Biały piasek wykorzystano w stymulacji odwiertu Lublewo
Wieloetapowa stymulacja odwiertu horyzontalnego Lublewo LEP-1STH rozpoczęła się 16 lipca i została pomyślnie zakończona. Program składał się z 25 etapów - na każdym etapie wykorzystywano około 310 tysięcy funtów (ok. 141 tys. kg) wysokiej jakości białego piasku.

Wsumie wykorzystano równowartość 7,7 miliona funtów (ok. 3,5 miliona kg) we wszystkich 25 etapach stymulacji.
Dla porównania, w 2011 roku w odwiercie Łebień LE-2H wykorzystano 220 000 funtów (99 790 kg) piasku na etap, czyli 2,2 miliona funtów (ok. 998 tys.kg) piasku w sumie. Tym razem zastosowano żelowy płyn sieciowiowany,
zamiast płynu typu „slickwater”, który był zastosowany w odwiercie Łebień LE-2H w 2011 roku. Wykorzystanie
żelowego płyn u sieciowionego miało na celu zmniejszenie ilości płynu wymaganego na każdy etap, maksymalizując przy tym zatłoczenie podsadzki.
Odwiert jest obecnie przygotowywany do oczyszczania oraz testowania, prace rozpoczną się już niedługo.
3Legs Resources plc, niezależna grupa prowadząca działalność w dziedzinie poszukiwania i rozpoznawania złóż ropy i gazu ze złóż niekonwencjonalnych, przedstawia aktualne informacje dotyczące realizowanych prac.
- Jesteśmy obecnie w końcowej fazie naszego programu wierceń 2013/2014, czyli stymulacji i testów długiego odcinka kierunkowego w odwiercie Lublewo LEP-1ST1H. Jesteśmy przekonani, że wykorzystaliśmy dotychczas zdobytą przez nas wiedzę i zastosowaliśmy ją w trakcie projektowania i wykonania programu stymulacji oraz że
podjeliśmy wszystkie możliwe kroki, aby upewnić się, że nadchodzący test tego odwiertu ma wszelkie szanse powodzenia. W dalszym ciągu zgodnie z czasem realizujemy nasz program wierceń 2013/2014, który był ogłoszony w listopadzie ubiegłego roku. Dalsze informacje będą udostępnione w odpowiednim czasie - powiedział Kamlesh Parmar, dyrektor generalny 3Legs Resources.
Źródło i fot.: 3Legs Resources