Partner serwisu
09 września 2016

Międzynarodowa wizja - zero wypadków w górnictwie

Kategoria: Aktualności

Celem pierwszej tego typu konferencji jest usystematyzowanie wiedzy o nowej strategii Międzynarodowego Zrzeszenia Bezpieczeństwa Społecznego (ISSA) - „Vision Zero”. Konferencja służy podsumowaniom i prezentacji implementacji strategii w zakładach górniczych, kamieniołomach oraz przedsiębiorstwach produkujących kruszywa i cement. Strategia ta opiera się na idei, że każdemu wypadkowi w miejscu pracy i chorobie zawodowej można zapobiec podejmując odpowiednie środki we właściwym czasie.

Międzynarodowa wizja - zero wypadków w górnictwie

Międzynarodowe obrady zorganizowane zostały przez niemiecki Uniwersytet im. Georga Agricoli.  W debatach uczestniczą przedstawiciele  rządowych i narodowych inspektoratów pracy oraz izb przemysłowych i związków zawodowych, a także eksperci ds. ubezpieczeń społecznych, przedsiębiorcy i menedżerowie, specjaliści ds. bhp, lekarze, psycholodzy pracy, pracownicy naukowi i studenci. Polskę podczas konferencji w Niemczech, oprócz delegacji WUG, reprezentują pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Akademii Górniczo-Hutniczej.

Udział WUG w tej konferencji wynika z realizacji wieloletniej strategii polskiego nadzoru górniczego, którego nadrzędnym, perspektywicznym celem jest właśnie zero wypadków przy pracy. Najnowszym środkiem urzeczywistniania tej strategii jest organizowany przez WUG konkurs dla podziemnych zakładów górniczych, pt. Na początek 180 dni bez wypadku, który w tym roku prowadzony jest po raz pierwszy.

W Bochum debaty konferencyjne, zaplanowane od 7 do 9 września, wyznacza kilka głównych wątków tematycznych.  Wsród nich są odpowiedzi na pytania dotyczące przywodztwa w bezpieczeństwie i higienie pracy oraz zasad wdrażania „Vision Zero” w przedsiębiorstwach. Podczas obrad dużo czasu poświecono takim zagadnieniom jak: rozwijanie kultury bezpieczeństwa, nowe zarządzanie ryzykiem, analiza kosztów i zysków bezpieczeństwa pracy, rozwiązania dla mały i średnich przedsiębiorstw, trendy technologiczne – przemysł 4.0., 4. „rewolucja przemysłowa”, zdobywanie  kompetencji zawodowych przez nieustanne kształcenie, opłacalność inwestycji w zdrowie pracowników, globalne łańcuchy dostaw a europejska odpowiedzialność.

 

Źródło: WUG

fot.: 123rf.com/zdjęcie ilustracyjne

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ