Partner serwisu
21 lipca 2017

Wyznaczanie zdolności wydobywczej

Kategoria: Artykuły z czasopisma

Podejmowanie właściwych decyzji operacyjnych przez kierowników ruchu wymaga rzetelnych danych wejściowych. Zdolność wydobywcza zakładu górniczego jest jednym z najważniejszych parametrów mających wpływ na kontraktowanie ilości dostaw surowców do odbiorców, a tym samym ocenę rentowności całego przedsięwzięcia.

Wyznaczanie zdolności wydobywczej

Optymalizacja produkcji w odkrywkowych zakładach górniczych zależy od szeregu czynników występujących na poszczególnych etapach eksploatacji i przeróbki kopaliny. Istotnym zagadnieniem z punktu widzenia efektywnej pracy zakładu jest możliwie maksymalne wykorzystanie potencjału maszyn biorących udział w procesie wydobywczym i transportowym [3]. Monitorowanie czasu pracy maszyn oraz katalogowanie stanów eksploatacyjnych pozwalają na wyznaczenie wskaźników efektywności pracy, dzięki czemu możliwe jest oszacowanie ich zdolności produkcyjnych.

W artykule przedstawiono problematykę wyznaczania zdolności produkcyjnej koparek jednonaczyniowych współpracujących z flotą wozideł technologicznych w systemie cyklicznym. Usystematyzowano czynniki wpływające na wskaźniki efektywności pracy koparek, a tym samym wyznaczenie ich efektywnego czasu pracy. Precyzyjne określenie parametrów produkcyjnych możliwe jest dzięki systemom telemetrycznym monitorującym stany eksploatacyjne maszyn. Szczegółowe monitorowanie i raportowanie danych pozwala na sprawne zarządzanie ruchem zakładu górniczego oraz kontrolowanie wydajności pracy i wyników produkcyjnych. Wyznaczanie wskaźników efektywności pracy oraz analiza ich poszczególnych składowych pozwala na wyszukiwanie słabych punktów i podejmowanie działań korygujących, prowadzących do ciągłego doskonalenia technologii i organizacji pracy.

Standaryzacja czasów pracy

Składniki Czasu Kalendarzowego (CK) dzielą się na Czasy Obliczane (CO) oraz Czasy Raportowane (CR). Czasy Raportowane są składnikami operacyjnymi, wynikającymi z charakterystyki procesu produkcyjnego oraz specyfiki pracy maszyn [4]. Czasy Obliczane to czasy, których wartości opierają się na ogólnie przyjętych normach lub też są wynikiem działań z wykorzystaniem innych składników. Czas Obliczany pozostaje w ścisłej korelacji z Czasami Raportowanymi, każdorazowo Czas Obliczany stopnia (n+1) jest sumą Czasu Obliczanego oraz sumy Czasów Raportowanych stopnia (n). Poniższą zależność opisuje wzór (1):

Gdzie:

CO – Czas obliczany, [h]

CR – Czasy raportowane, [h]

Do grupy Czasów Raportowanych zaliczają się: Czas Wolny (CW), Czas Napraw (CN), Czas Rezerw (CR) oraz Czas Opóźnień (CO) i Czas Pracy Efektywnej (CPE), które mają bezpośrednie przełożenie na odpowiednie Czasy Obliczane, tj.: Czas Kalendarzowy (CK), Czas Planowany (CP), Czas Dostępny (CD) oraz Czas Pracy (CP). Na rys.1 przedstawiono schemat rozdziału poszczególnych czasów składających się na Czas Kalendarzowy.

Wyjściowym czasem w procesie planowania produkcji i budżetowania jest Czas Kalendarzowy (CK), który wynosi 8 760 godzin (8 784 godzin dla lat przestępnych). Czas Kalendarzowy dzieli się w drugim stopniu rozdziału na Czas Planowany (CP) oraz Czas Wolny (CW). Na Czas Wolny składają się przerwy w procesie produkcyjnym wynikające z sił wyższych oraz wewnętrznych ustaleń, np. dni ustawowo wolne od pracy, liczba zmian produkcyjnych czy inne planowane przestoje w produkcji zakładu.

Cały artykuł został opublikowany w numerze 4/2017 dwumiesięcznika "Surowce i maszyny budowlane".

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ