Partner serwisu
07 lutego 2017

Nadzór nad budową nawierzchni drogowych z betonu cementowego

Kategoria: Aktualności

Nawierzchnie wykonane w nowoczesnych technologiach, w połączeniu z fachową wiedzą i właściwym nadzorem laboratoryjnym pozwalają na budowanie nawierzchni betonowych, których prawidłowe utrzymanie zapewni trwałość na lata.

Nadzór nad budową nawierzchni drogowych z betonu cementowego

Aby sprostać tym założeniom niezbędne jest cykliczne szkolenie kadry laboratoriów drogowych odpowiedzialnych za nadzór nad obecnie realizowanymi odcinkami dróg z nawierzchni betonowych. W ubiegłym tygodniu w siedzibie Laboratorium Drogowego w Jaworznie odbyło się szkolenie, w którym udział wzięli przedstawiciele z 13 oddziałowych Wydziałów Technologii-Laboratoriów Drogowych oraz Departamentu Technologii GDDKIA w Warszawie. Tematami szkolenia były ”Badania i określanie struktury wewnętrznej betonu” oraz przygotowanie próbek stwardniałego betonu /zgładów/ do badań. Celem szkolenia było przekazanie wiedzy teoretycznej i praktycznej przygotowania do badań próbek. Jest to niezbędnym warunkiem wykonania poprawnego pomiaru i podstawą do właściwej interpretacji wyników pomiaru.

Obecnie na terenie województwa śląskiego realizowane jest prawie 57 km autostrady A1 Pyrzowice-Rząsawa z nawierzchni betonowej cementowej.

Nawierzchnie betonowe cenione są za swoją trwałość, brak zjawiska koleinowania, rzadsze remonty wynikające z 50-letniej żywotności dróg betonowych, co korzystnie wpływa na uzyskanie optymalnych koszty utrzymania.

 

 

Źródło i fot.: gddkia.gov.pl

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ