Partner serwisu
01 października 2015

Spada liczba przewozów kruszyw koleją

Kategoria: Kruszywa

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, po ośmiu miesiącach 2015 roku Grupa PKP CARGO utrzymała w porównaniu z poprzednim rokiem stabilny udział w rynku pod względem masy i odnotowała nieznaczny spadek pod względem pracy przewozowej. Sierpień był kolejnym miesiącem, kiedy koleją przewieziono mniej towarów w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. Jest to konsekwencją m.in. wyraźnego spowolnienia na rynku kruszyw.

Spada liczba przewozów kruszyw koleją

Kolejowi przewoźnicy towarowi od dłuższego czasu mierzą się ze spowolnieniem rynku przewozów. Sierpień był kolejnym miesiącem, kiedy koleją przewieziono mniej towarów w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. Jest to konsekwencją m.in. wyraźnego spowolnienia na rynku kruszyw (opóźnienie dużych inwestycji infrastrukturalnych), trudnej sytuacji górnictwa oraz czynników ograniczających wielkość wymiany towarowej Polski ze Wschodem.

Sierpień był kolejnym okresem spadku przewozów na całym rynku. Narastająco po ośmiu miesiącach masa przewieziona przez wszystkich operatorów jest mniejsza o 2,9 mln ton rdr. Na rynek przewozów kolejowych wpływa m.in. sytuacja na rynku węgla. Ceny tego surowca znajdują się blisko długoterminowego minimum, a zapasy wzrosły w lipcu. Niska cena węgla na międzynarodowych rynkach powoduje zmniejszenie eksportu i wzrost wolumenów sprowadzanych do kraju.

W sierpniu Grupa PKP CARGO przewiozła 8,94 mln ton towarów na polskim rynku, o 5,5 proc. mniej, niż rok wcześniej. Narastająco po ośmiu miesiącach wynik ten wynosi 69 mln ton (-2 proc. rdr). Wykonana praca przewozowa w sierpniu wyniosła 2,3 mld tkm (-5,3 proc. rdr), a narastająco po ośmiu miesiącach było to 18,2 mld tkm (-1,6 proc. rdr).

Źródło: https://pkp-cargo.pl/, fot. freeimages.com

 

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ