Partner serwisu
30 czerwca 2015

To już koniec nielegalnie działającej żwirowni

Kategoria: Kruszywa

Aktem oskarżenia zakończyło się trwające blisko dwa lata dochodzenie przeciwko dwójce przedsiębiorców nielegalnie wydobywających żwir z Wisły w Broszkowicach. W tym czasie skrupulatnie zbierali dowody i przesłuchali niemal pół tysiąca osób w sprawie działalności nielegalnej żwirowni. Wobec oskarżonych zastosowano dozory policyjne, zakaz opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowe. Za popełnione czyny grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

To już koniec nielegalnie działającej żwirowni

Duet z Krakowa wykorzystując różnego rodzaju luki prawne, wbrew obowiązującym zakazom wydobywali kopaliny z koryta rzeki. Śledztwo wykazało również, że dopuścili się naruszeń praw pracowników i narazili na duże straty Skarb Państwa.

- Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej pod nadzorem prokuratora, przez blisko dwa lata prowadzili skomplikowane śledztwo przeciwko przedsiębiorcom, podejrzanym o prowadzenie na terenie powiatu oświęcimskiego nielegalnej działalności polegającej na wydobyciu i sprzedaży żwiru – informuje rzecznik oświęcimskiej policji Małgorzata Jurecka.

- Prowadzący postępowanie wykazali się bardzo dużym zaangażowaniem, skrupulatnie zbierając dowody i przesłuchując w tej sprawie blisko pół tysiąca osób. Z poczynionych ustaleń i zebranych dowodów wynikało również, że żwirownia swoją działalnością zmienia strukturę wałów i koryta jednej z rzek, co mogło wpłynąć na wzrost zagrożenia powodziowego dla mieszkańców kilku miejscowości – dodaje.

Przy okazji okazało się, że przedsiębiorcy zatrudniali pracowników nie odprowadzając obowiązkowych składek ubezpieczeniowych i zdrowotnych, a także narazili Skarb Państwa na straty mogące sięgać blisko miliona złotych.

Źródło: www.naszoswiecim.pl

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ