Partner serwisu
15 listopada 2023

Warsztaty przyrodnicze w żwirowni Cemex Polska w Bierawie

Kategoria: Aktualności

W październiku Cemex Polska zaprosił uczniów oraz nauczycieli z lokalnych szkół podstawowych na warsztaty przyrodnicze w terenie. Zajęcia miały miejsce na ścieżce „Bierawa – kopalnia przywrócona naturze” utworzonej przez firmę na terenie przekształconym w wyniku działalności górniczej.

Warsztaty przyrodnicze w żwirowni Cemex Polska w Bierawie

Każda z wycieczek rozpoczęła się od prelekcji przedstawiciela Cemex, który wytłumaczył uczniom jak wygląda eksploatacja złóż i wtajemniczył w pracę zakładu, prezentując przy tym próbki kruszyw wydobywanych w żwirowni. Następnie uczestnicy zajęć w towarzystwie edukatorki udali się odkrywać ścieżkę rozmieszczoną wzdłuż zbiorników poeksploatacyjnych oraz powstałą wokół nich mozaikę siedlisk przyrodniczych.

Wędrując wzdłuż dziesięciu tablic edukacyjnych, dzieci zdobywały wiedzę o występujących w sąsiedztwie ścieżki gatunkach roślin i zwierząt. Obserwując przez lupy porosty, dowiedziały się jak na ich podstawie ocenić jakość powietrza, a przyglądając się pozostawionym na podłożu odciskom uczyły się rozpoznawać tropy zwierząt. Dodatkową atrakcją warsztatów była obserwacja borsuczych nor oraz czarnych dębów, czyli drewna kopalnego wydobytego ze złoża.

W tym roku Cemex przeprowadził łącznie pięć lekcji, w których wzięło udział ponad 60 uczestników z Zespołu Szkolno–Przedszkolnego w Starym Koźlu oraz Publicznej Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Starej Kuźni. By dalej móc zgłębiać zagadnienia poruszone podczas zajęć, nauczyciele uczestniczący w warsztatach otrzymali materiały dydaktyczne, zawierające zestaw zadań z zakresu biologii i geografii, do wykorzystania podczas lekcji w szkole.

O ścieżce edukacyjnej

Ścieżka edukacyjna „Bierawa – kopalnia przywrócona naturze” powstała w 2017 roku, by poszerzyć ofertę w zakresie edukacji przyrodniczej dla przedstawicieli lokalnej społeczności. Przy jej tworzeniu uczestniczyli eksperci z Uniwersytetu im. Jana Długosza w Częstochowie i Stowarzyszenia Ruchu Inicjatyw Społeczno-Ekologicznych Przytulia.

Zależy nam, by ścieżka jak najlepiej służyła naszym sąsiadom – mieszkańcom lokalnej społeczności. Dlatego też pracownicy Żwirowni Cemex przez cały rok podejmują działania mające na celu utrzymanie tego miejsca w porządku i czystości – mówi Michał Jałocha, p. o. Kierownika Zakładu Bierawa w Cemex Polska.

Ścieżka jest dostępna nieodpłatnie dla grup zorganizowanych po wcześniejszym zgłoszeniu mailowym na adres ekoinfo@cemex.com. Cemex Polska zaprasza do zwiedzania.

źródło: Informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ