Partner serwisu
20 lipca 2023

44 proc. firm z branży budowlanej planuje inwestycje w maszyny i urządzenia

Kategoria: Aktualności

Finansowanie sprzętu budowlanego

Przedsiębiorcy z branży budowlanej najczęściej finansują inwestycje w sprzęt sięgając po środki własne (61 proc.) oraz leasing (55 proc.). Ekspert Siemens Financial Services w Polsce podkreśla, że jeszcze kilkanaście miesięcy temu sytuacja była odwrotna. Większe zainteresowanie leasingiem w latach ubiegłych potwierdzają dane Związku Polskiego Leasingu. Wartość leasingowanych sprzętów budowlanych w całym 2021 roku była wyższa o +32 proc. r/r, a w 2022 niższa o -16 proc. r/r. Według najnowszych danych ZPL w I kwartale 2023 r. wartość sprzętów budowlanych w leasingu była niższa o -10 proc. w porównaniu do I kwartału 2022 roku.

Wzrost stóp procentowych sprawił, że finansowanie zewnętrzne stało się droższe, przez co mniej dostępne dla części firm z branży budowlanej. Oznacza to, że wyzwaniem dla przedsiębiorców staje się pozyskanie środków na planowane inwestycje. W konsekwencji rośnie znaczenie dopasowanych rozwiązań finansowych, oferowanych przez wyspecjalizowane podmioty. Decydując się na takie wsparcie warto podjąć współpracę z partnerem, który rozumie specyfikę branży, i wybrać rozwiązanie, które pozwala zachować firmie elastyczność finansową i realizować inwestycje bez angażowania kapitału własnego. Jedynym z takich produktów jest Leasing Open RV, czyli finansowanie z otwartą wartością rezydualną. Mniej obciąża on budżet niż tradycyjne formy finansowania dzięki niższej wysokości miesięcznej raty leasingu. Ponadto przedsiębiorca może otrzymać finansowanie bez wkładu własnego i elastycznie zakończyć umowę – wykupując lub zwracając sprzęt, albo przedłużając umowę na kolejny okres – podkreśla Łukasz Puławski z Siemens Financial Services w Polsce.

Dopasowana oferta finansowania

Siemens Financial Services w Polsce przygotował specjalną ofertę finansowania dla branży budowlanej w oparciu o wieloletnie doświadczenie branżowe oraz międzynarodowy know-how. Przedsiębiorcy mogą otrzymać finansowanie na nowe maszyny i urządzenia oraz czasowe powiększenie parku, nawet bez angażowania własnego kapitału. Siemens Financial Services w Polsce zapewnia także niezbędne wsparcie przy odnowieniach i modernizacji obecnego sprzętu. Eksperci firmy pomogą unowocześnić starą maszynę i dostosować jej wydajność do najnowszych technologicznie urządzeń. Ze wsparcia mogą skorzystać zarówno firmy budowlane – przedsiębiorcy z sektora MŚP oraz korporacje, jak i dostawcy maszyn i urządzeń dla tej branży.

Nota metodologiczna:
Badanie z przedstawicielami 100 małych, średnich i dużych firm zrealizował Instytut Badań i Rozwiązań B2B Keralla Research między 8 a 12 maja 2023 r. Uczestnikami badania byli przedsiębiorcy z branży budowlanej – firmy, które inwestują w maszyny i urządzania, wykonawcy robót budowlanych – z całej Polski, zatrudniające ponad 10 osób. Wykorzystano metodę ilościową, technikę standaryzowanych wywiadów telefonicznych (CATI).
 

źródło: Informacja prasowa
fot. 123rf
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ