Partner serwisu
01 września 2015

Z Górna na Marsa

Kategoria: Kruszywa

750 ton czerwonej ziemi posłużyło do zbudowania marsjańskiego toru, na którym już w ten weekend odbędą się Europejskie Zawody Łazików Marsjańskich.

Z Górna na Marsa

W Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu już można poczuć się jak na Marsie. Od tygodnia trwają tam prace nad budową toru dla robotów wykonanych przez studentów z całego świata. Marsjański krajobraz powstał dzięki 750 tonom czerwonej ziemi, które zostały przywiezione ze świętokrzyskiej Kopalni Józefka.

Dolomitowe kruszywo swoją barwę zawdzięcza dużej zawartości tlenku żelaza – mówi Jerzy Polakowski, Prezes Zarządu Kopalni Józefka z Górna - Dzięki temu stanowi doskonałą imitację powierzchni Marsa. Jednak jego praktyczne zastosowanie nie jest związane z jego walorami wizualnymi. Charakteryzuje się dużą twardością i ma ponadprzeciętne właściwości biologiczne. Dlatego jest bardzo dobrym materiałem budowlanym, wykorzystywanym m.in. do budowy dróg. Służy także do produkcji ekologicznego nawozu mineralnego – dodaje prezes Polakowski.

Teren zawodów powstawał w konsultacji z geologami. Starali się oni odtworzyć fragment powierzchni Marsa, na którym na przełomie lat 70 i 80 lądowały misje Viking.

 

Cały artykuł dostępny na stronie: em.kielce.pl

Źródło: em.kielce.pl

Fot. Kopalnia Józefka

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ