Partner serwisu
25 lutego 2015

Produktywne podejście do utrzymania ruchu

Kategoria: Maszyny i urządzenia

W przypadku CEMEX możemy mówić o lokalnym UR. Na samej górze każdej naszej kopalni jest kierownik zakładu, odpowiadający za koszty, decydujący o większych naprawach, nieuwzględnionych w planach. Planista z kolei planuje remonty, rozlicza koszty UR, współpracuje z dostawcami.

Produktywne podejście do utrzymania ruchu

W naszej grupie funkcjonuje produktywne podejście do UR – w maintenance angażujemy pracowników z linii produkcyjnych. To operatorzy liniowi, dzięki swemu doświadczeniu potrafi ą bez wykonywania diagnostyki usłyszeć, gdy coś niewłaściwego dzieje się z maszyną. By optymalizować ich pracę, a równocześnie stworzyć okazję do przekazywania wiedzy, organizujemy w naszych zakładach „koła jakości” – spotkania z kierownikiem kopalni.
Nie użytkujemy zaawansowanego programu do UR. Posługujemy się prostymi rozwiązaniami, jak choćby Excel. Próbowałem implementować na żwirowni profesjonalny program, lecz to zbyt specyfi czny zakład, przez co wdrożone rozwiązanie nie spełniało swej roli, zbyt koncentrując się np. na zarzadzaniu stanem magazynu, co nie było dla nas przydatne. Remonty w CEMEX wykonujemy zimą – jak najwięcej prac staramy się prowadzić sami. W każdy poniedziałek mamy na naszych zakładach 4-godzinną zmianę remontową. Pozwala to na obniżenie kosztów remontów sezonowych nawet o 10%.
 

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ