Partner serwisu

Kruszarki wirnikowe udarowe w produkcji kruszyw mineralnych

Kategoria: Maszyny i urządzenia

W kruszywach, oprócz odpowiedniego składu ziarnowego, bardzo często zwraca się uwagę na kształt ziaren produktów rozdrobnienia oraz ich czystość. Praktycznie wszystkie te wymogi są w stanie spełnić instalacje wyposażone w kruszarki udarowe wirnikowe.

Kruszarki wirnikowe udarowe w produkcji kruszyw mineralnych

Maszyny kruszące obecnie oferowane na rynku odznaczają się olbrzymią elastycznością pod względem ich zastosowania i przeznaczenia, budowy oraz bezpiecznej obsługi. Poza tym posiadają większą trwałość elementów roboczych.

Rodzaje kruszarek udarowych wirnikowych
Pomimo iż przyjęło się instalowanie na wstępnych stadiach kruszenia najczęściej kruszarki szczękowej lub stożkowej, to nie jest to jednak regułą, bo np. w przemiałowniach surowców węglanowych lub cementowniach najczęściej stosowane są kruszarki młotkowe. Na wtórnych stadiach kruszenia zwykle pracują kruszarki stożkowe (granulatory stożkowe) i kruszarki wirnikowe udarowe listowe z wałem poziomym (najnowsze rozwiązania to kruszarki rewersyjne). Szczególną rolę odgrywają kruszarki udarowe wertykalne z wałem pionowym, których potoczna nazwa „kubizery” przyjęła się od uzyskiwanych w nich kubicznych (foremnych) ziaren. Postęp w dziedzinie materiałowej umożliwia stosowanie ich do kruszenia surowców bardzo zwięzłych jak i miękkich. Modne stało się także stosowanie kruszarek mobilnych oferowanych w takim lub podobnym asortymencie (kruszarki stacjonarne), cieszących się znakomitą opinią ze względu na praktyczność i uniwersalność ich przeznaczenia. Warto zwrócić także uwagę, że kruszarki stacjonarne oraz mobilne mogą być napędzane silnikiem elektrycznym, hydraulicznym, spalinowym lub w kombinacji silników  spalinowego i elektrycznego oraz spalinowego czy hydraulicznego. Kruszarki mają zastosowanie najczęściej w przemyśle górniczym (przeróbka surowców skalnych,  rud i węgla), hutniczym, cementowym, ceramicznym oraz w przeróbce odpadów stałych.
W tabeli 1 dokonano podziału kruszarek wirnikowych udarowych oraz podano ich przykłady zastosowania dla różnych surowców na podstawie danych kilkudziesięciu europejskich producentów maszyn zestawionych w Martfocus Brecher [8].


 

Tab. 1. Podział kruszarek wirnikowych udarowych oraz przykłady ich zastosowania [4,8]

Czołowymi producentami kruszarek wirnikowych młotkowych i listowych w zabudowie stacjonarnej i mobilnej są: Metso Minerals GMBH (Svedala, Nordberg), Sandvik Mining+Construction Central Europe GMBH, Hazemag & Epr GMBG, Magotteaux, Weil Brechertechnik GMBH, PSP Engineering a.s., Maschinenfabrik Liezen und Giesserei GMBH (współpracownik MRC Doltech Sp. z o.o.), ThyssenKrupp Foerdertechnik GMBH, FAM, SBM Mineral Processing GMBH, KHD Humboldt Wedag AG, a także mniejsze firmy, jak: Apollo Maschinenbau GMBH, DSB Innocrush, GIPO AG, Reiter & Crippa S.P.A., Vortex Zerkleinerungstechnik GMBH, BHS-Sonthofen, Lut Metalltechnik GMBH, Martin Steckert, Hartl Anlagenbau GMBH, Kormann Rockster Recycler GMBH, Omtrac S.R.L, Pilot Crushtec, Posch Mobile Mining GMBH, Ruble Master HMH GMBH, Siebtechnik GMBH.
W Polsce kruszarki produkują firmy: Makrum S.A., Zanam-Legmet Sp. z o.o., Wamag S.A., Ofama Sp. z o.o.
Podział technologiczny procesów rozdrabniania w kruszarkach wirnikowych pokrywa się z podziałem konstrukcyjnym kruszarek wirnikowych udarowych, które dzieli się na młotkowe i listwowe. Na rysunkach 1-4 przedstawiono możliwości zastosowania kruszarek wirnikowych w zależności od ich przeznaczenia dla surowców o różnych właściwościach fizykomechanicznych, wydajności, maksymalnego uziarnienia nadawy i uzyskiwanych produktów [4].

Rys. 1. Podział kruszarek wirnikowych udarowych według ich przeznaczenia dla materiałów o różnych właściwościach fizykomechanicznych

 Rys. 2. Podział kruszarek wirnikowych udarowych według wydajności

Rys. 3. Podział kruszarek wirnikowych udarowych według maksymalnej wielkości ziaren nadawy

Rys. 4. Podział kruszarek wirnikowych udarowych według maksymalnej wielkości ziaren produktu

 Procesy rozdrabniania w kruszarkach udarowych
Wspólną cechą procesów rozdrabniania w kruszarkach wirnikowych jest wyraźna przewaga dominującego działania rozdrabniającego – udaru, co pociąga za sobą dużą selektywność rozdrabniania. Następuje zatem rozdrabnianie materiałów jednorodnych petrografi cznie wzdłuż powierzchni naturalnych lub nabytych we wcześniejszych stadiach rozdrabniania osłabień spójności, a także rozdrabnianie w pierwszej kolejności ziaren spękanych, zwietrzałych itp. [13]. Własności te stwarzają wielokierunkowe możliwości jego wykorzystania przede wszystkim jako:
• wzbogacanie kruszyw mineralnych poprzez oczyszczenie ziaren z przyklejonych zanieczyszczeń ilastych podczas udaru (rozpylenie iłu, gliny),
• homogenizacja materiałów ziarnistych polegająca na przeprowadzeniu do klas drobniejszych wyłącznie ziaren zwietrzałych, spękanych, o nieregularnych kształtach; zjawisko to wykorzystuje się w przypadku materiałów budowlanych (proces uszlachetniania),
• wzbogacanie wstępne surowca polegające na odsiewaniu bezpośrednio po procesie rozdrabniania klas ziarnowych dostatecznie wzbogaconych lub zubożonych w składniki użyteczne (to zjawisko dotyczy rud).
Kruszarki wirnikowe udarowe pełnią także potrójne funkcje technologiczne jak rozdrabnianie, mieszanie i suszenie, które zachodzą jednocześnie w komorze roboczej kruszarki. Przykładowo takie rozwiązanie proponuje firma Hazemag w dwuwirnikowej kruszarce młotkowej typu Novorotor [15].
W kruszarkach młotkowych rozdrabnianie odbywa się głównie poprzez uderzenie ziaren nadawy młotkami wahliwymi zamocowanymi na obracającym się wirniku o ściany odbojowe i ruszty, zaś w listwowych przez kilkukrotne uderzenie ziaren sztywnymi listwami zamocowanymi również na obracającym się wirniku o płyty odbojowe. Dodatkowo w kruszarkach młotkowych rozdrabnianie materiału następuje w dolnej części komory wskutek ścinania i tarcia młotków o materiał znajdujący się na ruszcie.
W kruszarkach udarowych (rys. 5) proces kruszenia ma charakter dynamiczny, ponieważ prędkość obwodowa elementów roboczych, tzn. młotków i listew (bijaków), osiąga wartości w zakresie 40-75 m/s. W kruszarkach młotkowych (rys. 5a) młotki (2) osadzone są wahliwie na tarczy (1) zaklinowanej na wale napędowym. Części ścian korpusu wyłożone są segmentami płyt pancernych (3) odpor nych na ścieranie. Proces kruszenia jest wyjątkowo złożony. Ziarna materiału uderzane są przez szybko wirujące młotki, odrzucane na płyty pancerne i ponow nie rozbijane przez młotki. Cząstki dostatecznie pokruszone przedostają się na zewnątrz przez ruszt (4), inne, o większych, znów są obciążane.

 Rys. 5. Schematy kruszarek udarowych [14]: a) kruszarka młotkowa, b) kruszarka listwowa „Humboldt”, c) kruszarka listwowa „Andreas- Hazemag”


 W kruszarkach listwowych (rys. 5b) elementy robocze – bijaki (2), będące odpowiednio ukształtowanymi listwami, są przymocowane sztywno do wałów lub tarcz (1). Na schemacie kruszarki „Humboldt” (rys. 5b), elementami pancernymi jest układ prętów (3) spełniających rolę rusztu.
Rysunek 5c przedstawia kruszarkę „Andreas-Hazemag”, w której położenie układu płyt odbojowych (3) i (4) można regulować. Położenie powinno być takie, aby odrzucone ziarna trafiały na powierzchnię tych płyt pod optymalnym kątem, dającym możliwość wielokrotnego odbicia się ziaren.
Wydajność kruszarek młotkowych zależy od właściwości rozdrabnianego materiału, liczby obrotów wirnika, jego wymiarów, kształtu i masy młotków oraz stopnia rozdrobnienia. Stopień rozdrobnienia kruszarek młotkowych dochodzi do 40, jednak najlepiej pracują one przy stopniu  rozdrobnienia ok. 10. Granulacja produktów otrzymywanych z kruszarek młotkowych zależy głównie od szerokości szczelin rusztu i odległości młotków od powierzchni rusztu. Istotna jest również prędkość liniowa młotków. Znane są przykłady stosowania kruszarek młotkowych do rozbijania suchych zanieczyszczeń gliniastych. Prędkości liniowe młotków przy takim przeznaczeniu kruszarki wynoszą zwykle około 20 m/sek. Kruszarki młotkowe są szczególnie przydatne do przygotowania drobnej nadawy  do młynów kulowych (np. przy przemiale wapieni), jak również w produkcji np. wypełniaczy węglanowych o uziarnieniu do 2-3 mm [12].
Na rysunku 6 przedstawiono składy ziarnowe wapienia po kruszarce młotkowej typu 41.98.


Rys. 6. Krzywe składu ziarnowego produktów wapienia uzyskanych w kruszarce młotkowej typu 41.98 [12]

W nowoczesnych kruszarkach młotkowych wydajność dochodzi do 2500 Mg/godz [8]. Takie kruszarki mogą być przeznaczone do jednostadialnego kruszenia miękkich i średniotwardych surowców, np. wapienia, dolomitu, gipsu, węgla kamiennego oraz różnych surowców z zawartością kleistych glin i iłów. Często są stosowane jako jedyne kruszarki w linii technologicznej w przemyśle cementowym, gdzie zwykle pracują przed młynami kulowymi. Istnieją różne rozwiązania konstrukcyjne kruszarek. Często dla materiałów o wysokiej zawartości wilgotności do 50% (np. węgiel brunatny) i zawartości składników ilastych do 25% lub surowego kaolinu do 25% są używane kruszarki młotkowe z walcami (rys. 7a). Dobrym rozwiązaniem konstrukcyjnym odznaczają się również kruszarki młotkowe rewersyjne, w których wirnik może się obracać w obu kierunkach, co daje możliwość obustronnego równomiernego ścierania się młotków bez konieczności ich przekładania.
Układ obudowy nowoczesnych kruszarek umożliwia prosty i szybki dostęp do elementów roboczych, zaletą jest także duża zmienność układu przestrzeni wewnętrznej, łatwo jest również zmieniać trajektorię lotu ziarna od młotka do płyt odbojowych poprzez zmianę kąta nachylenia płyt odbojowych. Rozwiązanie konstrukcyjne komory wlotowej wirnika z pokrywającymi się trajektoriami ruchu młotków i gładka powierzchnia wirnika korzystnie wpływają na wydajność kruszarki. Konstrukcja skrzyni kruszarki (jej odchylanej części) umożliwia łatwy i szybki dostęp do ważnych części podczas eksploatacji.
Wydajność kruszarek udarowych listowych dochodzi do 2200 Mg/godz [8] i uzależniona jest od prędkości obwodowej listew, liczby listew, wysokości listew udarowych, długości wirnika, szerokości szczeliny pomiędzy płytami odbojowymi a listwami, kształtu i kąta nachylenia okładzin, konstrukcji zasypu i wysokości, z której podawana jest nadawa, rodzaju ścian odbojowych (pełne lub rusztowe), właściwości fizykomechanicznych rozdrabnianej nadawy [4]. Czynników tych nie udało się objąć w pełni użytecznymi dla praktyki wzorami obliczeniowymi, dlatego też wydajność kruszarek określana jest doświadczalnie [2,13].
Wielkość maksymalnych ziaren produktu rozdrabniania zależy głównie od szerokości szczeliny pomiędzy płytami a listwami i prędkości obrotowej wirnika. Tym samym istnieje zależność pomiędzy stopniem rozdrobnienia a wydajnością.
Niektóre z powyżej wymienionych parametrów mogą być regulowane w pracującej kruszarce. Jednym z najistotniejszych parametrów pracy kruszarki udarowej jest prędkość liniowa elementów udarowych. Jak wykazały wyniki prac badawczych [9], do rozdrabniania skał osadowych stosować należy prędkości z zakresu 30-50 m/s. Do skał magmowych zawierających dużo związ ków SiO2 wykorzystywać należy prędkości w zakresie 20-30 m/s. W ostatnich latach, z uwagi na postęp w technologii wytwarzania materiałów odpornych na udar i ścieranie, prędkości te uległy podwyższeniu o 10 do 15 m/s. Pamiętać jednak należy, że zwiększenie prędkości liniowej elementów udarowych powoduje szybki wzrost ich zużycia Z tych powodów bardzo cenna jest możliwość regulacji prędkości obrotowej wirnika kruszarki. Regulacja kąta nachylenia płyt odbojowych umożliwia nie tylko odpowiednie ustawienie szczeliny wylotowej, ale pozwala również znaleźć optymalny kąt uderzenia ziaren nadawy o ściany odbojowe. Przy wykonywaniu zasypu nadawy należy kierować się zaleceniami producenta kruszarki lub obliczyć wysokość zasilania, uwzględniając parametry techniczno-technologiczne kruszarki udarowej.
Kruszarki udarowe listwowe są stosowane do materiałów twardych i średniotwardych (przede wszystkim surowce skalne i rudy oraz odpady budowlane) – tam, gdzie jest wymagana większa miałkość oraz dobra jakość produktu. Materiał jest rozdrabniany wielokrotnym uderzeniem wirujących listew i odbiciem od płyt odbojowych i ewentualnie od płyty dolnej – mielącej (drobiącej), umieszczonej pod wirnikiem, decydującej o wielkości szczeliny wylotowej (rys. 7).

Rys. 7. Przekrój kruszarki udarowej ODX firmy PSP Engineering a.s. [6]

Listwy montowane na wirniku w celu przedłużenia żywotności są symetryczne, co daje możliwość ich odwrócenia o 180°. Zaletą tych maszyn jest niska zawartość ziaren nieforemnych (poniżej 20%) oraz wysoki stopień rozdrobnienia, który może być większy niż w kruszarkach młotkowych i dochodzić nawet do 60.
Na rysunku 8 przedstawiono składy ziarnowe dla  produktów otrzymanych z kruszarek: 40.77 Makrum dla dolomitu (Dolomitex) v = 40 m/s; K150 R Mifama dla wapienia (Miedzianka) v = 30 m/s; z wałem pionowym dla chalcedonitu [12].


Rys. 8. Krzywe składu ziarnowego produktów wapienia uzyskanych w kruszarkach udarowych różnego typu [12]

Na rysunku 9 zestawiono krzywe składu ziarnowego wyrobów otrzymanych z różnych kruszarek. Kształty krzywych świadczą o silnym zróżnicowaniu uzyskiwanych produktów, dlatego ważny jest odpowiedni dobór maszyn i ich parametrów pracy. Przykładowo, w celu uzyskania produktów o największym udziale klas najdrobniejszych, należałoby zastosować kruszarkę młotkową firmy Makrum typu 41.98.


Rys. 9. Krzywe składu ziarnowego uzyskane w różnych typach kruszarek (wartości uśrednione dla wapienia, porfiru, diabazu i piaskowca) [12]

Ważnym zagadnieniem jest zużywanie się elementów roboczych kruszarek. Jest to szczególnie istotne w kruszarkach udarowych, w których elementy robocze z dużą prędkością uderzają w rozdrabniany materiał i ulegają szybkiemu zużyciu. W takich przypadkach dochodzi do wzrostu wielkości ziaren w otrzymywanych produktach (rys. 10), zmiany kształtu ziaren i spadku wydajności.

Rys. 10. Krzywe składu ziarnowego wapienia dla kruszarki młotkowej 41.98 (ruszt 5 mm) przy różnych stadiach zużycia [12]

Przykłady innowacyjnych rozwiązań w kruszarkach udarowych
Innowacyjnych rozwiązań w budowie kruszarek wirnikowych z wałem poziomym można się doszukać między innymi w kruszarkach firmy Maschinenfabrik Liezen GMBH z serii H-CI (Hard Impact Crusher) (rys. 11), które  posiadają odpowiednie ukształtowanie komory roboczej, zapewniające wielokrotne stopnie rozdrabniania wraz ze specjalnym profilem listew udarowych pozwalających na efekt samoostrzenia [11].


Rys. 11. Przekrój kruszarki udarowej firmy MFL typu H-Cl [11]

Nowoczesny park maszynowy kruszarek wzbogacony został również w system zwiększający bezpieczeństwo, czego przykładem mogą być kruszarki udarowe Nordberg serii NP [10]. Firma Metso posiadająca ćwierć wieku doświadczeń w rozwoju kruszarek udarowych opracowała serię NP o wyjątkowym połączeniu wytrzymałej konstrukcji wirnika, materiałów eksploatacyjnych i konstrukcji komory kruszenia. Metso wprowadziło nowy system unieruchamiania wirnika (system bezpiecznej rotacji wirnika). Jest on dostępny w całym zakresie kruszarek i stanowi część polityki firmy mającej na celu rozwijanie nowych, bezpieczniejszych rozwiązań w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku. Nowy system służy do pozycjonowania wirnika podczas prac konserwacyjnych takich jak wymiana listew udarowych czy regulacja płyt łamacza. Niewątpliwą zaletą jest tutaj fakt, że wirnik może być pozycjonowany wewnątrz kruszarki  bez udziału człowieka.
Po raz pierwszy zaprezentowana sześć lat temu przez firmę HAZEMAG kruszarka rewersyjna udarowa listwowa typu AP-VM udowodniła w wielu praktycznych i najprzeróżniejszych zastosowaniach swoją elastyczność i efektywność. Kruszarka udarowa posiada pionowy wlot (rys. 12), a symetryczne wykonanie maszyny umożliwia prawo- i lewoobrotową pracę wirnika.

 Rys. 12. Przekrój kruszarki listwowej udarowej rewersyjnej firmy Hazemag typu AP-VM [7]

W wyniku procesu zużywania się krawędzie kruszące listew udarowych ulegają zaokrągleniu, co powoduje także zmiany w produkcie finalnym. Gdy promień jest większy lub równy połowie szerokości listwy udarowej następuje zmiana kierunku obrotów wirnika. W takim wypadku do dyspozycji będą znów ostre krawędzie listew udarowych. Tym samym pięć parametrów łatwo regulowanych automatycznym układem sterowania HAZtronic, a mianowicie: prędkość, kierunek obrotów oraz trzy regulowane szerokości szczelin gwarantują jakość produktu pozostającą na stałym poziomie [7]. Również ruch rewersyjny wirnika został wykorzystany w kruszarkach młotkowych. Wśród kruszarek udarowych nastąpił także rozwój kruszarek z pionowym wałem, na którym osadzony jest wirnik z odrzutnikami. Z reguły stosuje się je na ostatnich stadiach kruszenia, gdzie ponownie kruszą odsiane drobne frakcje. Maszyny te podnoszą zawartość ziaren foremnych w produktach wąskich klas ziarnowych (nawet 0-4 mm) zaniżając udział wadliwych ziaren o 30%, ale znane są także aplikacje tych maszyn przed układami domielającymi ze względu na niskie zużycie energii i elementów roboczych.

Kruszarka Hazemag w ZPW Trzuskawica


W zasadzie można wyróżnić dwa rodzaje tego typu kruszarek wertykalnych. Pierwszy typ charakteryzuje się wyłożonymi kowadłami na wewnętrznym obwodzie komory roboczej kruszarki. Jedną spośród kilku firm produkujących takie maszyny jest belgijska firma Magotteaux, której produktem jest kruszarka MAG’lmpact.
Surowiec w tej kruszarce kierowany jest do wnętrza za pośrednictwem rękawa podającego i dostaje się do dystrybutora umiejscowionego na środku stołu obrotowego. Ziarna zostają poddane gwałtownemu przyspieszeniu za pomocą wyrzutników i trafiają na kowadła rozmieszczone na obwodzie komory kruszenia, z odpowiednią energią kinetyczną. Elementy robocze charakteryzują się wysoką odpornością na ścieranie. Kształt kowadła decyduje o kącie kruszenia obrabianego surowca i może być dobrany w zależności od rodzaju kruszonego materiału oraz jego zastosowania. Kowadło Xwin charakteryzuje się wytrzymałością zarówno na ścieranie, jak i na gwałtowne uderzenia. Prędkość stołu obrotowego może wynosić do 75 m/s (tj. około 1400 obr./min). Dobór tej prędkości wpływa bezpośrednio na stopień rozdrobnienia materiału w kruszarce, co przy zastosowaniu zwiększonej liczby płyt odrzutowych na wirniku będzie podnosić zawartość ziaren drobnych w produktach, dając możliwości produkcji drobnych mączek. Wydajność takiego urządzenia dochodzi do 500 Mg/godz.
Drugi typ kubizerów, w odróżnieniu od MAG’lmpact, to kruszarka wałem pionowym typu BD 12 firmy Weil albo ODV czeskiej firmy PSP Engineering a.s., która nie posiada na obwodzie kowadeł, lecz gładkie okładziny. Tutaj materiał jest wprowadzany do wirnika, który pod wpływem siły odśrodkowej odrzuca go na kamienną ścianę utworzoną z kruszonego materiału (ODV-S – system kamień kamień), lub na pancerz (ODV-M – system kamień-metal). Obok efektu rozdrabniania udarowego występuje wtórny efekt wstępnego ścierania za pomocą toczenia się i tarcia materiału.
Kruszarki w systemie kamień-kamień używane są w  końcowych stadiach technologicznych linii rozdrabniania, gdzie materiał rozdrabniany odznacza się wysoką abrazywnością. Wtedy sposób takiego rozdrabniania eliminuje nadmierne zużywanie się bocznych płyt, ogranicza powstawanie pyłów, a więc nadmierne przekruszanie. Stopień rozdrobnienia nie przekracza 2.
Kruszarki w systemie kamień-metal używane są tam, gdzie jest wymagany wyższy stopień rozdrobnienia (do 5).
Kruszarki produkowane w obu systemach stosuje się z powodzeniem również w instalacjach przygotowania materiału do mielenia (dolomit i wapień), ze względu na swoją odporność na ścieranie się elementów roboczych oraz wlot drobnouziarnionej nadawy. Przykładem jest przygotowanie wapienia do mielenia w dwóch młynach kulowych w Elektrowni Bełchatów S.A. Uzysk frakcji poniżej 7 mm wynosi 75% przy rozdrabnianej nadawie 0-60 mm. Również Metso Minerals produkuje dwie kompletne linie kruszarek udarowych z wałem pionowym (VSI) dla kruszenia surowca na II, III i IV stadium rozdrabniania. Kruszarki VSI Barmac serii B bazują na technologii „kamień – kamień”, podczas gdy seria VI wykorzystuje metodę „podkowa-kowadło” (kamień – metal). W porównaniu z konwencjonalnymi, pionowymi kruszarkami udarowymi, seria kruszarek VI Barmac o wirniku zamkniętym zapewnia wyższy stopień rozdrobnienia przy  niższych kosztach zużycia.

Literatura

1. Blaschke S.: "Przeróbka mechaniczna kopalin cz. I", Wydawnictwo „Śląsk”, Katowice 1982.
2. Blaschke Z., Brożek M., Mokrzycki E., Ociepa Z., Tumidajski T.: "Zarys technologii procesów przeróbczych. Górnictwo cz. V", Wydawnictwa AGH. Skrypt uczelniany nr 768, Kraków 1981.
3. Blaschke Z., Brożek M., Mokrzycki E., Ociepa Z., Tumidajski T.: "Zarys technologii procesów przeróbczych. Górnictwo cz. V", Wydawnictwa AGH. Skrypt uczelniany nr 768, Kraków 1981.
4. Gawenda T: "Technologie procesów rozdrabniania", materiały niepublikowane, 2008.
5. Katalog firmowy Magotteaux
6. Katalog firmowy PSP Engineering
7. Koch S.: "Porównanie kruszarki udarowej AP-VM firmy Hazemag z innymi systemami kruszenia w odniesieniu do produkcji wysokiej jakości piasków łamanych", "Surowce i Maszyny Budowlane", Wyd. BMP, nr 4/2007, Racibórz 2007.
8. Marktfocus Brecher, Aufbereitungs Technik, Bauverlag BV GMBH, Guetersloh 2010.
9. Mazela A.: "Procesy kruszenia w kruszarkach udarowych", IMBiGS Warszawa 1988.
10. Metso Minerals: "Większe bezpieczeństwo w kruszarkach Nordberg", "Surowce i Maszyny Budowlane", Wyd. BMP, nr 2/2009, Racibórz 2009.
11. MRC Doltech: "Nowoczesne metody produkcji kruszyw łamanych", "Surowce i Maszyny Budowlane", Wyd. BMP, nr 3/2007, Racibórz 2007.
12. Naziemiec Z., Gawenda T.: "Ocena efektów rozdrabniania surowców mineralnych w różnych urządzeniach kruszących", VI Konferencja „Kruszywa Mineralne – surowce – rynek – technologie –jakość”, OWPW Wrocław-Szklarska Poręba 2006, s 83-94.
13. Pudło W.: "Procesy kruszenia i mielenia. Poradnik Górnika, t. 5", Wydawnictwo Śląsk, Katowice 1976.
14. Zawada J.: "Wstęp do mechaniki procesów kruszenia", Radom 1998.
15. Zibulski H.D.: "Forschung, Entwicklung und verfahrenstechnische Untrersuchungen – Die Hazemag-Versuchsanlage", Aufbereitungs Technik 50 (2009) nr 5, s 20-32.

 Autor: Tomasz Gawenda, Akademia Górniczo-Hutnicza

Artykuł został opublikowany w magazynie "Surowce i Maszyny Budowlane" nr 4/2010

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ