Partner serwisu
20 sierpnia 2015

Łupek bezpieczny dla sportowców

Kategoria: Kruszywa

Lepszy dla tenisistów, biegaczy i dzieci? Łupek czerwony jako nawierzchnia kortów tenisowych, bieżni, ścieżek parkowych i placów zabaw ma dwie bardzo pożyteczne cechy: jest wytrzymały i bezpieczny dla stawów.

Łupek bezpieczny dla sportowców

Czerwona alternatywa

Kruszywo odznacza się przesiąkliwością, trwałością, odpornością na wysokie temperatury i promienie słoneczne. Do tego przygotowany specjalnie na potrzeby nawierzchni miał jest stosunkowo miękki, przez co poruszenie się po nim słabiej obciąża stawy, a upadki są mniej bolesne i kończą się zazwyczaj jedynie drobnymi obtarciami. Z tego względu kruszywo bardzo dobrze sprawdza się również na bieżniach, w parkach – jako nawierzchnia dla biegaczy, ale też rowerzystów, czy na placach zabaw.

Twardość podłoża zależy od technologii układania warstw nawierzchni – kruszywo może być stosowane w postaci sypkiej, utwardzonej lub w mieszance z polimerami i innymi składnikami w celu stabilizacji warstwy wierzchniej. Mieszanka ta powoduje, że struktura podłoża jest przyjazna dla stawów i nie obciąża ich podczas uprawiania sportu.

Świat stosuje łupek

Najbardziej znanym zastosowaniem mączki ceglanej są korty tenisowe. Zwane potocznie „ziemnymi” i uważane za najwolniejsze (korty o nawierzchni trawiastej i cementowej są znacznie szybsze). Piłka odbija się tam wyżej, z mniejszą prędkością przez podłoże, które jest szorstkie i występuje na nim duże tarcie. W efekcie zawodnicy mają więcej czasu na ustawienie się, a wymiany trwają dłużej. To idealna nawierzchnia dla amatorów i początkujących, ale wcale nie wyklucza wielkich zawodów. To na kortach ziemnych swoją legendę zbudował m.in. wielkoszlemowy French Open.

Ale w architekturze przestrzeni i krajobrazu coraz jest więcej realizacji z użyciem mieszanek zagęszczonych także w przestrzeniach miejskich, spacerowych, czy rowerowych, gdzie sposobem na wyróżnienie i zyskanie zainteresowania są dla architektów eksperymenty dotyczące nie tylko struktury materiału ale też kolorystyki. Takich przykładów jest coraz więcej m.in. w Siemianowicach Śląskich, w okolicy Stawu Rzęsa.

Na Śląsku zysk podwójny

Zastosowanie łupka i miękkich nawierzchni w naszym regionie pozwala osiągnąć podwójną korzyść. Na terenach rekreacyjnych i sportowych, zyskujemy z jednej strony bezpieczne podłoże do uprawiania sportu, z drugiej, przyczyniamy się do eliminowania odpadów wydobywczych z krajobrazu.

Źródło i fot.:  http.www.haldex.com.pl

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ