Partner serwisu
19 marca 2024

Wiosna wkracza na budowy

Kategoria: Aktualności

Przed nami kolejny pracowity i intensywny sezon budowlany. Na etapie realizacji znajduje się 106 zadań o łącznej 1326,5 km. To 88 inwestycji z Programu Budowy Dróg Krajowych (w tym także budowa Zakopianki i drugiej jezdni S19 pod Rzeszowem) o łącznej długości 1183,8 km oraz 18 obwodnic z Programu budowy 100 obwodnic o łącznej długości 142,7 km.

Wiosna wkracza na budowy

Koniec przerwy zimowej...

Na większości odcinków, które są na etapie prac budowalnych, 15 marca zakończyła się przerwa zimowa zapisana w umowie na realizację kontraktu. Tylko na nielicznych budowach potrwa jeszcze oficjalnie do końca marca, ale i na tych inwestycjach, za sprawą dobrej pogody, prowadzone będą roboty budowlane.

... jak się okazuje pracowitej

Wykonawcy przerwę zimową wykorzystywali do nadgonienia ewentualnych zaległości lub przyspieszenia realizacji inwestycji. Zima czasem przypominała o sobie, ale przy łaskawej pogodzie umożliwiała różnego rodzaju prace.  

Prowadzono je zarówno w północnej części kraju, przy budowie dróg ekspresowych w okolicy Świnoujścia, Szczecinka, pomiędzy Koszalinem i Gdańskiem, a także na obwodnicy Trójmiasta. Budowano obiekty na rozlewiskach Narwi pod Łomżą czy też Biebrzy pod Sztabinem. Prowadzono prace przy przedłużeniu autostrady A2 na wschód od Warszawy, przy obwodnicy Chełma, w górzystych odcinkach na południe od Rzeszowa, czy też na nowej Zakopiance. Betonowano obudowę tuneli na obwodnicy Węgierskiej Górki i montowano wyposażenie odpowiedzialne za bezpieczeństwo przyszłych użytkowników tuneli na S3 pomiędzy Bolkowem i Kamienną Górą. 

Okres zimy wykorzystaliśmy na otwieranie ofert w przetargach i wyłanianie najkorzystniejszych ofert. W sumie poznaliśmy wykonawców zainteresowanych realizacją 17 odcinków dróg ekspresowych i obwodnic o łącznej długości blisko 180 km. Dla 15 odcinków o łącznej długości ponad 218 km dokonaliśmy wyboru najkorzystniejszej oferty. Wśród nich jest między innymi sześć odcinków S10 pomiędzy Szczecinem i Piłą, cztery odcinki S11 od Kępna do obwodnicy Olesna i po jednym odcinku dróg ekspresowych S12 i S16. Podpisaliśmy umowy na realizację trzech odcinków dróg o łącznej długości ponad 27 km, to obwodnice Szwecji i Krosna Odrzańskiego, a także S19 Czarna Białostocka – Białystok Południe. 

Otrzymaliśmy również pięć decyzji zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla odcinków o łącznej długości blisko 50 km. Trzy dotyczyły odcinków dróg w woj. podlaskim, S19 Krynice – Dobrzyniewo – Białystok Zachód, S19 Malewice – Chlebczyn oraz DK66 obwodnicy Bielska Podlaskiego. Dwie kolejne dotyczyły DK78 w woj. śląskim: II etap obwodnicy Poręby i Zawiercia oraz obwodnicy Pradeł. Do wojewody podkarpackiego trafił zaś wniosek o wydanie ZRID dla S19 Domaradz – Krosno.

W 2024 r. GDDKiA domyka ważne połączenia drogowe
Przypomnijmy, że w tym roku planowane jest udostępnienie do ruchu ponad 175 km nowych dróg, w tym blisko 25 km autostrad, ok. 117 km dróg ekspresowych i ponad 33 km pozostałych dróg. "Domkniemy lub wydłużymy zrealizowane wcześniej szlaki komunikacyjne, m.in.: na autostradzie A2 na wschód od Warszawy, drogach ekspresowych S3, S7, S16, S52 czy też S61. Połączymy Północną Obwodnicę Krakowa tymczasowym zjazdem z S7 na węźle Mistrzejowice, a tym samym ułatwimy dojazd do Warszawy. Umożliwimy również przejazd nitką mostu na Narwi w ciągu S61 łącząc funkcjonujące już odcinki międzynarodowego szlaku Via Baltica" - czytamy na stronie GDDKiA.

źródło: GDDKiA
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ