Partner serwisu
08 stycznia 2016

Lean Manufacturing na kopalni odkrywkowej

Kategoria: Kruszywa

Jednym z rozwiązań służących poprawie produktywności i efektywności jest Lean Manufacturing (LM), narzędzie pozwalające na optymalizację pracy na każdym jej etapie oraz ograniczenie marnotrawstwa. W dosłownym tłumaczeniu Lean Manufacturing oznacza „szczupłą produkcję”.

Lean Manufacturing na kopalni odkrywkowej

Określenie „szczupły” zazwyczaj używane jest w stosunku do ludzi. Osoby szczupłe są zdrowsze, postrzegane są jako sprawne i cieszące się dobrą kondycją, rzadziej chorują. Jednak sprawności i dobrej kondycji oczekuje się również od przedsiębiorstwa, które bierze udział w ciągłym wyścigu. Dobrze dobrana „dieta” pozwala utrzymać ten stan. Lean Manufacturing jest stylem życia przedsiębiorstwa, dzięki któremu zachowuje ono konkurencyjność, odporność za zawirowania rynkowe i moc do podejmowania wyzwań. Jest to zbiór narzędzi pozwalający podnieść efektywność procesów.

Co jest marnotrawstwem na kopalni

Jednym z elementów Lean Manufacturing jest określenie i wyeliminowanie marnotrawst. Marnotrawstwem określa się wszelkie działania powodujące zwiększenie kosztów lub czasu, które nie dają wartości wytworzonemu produktowi.

Wyróżnia się siedem rodzajów marnotrawstwa:    
• Nadprodukcja – wytwarzanie na zapas, w oderwaniu od popytu.
• Zbędne ruchy – przemieszczanie się lub nadmierny wysiłek pracownika i maszyny.
• Oczekiwanie – odnosi się do czasu, ludzi, jak i maszyn oczekujących na realizację procesu.
• Zbędny transport – niepotrzebne przemieszczanie surowców i produktów.
• Nadmierne zapasy – większe niż zapotrzebowanie, które zaspokoi popyt. • Braki/wady – produkty odbiegające od standardów jakościowych, norm.
• Zbędne przetwarzanie – operacje i procesy, których wykonanie może nie być konieczne, a wynika z przyzwyczajenia i nawyków.

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ