Partner serwisu
22 maja 2024

WYKŁAD SPECJALNY na XVI Konferencji Naukowo-Technicznej Nowoczesne Kopalnie Żwiru i Piasku

Kategoria: XVI Konferencja Nowoczesne Kopalnie Żwiru i Piasku

Jak uratować odkrycie w czynnym zakładzie górniczym? Współpraca z kopalnią i jej pracownikami w celu ochrony dziedzictwa dinozaurów.

Autorami referatu są:
dr Grzegorz Niedźwiedzki, Uppsala University
dr hab. Piotr Szrek prof. instytutu, Państwowy Instytut Geologiczny

WYKŁAD SPECJALNY na XVI Konferencji Naukowo-Technicznej Nowoczesne Kopalnie Żwiru i Piasku

Badanie skamieniałości wzbogaca naszą wiedzę na temat przeszłości, nierzadko sprzed kilkudziesięciu, a nawet kilkuset milionów lat. Naturalnym miejscem pracy paleontologa jest teren, gdzie osady zawierające skamieniałości, niekiedy dają sobie wyrwać nieco swoich tajemnic. Tak właśnie było w Borkowicach, gdzie po kilku minutach wizyty, oczom badaczy ukazały się setki tropów pozostawionych blisko 200 milionów lat temu przez dinozaury. Nie byłoby to możliwe bez działalności górniczej, jaką prowadzi w tym miejscu przedsiębiorca. Mało tego, kolejne odkrycia nadal są możliwe dzięki jego uprzejmości i współpracy zarówno z naukowcami, jak też z władzami samorządowymi i centralnymi. Podczas prelekcji opowiemy o wszystkich aspektach naszej pracy na tym przykładzie. Jesteśmy przekonani, że takich odkryć może być w przyszłości znacznie więcej i że cały proces odkrycia, badania i wykorzystania skarbów przeszłości, może się odbywać z zachowaniem interesów wszystkich stron.

Sylwetki prelegentów:

Dr Grzegorz Niedźwiedzki – absolwent Technikum Geologicznego w Kielcach oraz Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. W roku 2013 obronił doktorat w Instytucie Zoologii Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2014 pracuje jako paleobiolog w Centrum Biologii Ewolucyjnej na Uniwersytecie w Uppsali (Szwecja). Uczestnik ekspedycji Royal Geographical Society na Oceanie Indyjskim (2001). Członek wyprawy badawczej PAN w Góry Karatau w Kazachstanie (2006) oraz badacz permo-triasu i jury w Polsce, Szwecji, Rosji, Tunezji oraz na Litwie. Od 2014 zaangażowny w projekt paleontologiczny na Grenlandii (ekspedycje 2014, 2015, 2016, 2022).  Odkrywca wielu stanowisk z tropami i kośćmi mezozoicznych płazów i gadów, dinozaurów, tropów wczesnych czworonogów z dewonu Gór Świętokrzyskich i szczątków dinozaurów z triasu Śląska oraz „Smoka (Smoka wawelskiego) i wielkiego gada ssakokształltnego z Lisowic”. Na swym koncie ma ponad 100 publikacji naukowych z zakresu paleontologii, paleobiologii, geologii oraz kilkadziesiąt wystąpień konferencyjnych.

 

Dr hab. Piotr Szrek prof. instytutu – ukończył Technikum Geologiczne w Kielcach ze specjalnością geologia poszukiwawcza. Jest absolwentem Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie uzyskał licencjat ze specjalnością paleontologia, a następnie zdobył tytuł magistra nauk o Ziemi. Również na Wydziale Geologii Uniwersytetu Warszawskiego uzyskał w 2010 roku stopień doktora nauk o Ziemi na podstawie rozprawy „Ryby pancerne z dewonu Gór Świętokrzyskich”. W roku 2021 w Państwowym Instytucie Geologicznym-Państwowym Instytucie Badawczym uzyskał stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych w dyscyplinie nauki o Ziemi i środowisku. Od kwietnia 2013 do maja 2023 zatrudniony na stanowisku adiunkta, od czerwca 2023 na stanowisku profesora instytutu. Od października 2019 do stycznia 2024 roku zajmował stanowisko zastępcy dyrektora PIG-PIB ds. badań i rozwoju, od września 2021 do stycznia 2024 był też członkiem Rady Naukowej PIG-PIB, a od listopada 2022 do lutego 2024  obejmował stanowisko sekretarza naukowego PIG-PIB. Jest autorem lub współautorem ponad 90 publikacji naukowych, w tym  ok. 40 w recenzowanych,  renomowanych czasopismach naukowych. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, związanych z aktywnością naukową, w tym nagrodą specjalną Prezesa Rady Ministrów oraz Traveller-em przyznanym przez National Geographic Polska. Odznaczony odznaką honorową „Zasłużony dla polskiej geologii”.

fot. Narzędzie AI / zasoby autorów
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ