Małopolskie kruszywa
Województwo małopolskie jest bardzo urozmaicone pod względem budowy geologicznej, co ma wpływ na bazę zasobową surowców mineralnych. Znane jest choćby ze swych żwirów, wapieni oraz piasków podsadzkowych. Problemem regionu są dosyć restrykcyjne wymagania związane z uwarunkowaniami środowiskowymi.
Udział województwa w produkcji krajowej dla różnych surowców jest zróżnicowany i waha się od kilku do 100%. Zasoby bilansowe wynoszą 5,654 mld Mg, stanowiąc 10,1% zasobów krajowych, natomiast ze względu na liczne ograniczenia zasoby przemysłowe stanowią zaledwie ok. 11% wojewódzkich zasobów bilansowych i 6% krajowych.
Spośród 14 występujących w województwie małopolskim grup surowców skalnych wydobycie prowadzi się w 10 z nich, jednak dwoma najliczniejszymi grupami, obejmującymi łącznie ok. 55% zasobów bilansowych tego regionu, są piaski i żwiry oraz kamienie łamane i bloczne, liczące łącznie 455 złóż (tab. 1).
Wydobycie kruszyw naturalnych w 2011 r. wyniosło łącznie ok. 29,4 mln Mg. Małopolska zajmuje 5. miejsce w kraju jeżeli chodzi o wydobycie kruszyw żwirowo-piaskowych i 3. pod kątem wielkości wydobycia kruszyw łamanych (tab. 2). Dużą pod względem zasobowym grupę stanowią również piaski podsadzkowe – 31% zasobów bilansowych województwa i 39,4% zasobów krajowych, jednak ich wydobycie w ostatnich latach, ze względu na zmniejszające się zapotrzebowanie kopalń węgla kamiennego na piasek do podsadzki, spada.
Cały artykuł w numerze 2/2014 magazynu "Surowce i Maszyny Budowlane"
Fot. Kopalnia Wapienia Czatkowice