Partner serwisu
27 czerwca 2016

Rusza innowacyjny zakład produkcji chemii budowlanej i betonu architektonicznego

Kategoria: Aktualności

GRC Technologie otwiera w Skawinie pod Krakowem zakład produkcji chemii budowlanej i betonu architektonicznego. Inwestycja, której celem było wdrożenie do masowej produkcji innowacyjnych materiałów budowlanych, była możliwa m.in. dzięki wsparciu finansowemu spółki ARP Venture, nalężącej do Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

Rusza innowacyjny zakład produkcji chemii budowlanej i betonu architektonicznego

Technologia zastosowana przez GRC została opracowana w AGH w ramach dofinansowania badań ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Natomiast na etapie wdrożenia innowacyjnego produktu spółkę wsparła ARP Venture, której w 2015 roku udzieliła 9 mln zł pożyczki na uruchomienie linii do innowacyjnego wytwarzania  materiałów budowlanych: cementu, zapraw i kleju. Do ich produkcji spółka wykorzysta m.in. popiół lotny, który do tej pory był lokowany na składowiskach i stanowił poważny problem środowiskowy, a także żużel hutniczy oraz gruz budowlany pochodzący z rozbiórek wraz z odpadami drzewnymi.

– Zaangażowanie w projekt realizowany przez GRC Technologie ma dla nas podwójne znaczenie. Po pierwsze, doceniamy pracę zespołu naukowego Akademii Górniczo-Hutniczej, który jest autorem innowacyjnych metod produkcji materiałów budowlanych. Po drugie, ważny jest dla nas aspekt ekologiczny, czyli wykorzystanie do tej pory nie używanych innowacyjnych technologii celem zmniejszenia emisji CO2 – podkreśla Michał Szaniawski, wiceprezes zarządu ARP S.A. – Ta inwestycja ma również aspekt społeczny. Dzięki uruchomieniu produkcji jest szansa na nowe miejsca pracy.

 

Popioły z elektrowni

GRC Technologie do produkcji będzie wykorzystywać m.in. popioły lotne pochodzące z Elektrociepłowni Skawina. Bliskość elektrowni zapewni niskie koszty transportu. Powstałe materiały budowlane, dzięki zastosowaniu innowacyjnej technologii, będą miały szereg zalet, miedzy innymi: większą wytrzymałość mechaniczną i termiczną finalnych produktów oraz odporność na działanie czynników zewnętrznych i chemicznych.

Spółka GRC Technologie kupiła nieczynny zakład produkcji betonu komórkowego, który zmodernizowała i zbudowała w nim nowoczesną linię produkcyjną. W zakładzie znajdzie docelowo zatrudnienie ok. 60 osób. Docelowa roczna produkcja będzie wynosić ok. 100 tys. ton chemii budowlanej. Łączna kwota zainwestowanych środków w pierwszym etapie realizowanej inwestycji wyniosła ok. 20 mln zł.

 

Źródło: ARP SA, fot.: freeimages (zdj. ilustracyjne)

 

 

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ