spadku zużycia materiałowego wystąpiły także i następujące efekty:
• Mniejsze zużycie energii.
• Spadek awaryjności w wyniku uszkodzeń mechanicznych.
• Wzrost wydajności koparki.
• Znacząca redukcja poziomu hałasu.

    Intensywna współpraca między użytkownikami żwirowni i firmą BEYER GmbH doprowadziła do powstania koncepcji przebudowy, która opiera się na istniejącej wytrzymałej koparce wielonaczyniowej, uzupełnionej o nowoczesny, regulowany falownikiem system łańcuchów traktorowych. W międzyczasie przebudowano 4 urządzenia, a czekają następne. Jest to prawdziwy renesans „polskiej łańcuchowej koparki wielonaczyniowej”.

Autor: SWO

Artykuł został opublikowany w magazynie "SiMB" nr 3/2012

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ